הבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

ד"ר מיכל חמו לוטם

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי... +עוד

מי אני? אישה, אמא, מנהלת, רופאת ילדים, יזמית חברתית, אוהבת אדם, וחושבת כרונית על עתיד ישראל. הקמתי את ארגון בטרם לבטיחות ילדים, את המכון למנהיגות וממשל ובמהלך הקמתו פתחתי את הבלוג שלי - "על מנהיגות ואושר" וגם הבנתי שתכלית המנהיגות היא להרבות אושר. מנסה להרבות את האושר שלי ושל חברי, ואכפת לי שנשים תמצאנה את המקום הנכון עבורן, זה שבו שהתשוקה פוגשת את הכישרון הייחודי! היום מכהנת כסגנית נשיא לחדשנות במרכז הרפואי שיבא

עדכונים:

פוסטים: 21

החל ממרץ 2013

על מנהיגותו של יאיר לפיד, על מצבנו העגום, ועל תקוות ל 2015: ההפגנות נגד התקציב והמחאה המתחדשת מוצדקים, אך התמונה מורכבת בהרבה. נולד כאן מנהיג, קצת באיחור, כי הציבור מתוסכל. לפיד מפגין חוסן, לומד ופועל, ואנחנו חייבים אופטימיות ותקווה. נראה שיש תקווה, אבל סבלנות כבר אין לציבור בישראל….

11/05/2013

מתי מנהיג נבחן בציבור?
בשעת משבר….

התחדשות המחאה והפגנות נגד התקציב 11.5.13

התחדשות המחאה והפגנות נגד התקציב 11.5.13

מתי נדע שמעשיו של נבחר ציבור נועדו לעשות טוב?

כשהוא פועל נגד האלקטוראט הטבעי שלו, קרי ציבור הבוחרים שלו. פוליטיקאי שמיטיב עם בוחריו אינו מפתיע וגם אינו מגלה מנהיגות, הוא עוסק בלרצות את שולחיו ולהיבחר בשנית. אך כשנבחר ציבור פועל נגד ההצרכים של בוחריו הטבעיים – אז הוא מזיק לעצמו, ואז אנו יכולים לדעת שכוונותיו טהורות.

מה קורה ליאיר לפיד?

 1. הוא רצה להיות שר חוץ. זו היתה הבחירה הנוחה, הוא  היה מצטיין בתפקיד, ומקבל קרש קפיצה נוח לרשות הממשלה!
 2. במקום זה הוא קיבל על עצמו להיות שר אוצר, כדי לקדם את המצע עליו הלך לבחירות. אין מה לומר – האיש אמיץ….
 3. הוא קיבל מדינה ואוצר במשבר כלכלי קיצוני שלא הוא יצר, ומתוך זה הוא פועל.
 4. הוא עובד עם פקידות בכירה באוצר, היא לרוב מעולה(אין כסף), אך לא הוא מינה.
 5. היו לו 6 שבועות להעביר תקציב, כולל להתארגן ללמוד כלכלה אצל מנו טרכטנברג בשיעורים פרטיים (הוא באמת לא הבין כלום). הוא עושה זאת.
 6. בינתיים הוא חוטף מהציבור שלו. ומהציבור כולו.
 7. והוא מחזיק מעמד.
 8. אין מנהיג שאינו טועה, הוא כבר התחיל לטעות, השאלה מה הוא ילמד מהטעויות הללו, וכמה מהר.

יאיר לפיד - לפני

יאיר לפיד - לפני

מה זה אומר?

 1. שמנהיג נולד, אדם עם חוסן פנימי אדיר, ואומץ.
 2. שבנה נבחרת מרשימה יש מאין בתור מפלגה.
 3. שהוא מנהיג שלומד.
 4. שבינתיים עושה הכי טוב שהוא יכול, כי באוצר הוא עובד עם מי שיש, חלקם אנשים טובים. אך בכל מקרה רוב מי שיש גדל על הכלכלה הישנה.
 5. שיצטרף להוכיח לכל בוחריו ולציבור הישראלי בתקציב 2015 שהוא למד משהו.
 6. ושמפלגתו תצטרך להוכיח חוסן לכידות ועמידות.

יאיר לפיד - אחרי

יאיר לפיד – אחרי

ולמה הציבור עצבני?

 1. כי קיבלנו תקציב “ישן”, בדיוק כזה שהיה מעביר שר אוצר “ליכודי”.
 2. כי למרות שבנינו כאן מדינה לתפארת – בחריצות, ביזמות, בשליחות וציונות הבאנו כולנו לצמיחה כלכלית המרשימה, לפתיחתה של ישראל לעולם, להגדלה בתוצר. זה אנחנו, וההורים שלנו, והילדים שלנו. ואנחנו לא זוכים להנות מפירות עמלנו.
 3. כי בגדו בנו, קרי למרות כל היזמות הישראלית, כי אלה באמת אנחנו שחוללנו כאן את נס הצמיחה, זו החריצות שלנו, הרי למרות זאת מרבית הישראלים שעבדו שעות ארוכות קיבלו משכורות מוגבלות, ורוב הכסף לא הגיע למי שחולל את נס הצמיחה והשגשוג. הפערים החברתיים גדלו ממש, מהמדינה המובילה בשוויון כלכלי הפכנו מובילי מדד הג’יני לאי שוויון.
 4. כי הכסף הוא לא הגיע אלינו, הוא נבזז, בגלל הברית של הפוליטיקאים הלא מתחלפים שלנו עם כמה טייקונים (לא כולם!) שעיקר כישרונם בקשריהם. עוד כסף הלך לסקטורים “מחוברים” הועדים הגדולים של חברת החשמל הנמלים ועוד, הנחושים להיטיב עם עצמם על חשבון הכלל. חלק הלך למושחתים שסיפסרו בקרקעות נדל”נית. הוא לא הגיע לעובדי הקרטלים והמונופולים, שבעליהם במקום להתחרות חלבו את כספנו, ושילמו משכורות רעב לעובדי השירות בקצה, ואז גם עשו לנו תספורות .
 5. ומעבר לבגידה אנחנו עצבניים כי אנו מאוכזבים, וכי נראה לנו שוב שאין מנהיגות שתוביל את שורת רפורמות נחוצות מאוד להפוך את השוק לצודק והוגן.

_

ואולי יש מי שיוביל?

אבל נצטרך לחכות לראות מה הוא עושה בשנה הקרובה בנושא רפורמות מבניות, ומה הוא יעשה עוד שנה בתקציב 2015

_

לסיכום:

 1. יאיר לפיד – מנהיג נולד.
 2. המבחן הראשון עבר חלקית, במבחן הבא, רפורמות מבניות וחילוץ השוק מתקיעותו, אין מצב שתיכשל!

_

לבלוג שלי על מנהיגות ואושר

לבלוג שלי על מסע אפשרי

עוד מהבלוג של ד"ר מיכל חמו לוטם

Thumbnail

ניהול הבית כעסק מורכב

לפני מספר שנים, עוד כשהייתי המנכ"לית המייסדת של ארגון בטרם לבטיחות ילדים, הבאתי את יוסי שטראוס שכיהן כחשב משרד הבריאות לביקור בבית החולים סורוקה ובשלוחת 'בטרם' שפעלה בו. ד"ר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

סתיו שפיר בוערת

היא צעירונת, עיניה הירוקות בורקות מולי, דקת גזרה, שיערה האדום שהפך מזמן לסמל המותג שלה עוטף את פניה בהילה, והיא בוערת מבפנים. גם כשהיא שקטה אני מרגישה בלהבה שבוערת בה, הלהבה שכנראה גרמה לכך שלמרות שהיא עוד לא בת 30 היא כבר...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

נשים אמיצות

בהרצאה שנתתי לאחרונה בגוף עסקי דיברתי על אומץ כאחת מהתכונות החשובות במנהיגות. אחד המשתתפים הרים את ידו ואמר לי "אומץ היא תכונה גברית"… האמנם? -- דוגמאות לנשים אמיצות אז חשבתי על אומץ ונשים. ישר קפצה לי לראש ארין...

תגובות

טופ 20 - בלוגים