הבלוג של dotanos

dotanos

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מדצמבר 2012

gett
כשחשבתי איך להתחיל לספר על הסרט גט, עלו לי בראש שני דברים, הראשון : איך האמנות שאנו צורכים,משפיעה עלינו יותר או פחות, בין השאר, בהתאם למה שקורה לנו בחיים שלנו, הן בהיבט של גיל הן בהיבט של התרחשויות . בין אם זה סרט קולנוע או הצגה, או ספר, או מוסיקה, איפה שאתה בחיים, משפיע על איך שהיצירה הזו נוגעת בך.
הדבר השני שחשבתי עליו היה קלינט איסטווד, עם כל הפער העצום והמדרגות השונות, לא יכולתי שלא לחשוב לעצמי, שמצאנו קלינט איסטווד משלנו, רונית אלקבץ עושה מעשה קסמים, מעשה גאונות, נדיר, מיוחד, מרהיב, היא מגישה לנו את אחד הסרטים הטובים ביותר של הקולנוע הישראלי מאז ומעולם וכל זאת תוך כדי שהיא שותפה, גם לכתיבה שלו, גם לביום שלו, וגם משחקת בו משחק וירטואוזי, שאותי אישית השאיר אותי המום מהתרגשות, גם עכשיו, כמעט 72 שעות מאז שראיתי את הסרט. 

הרבדים השונים של גט נוגעים בחומרים שונים ומשונים, אבל הדבר המרכזי בו, הוא צעקה. מול הרדידות, הכמעט עלובה, של הנושאים בקולנוע הישראלי, למעט יוצאי דופן : צבא, צבא, הומואים, צבא, הומואים וערבים כמובן, איך אפשר בלי ערבים, רונית אלקבץ צועקת בנושא בוער, כואב, חשוב, שנוגע כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו, החיים בישראל . אלקבץ שמה את הנושא הזה על שולחנה של החברה הישראלית, ללא כחל וסרק, בועטת, מביאה אותו במלוא כיעורו ורשעותו. אי אפשר היה להביא את זה טוב יותר. 

אלקבץ, גם לקחה סוף סוף נושא ומשמעותי כל כך, גם הביאה אותו בלי למצמץ, בלי לפחד, בלי לרמוז. פצצות לפנים.
גט מביא את המראה על שליטה הדתית בחיינו, לגודל שאי אפשר להמשיך ולהתעלם ממנו ובאותה עת בועטת בממסד הדתי ומזהירה אותו, כי המשך המצב הקיים יביא לחורבנו, מהר ממה שהממסד המסואב הזה, מתאר לעצמו.
במצב הלא נורמאלי בו אנו חיים, הממסד הדתי, שולט בנו ובחיים שלנו דרך המדינה, המצב הנוכחי הוא אסון לכל אחד מאיתנו והוא אסון לא פחות לדת המדהימה שאותה, אותם נבלים ברשות התורה, מתיימרים לייצג. הרבנות הראשית, היא אסון, חד וחלק. פשוט וברור. בעבר, במשך מאות ואלפי שנים היו הרבנים ניזונים מכספי הציבור ולכן היו נזהרים שלא לפסוק הלכות כנגד הציבור, שהציבור לא יכול לעמוד בהם. מרגע שהם הפכו חלק מהמדינה ומקבלים ממנה שכר, הפכה הרבנות לגורם מאפיונרי מספר אחד בישראל, שבינו לבין הדת אין ולא כלום. גם בנושא הגירושים, גם בנושא הכשרות, גם בנושא הגיורים ,גם בנושא הנישואים ולא רק. 

אלקבץ מביאה את האסון שלחלק מהנשים שלנו, שנתונות בידיהם של אותם דיינים, את הקושי העצום בכך שהחירות של חלק מהנשים נתונה בידיהם של דיינים אלה, או בידי בני זוגם. היא מביאה עמה, את הקושי של לא מעט נשים גם היום, גם בישראל, להתנהל ללא חשש מנחת זרועם של בני הזוג שלהם. היא מביאה את הקושי של נשים שרוצות לצאת ממסגרת הנישואים שלהן, אם מאסו בה, את הצורך של כל גבר לכבד את האישה עמה הוא חי, לתת לה תשומת לב, אהבה, חיבה, לא לקבל אותה כמובן מאיליו ושמה לנו מראה לחלקים לא קטנים בישראל השניה, שחלק מאיתנו לא מכיר , לא חווה, לא נתקל בהם, או העדיף להתעלם. 

בנוסף לכל מעלותיו של הסרט, הוא סרט מינימאליסטי, הכי פשוט שיש בהיבט של מיקום הצילומים, תפאורה, פעולה וכל הדברים האלה שלא מעט סרטים כן משתמשים בהם וכמעט ולא קיימים בו. המינימאליזים של הסרט מעצים עוד יותר, את גודל ההישג הקולנועי של גט. אין. הם אינם. יש בעיה, יש דיאלוגים, יש משחק יוצא דופן ולא רק של אלקבץ. 

היום התבשרנו, כי אלקבץ מועמדת לאוסקר של אסיה. זו לא תהיה הפתעה גדולה אם גט יעורר הדים רבים, נוספים בעולם. הסוגיה שמעלה אלקבץ, איננה נוגעת רק ליהדות, אלא בעייה של נשים בכל העולם, גם אם בדרכים אחרות. אנחנו עוד נשמע מאלקבץ בעתיד. ככל שהשנים יעברו איכותה והשפעתה כיוצרת ייחודית ויוצאת דופן בקולנוע הישראלי ולא רק, תלך עוד יותר ותתעצם.

עוד מהבלוג של dotanos

תצוגה מקדימה

אני מאשים !

                         אני מאשים  ! ! !  אני מאשים  חלק א. אני מאשים את שלי יחימוביץ', את ציפי לבני, את זהבה גלאון, את מירב מיכאלי, סתיו שפיר, את איילה חסון,  אני מאשים , את ציפי חוטובלי, את לימור לבנת. את סופה לנדבר, את שרה...

סרט הקולנוע למלא את החלל

מתי בפעם האחרונה ראיתן גאון בפעולה ? ועוד גאון ישראלי בפעולה ? זה קורה לעיתים נדירות, אם בכלל. הסרט הישראלי הטוב ביותר שנעשה בארץ לדעתי, מאז בכלל, מאפשר במשך שעה וחצי לראות גאון בפעולה, לשמוע אותו מדבר מפי שחקניו, מצלם,...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

לצעוק, להתנגד, או לקפוא לאונס ?

אם היית עוברת אתמול בלילה, בעת קידוש ליל שבת, מתחת לחלון הבית שלנו, היית בוודאי שומעת במשך כחמש דקות, צרחות קולניות של ילדות : אחת בת 9 ואחת בת חמש, הילדות הצעירות שלנו צרחו...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה