הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 88

החל מאוגוסט 2014

“זיכרונות של עץ” מאת תמר לזר, הוצאת ידיעות ספרים – ספרי חמד. 230 עמ’

12/08/2018

זכרונות

לאחר שקראתי את ספרה החדש של תמר לזר “מצילות” אשר זכה לאחרונה (ובצדק) בפרס רמת-גן למצויינות בספרות העברית (זהו הספר הראשון שיצא בהוצאה עצמית וזכה בפרס מכובד זה), רק התבקש לקרוא את ספרה הקודם, ספר הביכורים שיצא ב-2012 “זיכרונות של עץ”.

שנה בחייה של ריטה.
נערה ירושלמית בת 16, מבית דתי , מתחילה את לימודיה באולפנה בפתח תקוה , לאחר כשלונות ואי עמידה בתנאי סף באולפנות יוקרתיות יותר.
ריטה היא נערה רגישה מאד, מופנמת, נבונה, חולמנית ושונה לחלוטין מבנות גילה האחרות שבאולפנה. גם המורות אינן משכילות להבין אותה ולדובב אותה . וכך היא נותרת לנפשה, ללא חברה ותמיכה. גם בבית הוריה , אימה העמלנית אינה מבזבזת זמן בשיחות עם הילדים, אם כי מן הסתם מודעת למצבה של בתה.
כך או כך , ריטה שוגה בחלומות ומוליכה את אמונתה באלהים למחוזות שמעבר לגשמיות. . בהמלצת דודתה היא מתחילה לקרוא רומנים קלאסיים ואחרים ומטפחת רגשות אל גיבוריהם , הגברים.
במנעד תחושותיה יש לה מקום של כבוד לאלהים, נשוא אמונתה הכוללת והיא מקוה שיביא לה את המזור ואת האהבה המוחלטת ללא עוררין.
האכזבה לא מאחרת לבוא, האל הטוב והמושיע לא מופיע ככזה ולאט לאט היא נוטשת את אמונתה.
היא גם מסולקת מן האולפנה באמצע השנה , למורת רוחה של משפחתה.
כאשר אימה לא מצליחה למצוא עבורה מוסד אחר שיקלוט אותה , לאחר חודשי בטלה בבית . נחלצת דודתה זרש לעזרתה. זרש היא אושה “צבעונית” אדומת שיער תוססת שיש לה בית מלאכה לשיפוץ רהיטים ישנים ברחוב אגריפס בירושלים. היא משלבת את ריטה בעבודות הניסור, הנגרות, האיחזור, הצביעה והתפירה.
זרש היא אשה סבלנית ואינה מציקה לנערה הבוערת מבפנים , היא מאפשרת לה לגלות את עצמה ואת היצירתיות שלה בתהליכי העבודה השונים.
אהבתי את הספר כל כך.

אין בו עלילות מרתקות, מפגני כוח, סיפור אהבה סוער או דרמה אחרת. זהו ספר שהוא כביכול מינורי, אשר בו כל מילה מדודה, כל תיאור מחושב ומסונכרן, אין משפט מיותר. הכל נכון והכל במקום ,ואמרו – אמן.

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה