הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 117

החל מאוגוסט 2014

“שגב” הוא ספר אמיץ המתאר בכנות כובשת את סיפור תהליך הגיור של חייל אחד בצבא הגנה לישראל.

20/02/2017

שגב – סרגיי סטולבוב
195 עמ’ – הוצאת ספרי ניב
עריכה : שלומית ליקה
segev2
“שגב” הוא ספר אמיץ המתאר בכנות כובשת את סיפור תהליך הגיור של חייל אחד בצבא הגנה לישראל.
אבל גם בכך אני חוטאת לאמת. “שגב” אינו עוד ספר. “שגב” אינו עוד סיפור. אני בכלל מוציאה אותו מקטגורית הסיפורת. מקומו יכירנו בין ספרי העיון. זהו ספר חובה שילווה בנאמנות כל מי שחפץ להתגייר ולהיות חלק בלתי נפרד מן העם היהודי.

רבים מאתנו, היהודים הישראלים החילונים רואים את יהדותם כדבר מובן מאליו, שאינו ניתן לשינוי או לבחירה. אבל מה על כל אלה שבאו ממקומות רחוקים, שרק אחד מהוריהם יהודי או אולי בכלל אחד מסביהם והם לא מכירים את היהדות בכלל, אבל חיים ומתבגרים בארץ ונחשפים לשונותם. לחלק מהם חשוב החיבור לחברה היהודית שבתוכה הם מתגוררים. לעתים מדובר בילדים צעירים המגיעים ארצה עם הוריהם מארצות רחוקות והם נטמעים בקרב בני גילם. רק בשלב מאוחר יותר של חייהם הם מגלים שאינם יהודים “שלמים”. לחלק מהם זה מפריע.

סרגיי סטולבוב הוא אחד מאלה. סרגיי עלה ארצה עם הוריו מסיביר בהיותו בן שבע. כנער היה מוסיקאי כשרוני בעל אוריינטציה של רוחניות ואמונה , אולם כשבגר והכיר נערה שמצאה חן בעיניו הסתבר לו שיחסיהם אינם יכולים להתפתח בגלל התנגדות הוריה (“הוא גוי”). דוקא סרגיי, שהרגיש עצמו ישראלי והתגייס לצבא בהתלהבות למרות שיכול היה להשתחרר, הוא נתקל בבורות מצד חבריו החיילים.

למרבה השמחה , צה”ל מציע לחיילים המעוניינים בגיור, מגוון סמינרים וקורסים בסיסיים ומתקדמים העוסקים בציונות, יהדות, דת, מצוות וכו. התהליך במהלך השירות הצבאי הוא טבעי ונוח. ואם בסמינר הראשון ישנו מספר רב של משתתפים (בנים ובנות) , בחלקם סתם כאלה שתפסו “טרמפ” על יציאה אל מחוץ לבסיסם הקבוע , ככל שמתקדמים בשלבי הקורסים הם נהיים תובעניים יותר ורק המתמידים והמעוניינים באמת צולחים אותם.

“שגב” הוא גם ספר הדרכה לכל מתגייר פוטנציאלי. יתרונו של הספר הוא בכנות השוררת בין ודפיו , אין בו התייפיפות ונסיונות שכנוע.

סרגיי קשור מאד גם למשפחתו שאינה משתתפת בגיור אך מכבדת את החלטותיו ותומכת בו לאורך כל הדרך שאינה קלה והיא רצופה משברים וקשיים.

ומהו “שגב” ? כל מי נמצא בתהליך גיור מתקדם בוחר לעצמו שם עברי . זהו השם שסרגיי בוחר לעצמו. (גם בגלל המשמעות וגם בגלל הדמיון לשמו הרוסי)

מאד אהבתי את הספר. הוא פתח בפניי עוד צוהר לנושא שלא הכרתי .
מומלץ לכל הצברים שעבורם הכל כה מובן מאליו.

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה