הבלוג של dotanos

dotanos

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מדצמבר 2012

ביקורת על הסרט הישראלי למלא את החלל.

09/12/2012

מתי בפעם האחרונה ראיתן גאון בפעולה ?
ועוד גאון ישראלי בפעולה ?
זה קורה לעיתים נדירות, אם בכלל. הסרט הישראלי הטוב ביותר שנעשה בארץ לדעתי, מאז בכלל, מאפשר במשך שעה וחצי לראות גאון בפעולה, לשמוע אותו מדבר מפי שחקניו, מצלם, מביים, הופך כמו קוסם רב מג סרט קולנוע לחוויה אנושית מטלטלת, הנוגעת בך מהשניה הראשונה ועד האחרונה. עמוק עמוק בנשמה שלך.
והגאון הזה הוא בכלל אישה. רמה בורשטיין שמה .

רמה בורשטיין מביימת בכישרון ששנים רבות לא ראיתי בקולנוע, סרט עם עלילה פשוטה, אך מעניינת ומרתקת, צילום יוצא מן הכלל מדהים, דיאלוגים תפורים היטב, קאסט של שחקנים ראשיים מחוננים, פסקול המלווה את הסרט ומעלה אותו לרמה של יצירת מופת תרבותית שקשה מאוד להפריז בגדולתה.העלילה נסבה סביב שירה, שתינשא או לא, לאיש שהתאלמן מאחותה זה מקרוב.
בתוך העלילה נכנסים אט אט רבדים נוספים, לא רבים מדי:
תרבות השנור שהפכה להיות חלק מהעולם החרדי, הקושי של החרדים לפרנס את עצמם ולחיות חיים של כבוד.
הריקנות של העולם החילוני המתומצת בעיניה של רמה בורשטיין, שחזרה בתשובה, במוסיקה רעשנית, המהווה ניגוד עמוק כל כך לעולם של החרדים, העוסקים באותו הזמן בהצלת נפשות.
החיוניות והחכמה העצומים, הטבועים בדי אן איי של הדת היהודית, דת המקדשת את החיים על פני המוות.

ובתוך זה התא המשפחתי. עד כמה תא זה מלווה ביצרים, בכעס, בתאווה, בתשוקות נסתרות, במערכות יחסים שלעיתים, אילו היה בנו האומץ, היינו מפרקים ומעיפים את השברים, הכי רחוק שאנו יכולים, בתקוות נכזבות ובעצב הרובץ לפתחו, של כל מי שחווה קרבה משפחתית אמיתית מעודו.
הייתי מרותק למסך. מהופנט. הצילום הקרוב, של הצלם המחונן איתו בחרה רמה לעבוד, מהפנט את הצופה, מצמיד אותו לתווי הפנים רבי ההבעה של השחקנים בסרט. משחק מדהים, מדויק, שבא מתוך חיבור עמוק שמעודי לא ראיתי בסרט ישראלי, לדמויות ולעלילה המניעה אותם. הבכי של השחקנים והשחקניות לאורך הסרט, גרם לליבי לצאת אליהם בכאב והזדהות.
ההופעה המחוננת של הדס ירון היא מיקרו קוסמוס של הסרט כולו. שיר הלל ליצירה הקולנועית באשר היא.

פסקול הסרט, עשוי ברובו ממוסיקה מן המקורות ומן השירה של השחקנים עצמם תוך כדי התרחשות העלילה, שירה הלוקחת את הצופה לשיאים של התרגשות, שמחה, עצב, כשבכל חלק וחלק בו הוא מבליח, הוא מלטש את הסרט ומבריק אותו.
זה היה מענג ומרגש במיוחד, לראות גאון בפעולה. לא נותר לנו אלא לקוות שנראה עוד חומרים של רמה בורשטיין בעתיד לבוא .
“למלא את החלל” . אם לא הספקתן, לרוץ לראות.

עוד מהבלוג של dotanos

תצוגה מקדימה

אני מאשים !

                         אני מאשים  ! ! !  אני מאשים  חלק א. אני מאשים את שלי יחימוביץ', את ציפי לבני, את זהבה גלאון, את מירב מיכאלי, סתיו שפיר, את איילה חסון,  אני מאשים , את ציפי חוטובלי, את לימור לבנת. את סופה לנדבר, את שרה...

תצוגה מקדימה

אני מבקשת את החופש שלי.

כשחשבתי איך להתחיל לספר על הסרט גט, עלו לי בראש שני דברים, הראשון : איך האמנות שאנו צורכים,משפיעה עלינו יותר או פחות, בין השאר, בהתאם למה שקורה לנו בחיים שלנו, הן בהיבט של...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

לצעוק, להתנגד, או לקפוא לאונס ?

אם היית עוברת אתמול בלילה, בעת קידוש ליל שבת, מתחת לחלון הבית שלנו, היית בוודאי שומעת במשך כחמש דקות, צרחות קולניות של ילדות : אחת בת 9 ואחת בת חמש, הילדות הצעירות שלנו צרחו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה