הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

היא היתה יפה מלכתנו אסתר, במובן הקלאסי של נסיכה ומלכה. אני מדמיינת אותה כנערה צעירה ברה ויפה, וכיצת היא הופכת עם השנים לאישה – מלכה יפה אך גם רבת כוח ועוצמה, שעושה בהם שימושים טובים ורעים ומנצלת את תום את כוחה המוקנה לה מהיותה אשת המלך אחשוורוש הגוי, מושלת בממלכה זרה.

אין לי ספק שבשלב כלשהוא היא מגלה את מנהיגותה, ומשנה את מתווה ההיסטוריה של עמנו, ובשולי הדברים גם הופכת עריצה. כמה הערות ותובנות על מנהיגותה של אסתר:

היא התחילה כילדה יפה

אסתר החלה כילדה יפה - כמו בתמונה (באדיבות טויס אר אס)

אסתר החלה כילדה יפה – כמו בתמונה (באדיבות טויס אר אס)

כמו מרביתנו הנשים גם אסתר היתה בתחילה ילדה טובה ירושלים, יפה וחיננית “והנערה יפת תואר וטובת מראה…” היה כתוב במגילה. וכמו נערות רבות היא היתה ממושמעת וצייתנית “אין אסתר מגדת מולדתה ואת עמה כאשר ציוה עליה מרדכי…”

אז למה היא התקדמה? בזכות סגולותיה ועוצמותיה, ובזכות הדוד מרדכי, שהבין את הכוח הנעוץ בשתילת בת חסותו בארמון המלך, בצורה שתיתן לו נגישות מוחלטת לממשל, משחק הקלפים גרסת שושן….

מה אנחנו לומדות מזה?

תמיד טוב שיש נותן או נותנת חסות, שעוזרים להתקדם בחיים.

ילדות טובות הן לא מנהיגות, ולהפך, מנהיגות צריכות להיפרד מהרצון להיות נאהבות ומקובלות.

הכי משמעותי – המציאות מזמנת לנו הזדמנויות להוביל, אנחנו צריכות האם לקפוץ על הסוס, או לתפוס אותו בזנבו, כי הזדמנויות תמיד מגיעות וחולפות במהירות.

אסתר הקיצה למנהיגותה – כשהמציאות קראה לה

אסתר המלכה - מנהיגות נשית

אסתר המלכה – מנהיגות נשית

בתחילת דרכה בארמון המלך היא עדיין ילדה טובה, המחויבת לדוד המאמץ מרדכי ופועלת בשליחותו. היא למשל לא חושפת את מוצאה, כמצוות נותן החסות שלה, והוא הרי הוא מנסה להגן על המקור שלו, ונשען על הצייתנות והפאסיביות שלה תוך שהוא משתמש בשירותיה כסוכנת שתולה למסור את דבריו ולתמרן את תמרוניו, ממש כמו שאנדרווד בבית הקלפים ממנה שרות ומחלק כיבודים על מנת לשתול את עושי דברו במקומות האסטרטגיים.

מתי שהוא אסתר שלנו מגלה שהיא לא רק אישה יפה, אלא שהיא מחזיקה בידה עוצמה וכוח משמעותיים עקב המיקום שלה בארמון ועל אוזנו של המלך. אבל מנהיגות של נשים תמיד מאיימת על הגברים, ודאי בימים עברו, ולכן אין לי ספק שלקח לה זמן להבין את הכוח והעוצמה שבידיה, ולהתחיל להפעילן.

מה מביא לטרנספורמציה הפנימית אצל אסתר? כמה גורמים:

ראשית מצב החירום של העם היהודי תחת גזרותיו של המן, שניתן להשוותו לאיום האירני של היום.

הדוד מרדכי שבשלב הזה כבר האיץ באחייניתו הצעירה להוביל ולעשות מעשה (באומרו “אַל תְּדַמִּי בנפשךְ להימלט בית המלך מכל היהודים.  אִם הַחֲרֵשׁ תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר, ואַתְּ ובית אביך יאבדו, ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות”).

ולא פחות חשוב – ההבנה שהפציעה בה כי היא רכשה כוחות חדשים, ואפשר לעשות בהם טוב.

בכל מקרה אסתר יצאה מהתקופה בה היא מרצה את כולם (המלך, מרדכי הדוד ומי יודע מי עוד) ובקעה ממנה אסתר המנהיגה המובילה. היא “מצווה” על מרדכי וגברים נוספים, והם עושים כדבריה.

מה אנחנו לומדות מזה?

לפעמים אנחנו צריכות לבחור מה חשוב לנו, להיות בנות זוג ואימהות טובות, או לפתח קריירה, לקחת החלטות ולהוביל. הרבה פעמים יש מתח בין השנים, ואנו מעדיפות להישאר במרחב הבטוח של “האישה הקטנה והטובה”.

אני תמיד ממליצה לפתח עוצמות פנימיות ולתרגם אותן לכוח ארגוני ומערכתי!

מאבקי כוח – לחם חוקם של מובילי שינוי

המילה “לצוות” מבטאת שליטה, ומדגימה את מאבקי הכוח בהרמון. וויס מציינת כי השורש צ-ו-ה מוזכר אחת עשרה פעמים במגילה, ואין ספק כי המעבר מתפקיד היפה והשותקת לתפקיד המנהיגה לא התרחש בקלות, ויצר מאבקי כוח ומתחים. מרדכי אמנם דחק בה להוביל, אבל לא פשוט היה עבורו לגלות כי בת חסותו פרשה כנפיים, וכי הוא הפך מנותן הטון והמצווה למי שמקבל את תכתיביה של אחיניתו הצעירה. ו

מרדכי המופתע מהשינוי שחל באחיניתו, מגיב תחילה בחריפות ושולף ציווי נגדי: ויַּגֶּד לוֹ מָרְדֳּכַי אֵת כָּל אֲשֶׁר קָרָהוּ… לְהַרְאוֹת אֶת אֶסְתֵּר וּלְהַגִּיד לָהּ וּלְצַוּוֹת עָלֶיהָ לָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ לְהִתְחַנֶּן לוֹ וּלְבַקֵּשׁ מִלְּפָנָיו עַל עַמָּהּ.

אבל בלי איחוד כוחות לא ניתן להוביל שינוי, ולכן מהר מאד מרדכי מבין מי נותנת הטון, ומה החזון (להציל את היהודים) והוא מוותר על הסמכות שלו לטובת השליחות, ומקבל ממנה בלי טענה ומענה הוראות פעולה מעשיות ומפורטות….

מה אפשר ללמוד מזה? שמי שאינה מוכנה להיות בחום שלא תיכנס למטבח, וחומם של מאבקי כוח ושליטה חם מחומו של המטבח הפרטי, וגם התבשילים יכולים להיות מוקדחים בתור אסונות קולוסליים בסדרי גודל אחרים מאשר במטבח….

אסתר כמנהיגה מאחדת

המן הבין את החולשה המרכזית שלנו – אובדן האחדות היהודית “ישנו עם אחד מפוצל ומפורד” הוא אמר לאחשוורוש. אסתר, שהבינה זאת בחושיה, וקלטה ש’אחד ומשול’ חזק מ’הפרד ומשול’, נטלה את ההובלה כמנהיגה מלכדת וציוותה על מרדכי: “לך כנוס את כל היהודים…וצומו עלי  שלושת ימים…ובכן אבוא אל המלך אשר לא כדת וכאשר אבדתי אבדתי”. כנס אגב – כמו המילה כנסת שלנו, והלוואי שמהכנסת שלנו יצאו אחדות ולכידות וחוסן חברתי, ולא רק פיצול ושנאת חינם

מה אפשר ללמוד מזה?

שעם מפוצל הוא אם חלש, שמצבנו היום לא טוב מאשר אז, שחסרות נשים בהנהגה כיום, ושלעולם לא מאוחר לעשות מעשה מנהיגות, והכי חשוב – לצבור עוצמות (ועוצמות הן דבר שונה מכוח) ליצר חיבורים ולהיות מנהיגות מאחדת ומשתפת היא יכולת נשית נפלאה, וזה מה שעושה את המאה הנוכחית נהדרת למנהיגות נשים..

אסתר לוקחת את קדמת הבמה והופכת קטלנית

אסתר חיה בבועה, ומשתכרת מן הכוח. באדיבות דף הבית הראשון שלי

אסתר חיה בבועה, ומשתכרת מן הכוח. באדיבות דף הבית הראשון שלי

מהרגע בו עברה טרנספורמציה אסתר איננה מסתתרת, היא אמנם חיה בבועת הארמון אבל אוהבת את קידמת הבמה, וגם ראויה לה הרי היא הסתכנה והובילה את מערכת הצלת היהודים מהמן וגזירותיו. חלק מהעלילה ממשיך להזכיר את בית הקלפים, תככים ומזימות בארמון, וכמובן החתירה לניראות וקבלת אהדת הציבור. כמו אנדוורד בבית הקלפים אסתר משתכרת מן הכוח, מחסלת את יריביה והופכת מנערה תמימה ורכה למלכה מושלת צמאת דם.

מה אפשר ללמוד מזה?

התשוקה לניראות היא אחת התשוקות החזקות של מנהיגים, וגם של שחקנים מלכות יופי וכוכבי ריאליטי… זה טוב, כי זה דוחף קדימה, וזה רע כי מי שלוקח את כל הבמה לעצמו ישאר שם לבד, ודאי וודאי אם מדובר בנשים. תמיד שווה לדעת לחלוק קרדיט והצלחות…

והמנהיגות נועדה לעשות טוב, ברגע שהיא הופכת בשירות עצמה ושירות הכוח היא הופכת רצחנית ולא מוסרית. הכוח הוא בן חלוף, אין מה להתמכר לו.

אזוי גזונט וחג פורים של מנהיגות מאחדת בשירות הציבור….

עד הפעם הבאה…

שלכן - ד”ר מיכל חמו לוטם

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

תצוגה מקדימה

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה