הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מאוגוסט 2014

“מחתרת המסילה” הוא לא עוד ספר על תקופת העבדות האפלה בארצות הברית , זהו סיפורם של” עבדים שהאמינו, ולחמו , בסיוע של לוחמי חופש נוספים, גם לבנים ממדינות הדרום על חירותם.

02/11/2018

מחתרת המסילה מאת קולסון וייטהד, הוצאת ידיעות ספרים , 337 עמ’.
under

קורה היתה שפחה שחורה שנולדה וגדלה , דור שלישי לעבדות במטעי הכותנה של האחים רנדל במדינת ג’ורג’יה. אמה הצליחה להימלט מן החווה ולא נתפסה מעולם.

ביחד עם עבד נוסף מעזה קורה גם היא להימלט מן החווה בעזרת מה שכונה “מחתרת המסילה” שהופעלה על ידי שחורים משוחררים ומתנדבים לבנים שלחמו למען שחרור העבדים והחופש, ובכך סיכנו גם את עצמם וכם את בני משפחותיהם.
המסע שעוברים השניים ולאחר מכן קורה לבדה הוא רווי סבל, השפלות , אכזבות ופחד.

קראתי רבות על תקופת העבדות בארצות הברית, אך לא ידעתי על קיומה של המחתרת או בתרגום המילולי של שמה “מסילת הרכבת התת-קרקעית” , שהתבררה כאמת היסטורית של מארג נתיבי בריחה בסיועם של לבנים שלחמו לביטול העבדות.
“זו היתה רשת מחתרתית בלתי חוקית של דרכי מסתור ובתי מחסה אשר שימשו בארצות הברית החל מסוף המאה ה-18, להברחתם של עבדים שחורים מבעליהם אל החופש. הרשת הגיעה לשיאה באמצע המאה ה-19.(על פי ויקיפדיה)

גיבורת הספר היא נערה אמיצה ולמודת סבל העוברת טלטלות רבות בדרכה אל החופש המלא. ומהו החופש בעצם? היא מסתתרת כבר חודשים אחדים בגומחה בעליית גג צרה “איזה מין עולם זה, חשבה קורה, שהופך כלא מוחלט למקום מבטחים יחיד. האם היא כבר בת-חורין או עדיין לכודה ברשת: איך לתאר את מצבה של נמלטת? חירות זה משהו שמשתנה כשמביטים בו.”
הספר מותח מרתק, מעניין , עצוב ומדכא , ואפילו סוחף, אך לא הצלחתי להזדהות עם הדמויות בו והן נשארו מרוחקות וזרות.
במהלך הקריאה בספר שבו ועלו לנגד עיני בחיות רבה ביותר דמויות של שפחות אחרות מאותה תקופה אפלה, מספר מרגש אחר, “המצאת הכנפיים” מאת סו מונק קיד.

אולם, השילוב של העובדות ההיסטוריות בספר מקנה לו ערך מוסף והופך אותו לספר חשוב לקריאה .

נקרא כספר דיגיטלי באפליקציית E-VTIT

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה