הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 129

החל מאוגוסט 2014

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו”ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים של אורי אדלמן (ז”ל) , שהחל את דרכו כשם “א” בספרו “עובר כל גבול” – סוכן ישראלי, בסוריה המתיידד עם אסאד (האב) , שמשמעות שמו “אריה” , וchi בין השניים מתנהלת למעשה מלחמת מוחות שמגוללת פרשת ריגול מסעירה.

גם מישקה בן דוד , “בוגר” המוסד, היטיב לתאר בספריו , ובעיקר “תחנה סופית אלג’יר” את חייהם של סוכנים ישראליים בעולם , על פעילותם ולבטיהם. חייהם האישיים אל מול עבודתם התובענית והמסוכנת.

ואי אפשר שלא להזכיר את אלי כהן, מגדולי הסוכנים הישראליים ששירת שלוש שנים בסוריה והוצא להורג לאחר שנחשף. סיפור הגבורה שלו נתן השראה לבפרים רבים נוספים בנושא, וכמובן “בודד בדמשק” של שמואל שגב אשר יצא לראשונה ב-1986 ועודכן בגילויים חדשים ב-2012, בעקבות התיישנותם של חלק מהפרטים.

את “תיק מצדה” של יובל אלבשן קראתי בשנות היותו של החייל גלעד שליט בשבי , מצבו היה לוט בערפל. גם ב”תיק מצדה” נעלם קצין ישראלי בעזה ובמשך שנים מספר לא נודע גורלו. כמו במקרה של גלעד שליט, סביב היעלמו נרקמו סיפורים רבים שאין יודע מה חלקם האמיתי ומה השקרי…

לאחרונה קראתי את “מים עכורים” מאת דב נרדימון.

מים עכורים - הכריכה

מים עכורים – הכריכה

זהו ספר שנכתב באמצע שנות התשעים ופורסם ב-2002.
אני קראתי אותו במהדורה הדיגיטלית שיצאה לאור בשנה שעברה.
דב נרדימון , היה בעבר קצין צנחנים ואמ”ן, מהנדס במקצועו שניהל חברות גדולות כאלסינט, מספנות ישראל, נס טכנולוגיות ואחרות, התגורר בערים שונות בעולם במסגרת תפקידיו ומשמש כיועץ, מרצה ומנחה במרכז האקדמי רופין.

“מים עכורים” מתאר עלילה דמיונית המצמררת בהיתכנותה אודות נסים קוברסקי , המכונה “קוברה”, שהיה קצין צנחנים ואחר כך שירת במוסד ויצא בשליחותו למשימות שונות בסוריה.

מאוחר יותר, באמצע שנות הששים, נשלח קוברה לפאריס, ללמוד באוניברסיטת הסורבון ותוך כך להתחקות אחרי גורמים עוינים בבירה הצרפתית. הוא מתיידד עם סטודנט אחר, סרגיי איסמעילוב, קצין טאג’יקיסטני מוסלמי בצבא הסובייטי, שנשלח מטעם הצבא ללמוד , בין השאר כדי לקדם תכנית מטורפת של לוחמה פסיכולוגית – ביולוגית שהגה.

עם פירוקה של ברית המועצות , מנסה איסמעילוב לחזור למולדתו , טאג’יקיסטן כי במוסקבה אין מקום למוסלמים כמותו. הוא לוקח אתו את סודות המחקרים שביצע במהלך שירותו בצבא הסובייטי, תוך תקוה שישמשו עבורו קלף מיקוח במולדתו החדשה-ישנה.

קוברה, מצידו חוזר לארץ לאחר נישואיו לאהובתו הצרפתיה ופורש מהמוסד, לטובת חוות דגים שפיתח לחופי הכנרת.

הספר מתפרש על פני חיים שלמים , כ-60 שנה, בחייהם של החברים – האויבים, שנכנסים ויוצאים זה בחייו של זה. שני אנשים בודדים שמנהלים ביודעין ושלא ביודעין דו שיח פסיכולוגי עמוק על ידידות , אהבה והישרדות.

לא אספר את העלילה כולה , אבל חשוב לי לציין שהסיפור מקדים את זמנו בתחזית (קודרת, לצערי) על התכניות המגלומניות של השתלטות האיסלאם על העולם המערבי.

אהבתי את הספר. הוא מרתק, קולח, מעורר מחשבות על מהותם וזילותם של החיים בכלל ובמזרח התיכון בפרט.
לקרוא ולהפנים !

עוד מהבלוג של מרת נחת

Thumbnail

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

של מי הילדה הזו ?

יש לי חברה בארה"ב. בתה היחידה חולה במחלה מאד נדירה , שלא אכנס כאן לפרטיה . היום היא בת 30 , חוסה תחת כנפי ההורים הדואגים לרווחתה ולביטחונה והיא מצליחה ליהנות מהחיים בדרכה המיוחדת. אולם, ההורים דואגים שבעוד מספר שנים ,...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים