הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

אני מודה שפעם ראשונה בחיי התעסקתי בתשעה באב, למדתי לעומק, מתעניינת. ומה שגיליתי על מה שקרה שם בחורבן א+ב תפס אותי לגמרי לא מוכנה, בעיקר שהשבוע החלנו לאכול את הפירות הבאושים של היעדר שר חוץ, מדיניות חוץ, ופרוק משרד החוץ לגורמים. גם אז היה לנו ממשל חלש מושחת ולא מוסרי, שסבל גם מהעדר מדיניות חוץ; העדר הפרדה בין דת ומדינה, קיטוב חברתי והגדלת הפערים שהובילו לשנאת חינם בין יהודים ובין יהודים ללא יהודים, כל הללו בתוספת התבלין הקטלני “ייאוש” הובילו לחורבן בית ראשון ושני. אופסססס… אז שיעור מספר אחת – אלה הגורמים שבהם צריך לטפל גם כיום. יש כמובן סיבה נוספת לחורבן בית המקדש – עצם קיומו, בלב ירושלים, כמעביר מסר שהעיר הקדושה הזו שלנו בלבד. כאילו העובדה שירושלים קדושה לכל הדתות, איננה רלבנטית. אז אני אופטימית, למרות שאנו עדיין מדינה בסיכון. אופטימיות ופסימיות אינן דווקא הפכים, יש צורך לראות את העובדות המרות, ולכוון לעתיד אופטימי ולפעול להשיגו!

20/07/2013

השבוע אכלנו אותה, וקשה, מה שקורה האיחוד האירופי והתקנות באשר להנחלויות הם לא פחות מאשר רעישת אדמה. עברנו את תשעה באב, היהודים הדתיים צמו, והחילוניים המשיכו כהרגלם. אבל עולם כמנהגו נוהג, ואינני בטוחה שלמדנו לקח מהאסונות שפקדו אותנו, הרבה לא נשתנה היום בהשוואה לעבר….

מדוע הפסדנו במלחמה וחרב בית ראשון ושני?

על פי המקרא ניתן להעיד על כמה וכמה סיבות:

  • הממשל: הייתה השחתה במנגנוני השלטון, שכללה פגיעה ברשות השופטת, קרי שופטים מושחתים רודפי בצע ושוחד ושלמונים, שרים שעסקו בטובתם הם ולא בטובת הציבור, ולכן לקחו גם הם שוחד וגנבו, (ישעיה פרק א’ כ”ג). כיום לשמחתנו יש שופטים בישראל, אולם יותר ויותר נבחרי ציבור עושים לביתם, מועמדים לדין מורשעים ויושבים במאסר. המסקנה – אין תחליף לפוליטיקה נקייה!
  • אי הפרדת דת מן המדינה: ביחזקאל (פרק ח) מצוין כי הכהנים וחכמי העם עבדו עבודה זרה בבית המקדש עצמו כסיבה לחורבן, וכיון שבישראל חיו מאז ומתמיד בני כמה דתות הפרדת הדת מן המדינה בבחינת איש באמונתו יחיה, הייתה מועילה אז. וכאז כן היום….
  • יחסי חוץ קלוקלים: ירמיהו זוקף את הרס ממלכת יהודה גם לחובת המדיניות של מלכי יהודה האחרונים, שסמכו על “משענת קנה רצוץ” וכרתו ברית עם מצרים המתפוררת כנגד בבל שהייתה אז בשיא כוחה הצבאי והמדיני. וכיום? אין שר חוץ בישראל, העובדים המצוינים של משרד החוץ שובתים זמן רב ואיש אינו עושה מעשה. יתרה מזו, מזה שנים מכרסמים בסמכויות המשרד החשוב הזה, ומעבירים אותן כאתנן פוליטי בידי שרים שונים. דמיינו לכם שהמדינה שלנו מתנהלת ללא שר חוץ, ללא פוליטיקאי בכיר הממוקד 200% במדיניות וביחסי החוץ שלנו. זה פשע!
  • שנאת חינם: חז”ל ציינו כי בית המקדש הראשון חרב בשל שלוש עבירות חמורות שהיו בעם: עבודה זרה (הפרדת דת ומדינה כבר אמרנו) גילוי עריות (תודה לאל בעיה שולית כיום, שמטופלת במלוא החומרה) ושפיכות דמים, וזו הבעיה הקשה מכל, שנאת חינם, בינינו פנימה, הפוגעת בחוסן הלאומי ובלכידות. בית המקדש השני, תמונה של אריאל

חורבן בית שני קרה בעקבות “המרד הגדול” שהחל בשנת 66  לספירה. בתחילה המורדים נחלו כמה הצלחות, אך ארבע שנים לאחר פרוץ המרד נכבשה ירושלים בידי אספסיאנוס ובנו טיטוס, שהחריב את בית המקדש, והמשיך לטפל בנו עוד שלוש שנים עד שהשלים את דיכוי המרד, שנכשל כישלון חרוץ! מנהיגיו נהרגו או נלקחו בשבי, הגליל וירושלים חרבו, מאות אלפי יהודים נהרגו, נפלו בשבי, הוגלו או נמכרו לעבדות, וכמובן מרכזו הרוחני והדתי של העם חרב. בין הגורמים למרד, מעבר  לאכזריות השלטון הרומי, ניתן למנות:

  • הגדלת פערים, קיטוב פנימי, פילוג, מתחים ושנאת חינם: לקראת סוף תקופת הבית השני החברה היהודית בארץ ישראל הייתה חברה מסוכסכת בינה לבין עצמה, ובינה לבין סביבותיה; חברה אשר איבדה את עצמאותה וסבלה מקיטוב חברתי וכלכלי חמור. בתלמוד הירושלמי מסופר כי היישוב בארץ ישראל היה מחולק ללפחות 24 כתות שונות, כולל הפרושים, שהיו הסיעה העממית שקיימה מצוות לפי פרשנות תורה שבעל פה; הצדוקים שכללו את בני המעמד העליון האצולה, הכוהנים ובעלי הממון; האיסיים שהאמינו בחיים של טוהר ופרישות, הסיקריקים הקיצוניים ועוד. בין הללו נפער שסע דתי מלווה בשסע מעמדי עמוק, כאשר אנשי האצולה ובני המלוכה סיגלו לעצמם, בהשפעת הרומאים, אורח חיים מושחת ונהנתני, שהיה לעתים אלים ורצחני, והתנהל על גבו של העם הפשוט, שהמשיך לשלם תרומות ומעשרות. מוכר?
  • סכסוך בין יהודים ולא-יהודים (יוונים הלניסטים, סורים, שומרונים ואחרים), קרי אחווה פנימית נדרשת גם כיום בין יהודים וערבים הגרים במדינת ישראל. שנאת חינם איננה אופציה עבורנו  הגרים כאן!
  • ייאוש (ממותו של מלך יהודה אגריפס הראשון, גם ייאוש אינו אפשרות, בשום מצב! הוא אינו מסייע להחזיק מעמד, ועל ייאוש נענש כל עם ישראל בעוד 40 שנים במדבר, ראו סיפור המרגלים.

אז מה היה לנו כאן? ממשל חלש מושחת ולא מוסרי, שסל גם מהעדר מדיניות חוץ; העדר הפרדה בין דת ומדינה, קיטוב חברתי והגדלת הפערים שהובילו לשנאת חינם בין יהודים ובין יהודים ללא יהודים, וייאוש. שיעור מספר אחת – אלה הגורמים שבהם צריך לטפל גם כיום.

יש כמובן סיבה נוספת לחורבן בית המקדש – עצם קיומו, בלב ירושלים, כמעביר מסר שהעיר הקדושה הזו שלנו בלבד. ירושלים קדושה לכל הדתות, ועד שלא נכיר בכך, ונאפשר לכל מי שהעיר הזו קדושה עבורו להנות ממנה – אנו עדיין בסיכון. אופטימיות ופסימיות אינן דווקא הפכים, יש צורך לראות את העובדות המרות, ולכוון לעתיד אופטימי ולפעול להשיגו!

מוזמנים לקרוא את המאמר המלא באתר שלי “ד”ר מיכל חמו לוטם, על  מנהיגות ואושר”

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

Thumbnail

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים