הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 108

החל מאוגוסט 2014

כשאדם מבוגר מאד נהוג לומר – בערוב ימיו. עתה, במאה ה-21 תוחלת החיים עלתה מאד וגם מי שנחשב מבוגר מאד , בקריטריונים של המאה הקודמת , מוצא עצמו בשלב זה של חייו , צעיר יחסית .

15/04/2019

אחר הצהריים של החיים , מאת טלי נתיב עירוני, 368 עמודים, הוצאת פרדס
afternoon

דור ה”בייבי בום”, כך מוגדרים מי שנולדו לאחר מלחמת העולם השניה והם כבני 70-80 היום, חשים עדיין בשיא אונם וטורפים את החיים כמיטב יכולתם (ואופיים) . על אלה ושכמותם כותבת העיתונאית והסופרת טלי נתיב-עירוני , בת לאותו דור.

תפיסת החיים, אורך החיים כמו גם אורח החיים , ומולם תפיסת המוות, נפרסים כיריעה מרתקת ומעמיקה של שיחות שערכה הסופרת עם אנשים שונים . הראיונות חושפניים וכנים ומעניין לקרוא מה ואיך חושבים אנשים על המוות כאופציה קרובה יותר , על הוריהם שהם עדיין מטפלים בהם (כי תוחלת החיים עלתה גם אצלם) , וכד.

“כשטלפנו ואמרו שאינה חשה בטוב …עשיתי סיבוב פרסה ודהרתי לשם
נכנסתי אל החדר, נשקתי למצחה שהיה חמים עדיין ולכפות ידיה היפהפיות ולחשתי באוזנה “אמהות לא אמורות למות. שכחת?”
רגע-רגע, רציתי לצעוק, את אמורה להיות שם לנצח עבורי! היי , זה היה החוזה בינינו! האם הבאת אותי לעולם כדי לנטוש אותי ? משהו לא תקין בהתנהלות של הטבע ”

וכמו לא די בכך שבני דור הבייבי בום נולדו לאחר המלחמה , הם נאלצו לא אחת להתמודד עם ההסטוריה של הוריהם – השואה.
“האם שאיפת המוות של רבים מניצולי השואה היתה עבורם פתרון מפלט מדיכאון השואה שליווה אותם כל חייהם ? ”
השואה היתה טראומה מצטברת , מתמשכת ורציפה שטבעה בנפשות האמהות פחד מתמיד מפני אסון שעלול להתרחש. ומובן שההשפעה על הדור הבא היתה טראומטית לא פחות.
כמו שמצטטת נתיב-עירוני את סרן קירקגור “הדלת אל האושר נפתחת כלפי פנים” אולם דוקא בדור הזה שלאחר הלחמה , וגם עם הורי אותו דור ,קשה היה לפתוח צוהר אל עולמם הפנימי , ורק בהזדקנותם של ההורים ורצונם להשאיר את מורשתם, נדרשה הקשבה רבה.

ועוד
“אני שואלת אותה על יחסה אל המוות והיא אומרת ” בעצם, לא זו בלבד אנו באים לכאן באופן זמני, גם מכינים אותנו לפרדה . פתאום הכל נחלש, נמוג, חייבים לקבל את זה. אם לא נקבל את זה, ניכנס לפאניקה ונבזבז את חיינו, בעיקר את הרגעים הטובים שלנו , בפחד”

אין מסקנות בספר, רק אסופה של תובנות ומפגשים עם אנשים עם פירותיהם של מחקרים אקדמיים ודומים התקיימו בנושא הזיקנה והגיל השלישי.
מחקר גרנט שנערך באוניברסיטת הרווארד מדבר על “פרדוקס החיים הארוכים”.
“ממצאי המחקר הראו כי המפתח להזדקנות מאושרת אינו נעוץ בגנים, במזל או בגורל, בכסף או במעמד כלכלי, המפתח להזדקנות מאושרת נמצא ברוחניות, שלוות נפש, קבלת המציאות, קבלת ה”עצמי” וקבלת הזולת.”
נראה שבנימה אופטימית כזו יאה לסיים את הסקירה אודות ספר חשוב ומרתק זה.
זהו ספר המיועד לצעירים בני כל הגילים.

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה