הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

21/02/2014

נשים צריכות כוח, אין לי בכלל ספק.

1. הן צריכות אותו יותר מגברים, כדי להצליח בחיים.

2. הן עושות בו שימוש חכם יותר.

3. אבל הן מחמיצות הזדמנויות להגביר את הכוחות שלהן.

אז למה נשים צריכות כוח? כי בני האדם אמנם מחפשים משמעות ואושר, והדרכים אל חיים מלאי משמעות רבות ומגוונות. אבל לפני הכל בני האדם מחפשים לשרוד, לכן עליהן לצבור כוח.

כוח = קיום = חיים. לכן גברים חותרים בלא מודע למקסם כוח ושליטה. זה נכון עבור רוב בני האדם, הרבה יותר עבור גברים, מנהלים ומנהיגים, שעוצמה וכוח הם כלי עבודה מרכזי עבורם.

העולם רחוק מלהיות שוויוני, והוא מבין את שפת הכוח. אם נשים רוצות להתקדם חשוב שהן תצבורנה עוצמות נכסים וכוח, וכמובן גם תעשנה בהם שימוש חכם. זה אגב חשוב בכל מקום בו אנו נמצאות, בבית – עם הילדים ובן הזוג, בקהילה , ודאי ודאי בעבודה.

היכולת להתקדם, להוביל, לנהל, מושתתת על רכישת נכסים עוצמות וכוח, ועל שימוש והפעלה חכמה ונבונה בהם. אנחנו, בהיותנו המין החזק חלש, חייבות היום יותר מתמיד להביט על עצמנו ועל עוצמותינו ונכסינו ולהיות מחויבות לפיתוחם. אין לנו מישהו אחר שיעשה זאת עבורנו…..

מה ההבדלים בין כוח לעוצמה? 

כוח מצוי בממשקים בין אנשים או בין קבוצות, ואפילו בין מדינות…

אפשר לאבד אותו בקלות כי הוא נגזר מגורמים חיצוניים, מעמד ארגוני, פרסום, סמכויות, כוח פיזי, כסף….

עוצמה, בניגוד לכוח, היא פנימית, ולא ניתן לקחתה מכן, היא נגזרת מכישורים ותכונות ייחודיות, יוצרת מחוויה פנימית של מסוגלות, ואיננה קשורה לסממנים חיצוניים של מעמד כסף או כבוד. בנוסף עוצמה איננה משחק סכום אפס אלא מרבה את עצמה, בפרדיגמה של שפע, כמו אור וחברות.

זו הסיבה שפיתוח עוצמות כה חשוב, כי לא ניתן לקחת לכן את העוצמה שלכם, גם אם וכאשר תאבדו מכוחכן, ואתן תאבדו כי חשוב שכל איש.ה שעולה למעלה תדע שבסוף מגיעה גם הדרך למטה… זה קורה אפילו לנשיאים וראשי מדינות.

לכן השאלה “מה מקורות העוצמה הייחודיים שלכן” חשובה לא פחות אלא יותר ממקורות הכוח שלכן, וחשוב מאד לעסוק בה. אם תפענחו אותה ותעבדו על עוצמות פנימיות ועל בניית בסיסי כוח תוכלו לשפר את ניהול הקריירה שלכן, להביא את עצמכן לנקודות שחשוב לכן להיות בהן, ולהתפתח!

 

אישה בקטמנדו - מפתחת את יכולת הציור שלה ככלי לפרנסה עתידית

אישה בקטמנדו – מפתחת את יכולת הציור שלה ככלי לפרנסה עתידית

אז איך את בונה לך בסיסי כוח ועוצמה?

אמנם בניית עוצמה פנימית חשובה לכן לא פחות מצבירת כוח, אך כל מי שרוצה להתקדם חייבת להשקיע גם בצבירת כוח. ואיך לבנות כוח בארגון - הנה עשר עצות…..

 בנוסף אולי תרצי להבין את סוגי הכוח, ולבחון מה מביניהם יש לך, ומה את רוצה לפתח. זיכרי שכוח הוא משהו שאנשים בחוץ מבחינים שמצוי בידיך, בניגוד לעוצמה….

תתחילי ברשימה. תנסחי רשימת נכסים ועוצמות שלך. כישורים מיוחדים, קשרים, ידע, לדוגמה רשמי את כל הפעולות שאת מבצעת מידי יום, אפילו הטריביאליות ביותר, ותחפשי חיבורים מיוחדים ביניהם – מה את יכולה לחדש, ומה החיבורים בין הכישורים שיוצרים משהו ייחודי שלך?

רשמת את כל הנכסים שלך?

וכן – קשרים הם בהחלט נכס…

התחלת למפות את הכוחות והעוצמות שלך?

הקדשת מחשבה לכוחות שיש לך ואלה שאת  מתכננת לחזק?

יופי – התקדמת!

עד הפעם הבאה…

שלכן - ד”ר מיכל חמו לוטם

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

Thumbnail

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים