הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 99

החל מאוגוסט 2014

סיפור התפתחותו של הכפר, עד לטרגדיה הגדולה של השריפה והנטישה המאולצת, מסופרים כמו רשומון בהרבה קולות. חלקם אנושיים, חלקם כבר מתים וחלקם קולות מן הטבע – כמו הרוח, בריכת המים, האש, הציורים והפסלים. גם חזירי הבר, המתגוררים דרך קבע בהר, משמיעים את קולם.

05/11/2015

“תולדות האמנות” מאת יוסי וקסמן

הוצאת חרגול, מודן

תולדות האמנות

גילוי נאות , בצעירותי אהבתי לצייר ולפסל וביליתי חופשות קיץ אחדות בכפר האמנים עין הוד שעל מורדות הכרמל בנסיון להשתלב בעשייה האמנותית על כל גווניה, שהיתה משאת נפשי בימים ההם. אבל לחיים היו תכניות אחרות עבורי ולא המשכתי את דרכי האמנותית בתחומי הכפר (ואף לא מחוצה לו).  זכרונות טובים יש לי משם. אנשי הכפר, אוסף של אינדיבידואליסטים יצירתיים ויצריים שבו את ליבי בפשטות חייהם, בתאוות המקוריות ובדבקותם באמונה בחומר וביופי.

אך טבעי הוא לכן, שנמשכתי כבחבלי קסם לספר יוצא הדופן הזה המתהדר בשם “תולדות האמנות” – לא פחות ולא יותר. ואכן הוא דן בתולדותיה של האמנות בכפר הזה המשמש למעשה כמיקרוקוסמוס.

בספרו זה אין יוסי וקסמן מזכיר ולו פעם אחת את שם הכפר. אולי כדי לתת לו נופך אוניברסלי. אבל ברור שמדובר בכפר ערבי נטוש שחבורת האמנים שהתיישבה בו וטיפחה את בתיו ואת אמנותם בעת ובעונה אחת, הוא לא אחר מאשר עין-חוד שהיה לעין הוד.

גלגל ההיסטוריה חוזר על עצמו וכמה עשרות שנים לאחר שננטש הכפר מיושביו הערבים, נאלצו האמנים שהתגוררו בו לנטוש אף הם את בתיהם בשל שריפת ענק שכילתה שטחים נרחבים מהכרמל, ואף גבתה חייהם של כבאים שהיו בדרכם להושיע. כהרף עין היו גם הם לפליטים ללא בית.

הסיפור המרכזי בספר הוא סיפורו של בית. בית הוא מונח הטומן בחובו את מושג הבסיס, האדמה, הקרקע המוצקה והיציבה. הבית אשר בסיפור הוא בית ערבי שניתן לאמנית על ידי אהובה, ראש הכפר. היא היתה אשה בודדה מלאת תשוקה שניהלה, בין השאר, גם רומן עם הגנן הערבי של הכפר (שבמקור הוא יליד אותו כפר עצמו). לאחר מותה היא מורישה את הבית לאותו גנן אשר מוכר אותו לזוג גברים – שלומי האמן ובן זוגו ידידיה.

סיפור התפתחותו של הכפר, עד לטרגדיה הגדולה של השריפה והנטישה המאולצת, מסופרים כמו רשומון בהרבה קולות. חלקם אנושיים, חלקם כבר מתים וחלקם קולות מן הטבע – כמו הרוח, בריכת המים, האש, הציורים והפסלים. גם חזירי הבר, המתגוררים דרך קבע בהר, משמיעים את קולם.

הספר כתוב בשפה ציורית וקולחת.

תענוג.

לקריאת נספר כספר דיגיטלי היכנסו לאתר GETBOOKS

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה