הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 108

החל מאוגוסט 2014

חורף 1945. ארבעה קולות של אנשים צעירים המנסים לשרוד את התופת של המלחמה הנוראה. יואנה, אחות רחמניה ממוצא ליטאי, אמיליה , נערה פולניה בת 15 , פלוריאן, צעיר גרמני ומרדן ואלפרד, חייל נאצי צעיר מאד המעורער בנפשו.

23/03/2019

מלח אל הים מאת רותה ספטיס, תרגום מרב זקס-פורטל, הוצאת עם עובד , 381 עמודים

salt

רותה ספטיס היא סופרת אמריקאית ממוצא ליטאי.
זהו ספרה השני של רותה ספטיס המתורגם לעברית.
ספרה הקודם שתורגם – “קיץ בלתי מנוצח” מספר על משפחה מקובנה, ליטא שגורשה מביתה בתקופת מלחמת העולם השניה , בשנת 1941, על ידי המשטרה החשאית של סטאלין והוגלתה לחיי עינויים וסבל בל ישוער בגולאג באיזור הארקטי בסיביר.
בספר הנוכחי , “מלח אל הים” מספרת ספטיס על תקופת סוף המלחמה, 1945, בה הגרמנים כבר רואים את התבוסה לנגד עיניהם ומנסים בכל כוחם להימלט מכוחות בנות הברית מצד אחד ומן הרוסים מהצד השני.

“האנשים שעברו על פנינו בדרך סיפרו בלחש סיפורי זוועה : היטלר עסוק בהשמדת מיליוני יהודים , ויש לו רשימות הולכות ומתארכות של אנשים “בלתי רצויים” שנרצחו או נכלאו. סטלין רוצח את אזרחי פולין, אוקראינה והמדינות הבלטיות.
האכזריות היתה מזעזעת, מעשים מחפירים של חוסר אנושיות. איש לא רצה ליפול לידיו של האוייב. אבל היה קשה יותר ויותר לדעת מי האוייב”

ובתווך, האנשים הפשוטים, ארבע דמויות – כל אחת ממולדת אחרת – שנמלטות על חייהן, חלקן בנדודים ארוכים של כמה שנים במהלך המלחמה. כל אחד מהם עובר את מסלול הייסורים של בדידות, בריחה, קור, רעב , מחלות.
בעת הזאת כבר אין טובים ורעים, כל אחד מנסה למלט את נפשו.התקווה היא להינצל מן הזוועות שחוו בשנות המלחמה ולהגיע אל חוף מבטחים.
הסיפור משולב באירוע היסטורי אמיתי עלום ,גדול מימדים המתרחש בים הבלטי אודות האניה וילהלם גוסטלוף במסגרת “מבצע חניבעל” לחילוץ ופינוי אזרחים ויחידות גרמניות ממזרח פרוסיה ומשטחים שהצבא האדום המתקדם עמד לכבוש.

האם רק אני שמתי לב שיואנה וילקאס, האחות הליטאית גיבורת הספר היא למעשה בת דודתה של לינה וילקאס מקובנה, ליטא -גיבורת הספר הקודם “קיץ בלתי מנוצח” ?

ספר איכותי, מרתק ומומלץ בחום.

נקרא כספר דיגיטלי באפליקציית E-VRIT

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה