הבלוג של מרת נחת

מרת נחת

זוכרות את מר שמח וחבר מרעיו, אז אני נשואה למר נחת, ולכן אני נקראת מרת נחת.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל מאוגוסט 2014

“בית הפרחים היה כל עולמי. לא היו עוד ילדים בגילי ולא היו לי חברות אמריקראיות קטנות. כשהייתי בת שש, אמי רשמה אותי לבית חינוך לבנות של מיס ג’ואל, היו רק ארבע עשרה תלמידות וכולן אכזריות. כמה מהאמהות התנגדו לנוכחותי, הם אמרו שאני גרה בבית של “תרבות רעה”. ושלא כדאי לאף אחת לגעת בי..”..

19/09/2015

עמק הפלאותאמי טאן היא אחת הסופרות האהובות עלי , ספריה על המהגרים הסינים בארה”ב , על חייהם המאתגרים כשהמסורת העתיקה והאמונות מהמולדת הישנה משפיעים על גורולותיהם ועל היחסים בין אמהות לבנותיהן.

רק טבעי היה, איפוא, שכשיצא ספרה האחרון – מיהרתי לקרוא בו . ולא התאכזבתי. אמי טאן במיטבה

האמהות והבנות שבמרכז העלילה הפעם הן קורטיזנות בשנחאי מתחילת המאה העשרים.

הקורטיזנות, הידועות בשם הזה עוד מתקופת הרנסנס באירופה, היו בנות לויה ומארחות בבתי עינוגים לגברים אצילים ובעלי ממון שנהגו להתארח בבתי הקורטינות , לסעוד בחברתן, לבלות איתן וליהנות מכישוריהן המיניים . גם בשנחאי, העיר הבינלאומית , שגשגו בתי הקורטיזנות , והגברים – הן הסינים והן המערביים – היו נפגשים שם גם לדיונים בענייני עסקים וגם לבילוי משותף.

ה”פרחים” – הלא הן הקורטיזנות – היו ברוב המקרים נערות צעירות שנמכרו ואשר הוכשרו לתפקידן זמן ממושך .  פרט למין היה עליהן להיות מטופחות במיוחד ולהעניק למחזריהן גם בילוי נאות בצורה של שיחה , ריקוד, שירה ונגינה וכד’.  ככל שרבו כישוריה של הקורטיזנה עלה מחירה והיא היתה נכס יקר יותר לבעלת המקום ששלטה ביד רמה ב”פרחים” כמו גם בלקוחותיה.

גיבורת היפור היא ויולט, בת לאם אמריקאית ולאב סיני שנטשן . אמה של ויולט מנהלת בית קורטיזנות מדרגה גבוהה במיוחד ובתה גדלה ומתפתחת באותו בית ממש. ויולט מאמינה היא אמריקאית , כאמה , ול=נתקשה להאמין שהיא בת תערובת.

כל פירוט נוסף יהווה ספוילר ולכן אפסיק כאן.

רק זאת אומר, “עמק הפלאות” הוא ציור של עמק נרחב בין הרים נישאים שמלווה את ויולט כל חייה ומשמש לה כחלום, כמושא לשאיפות, לתקוה ולהבטחה.

הסיפור מתפתל ומסתבך ומתרחש בין שתי יבשות – אמריקה וסין.

אמי טאן היתה בעיצומה של כתיבת ספר אחר , כאשר נתקלו עיניה בתמונה (בדחור-לבן) במוזיאון , שנשאה את השם “עשר הקורטיזנות הנבחרות בשנחאי” . לבושן של כל הקורטיזנות שבתמונה היה שונה מלבוש האשה הסינית הרגילה – ולכולן היה נזר משובץ אבנים שכיסה את ראשן, עליונית רכוסה היטב עם אמרה של פרווה ומכנסיים הדוקים.  הלבוש הזה הזכיר לאמי טאן את תמונת סבתה שהכירה עוד מילדותה ואשר לבשה אותם מלבושים … היא שקעה במחקר מעמיק שגילה לה כי אכן סבתה היתה קורטיזנה בשנחאי . המחקר הזה הוא שהניב את הספר הזה.

 

סבתה של אמי טאן .(מימין)

 

עוד מהבלוג של מרת נחת

תצוגה מקדימה

בוקר חום - משל לחופש הבחירה

יש לי משיכה לספרים מיוחדים. "בוקר חום" הוא אחד מהם. ספרון קטנטן. הסיפור מתרחש (במכוון) בארץ לא ידועה. הסופר, בעל ביסטרו וחברו צ'רלי נפגשים על בסיס יומיומי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

איך רוקנתי את בית הוריי - חפצים יתומים

אני חדשה כאן. אני לא חדשה ביקום. בכלל לא. יש עלי כמה וכמה שנים טובות. וכן, הן ברובן טובות. אני אוהבת לקרוא. לא קוראת מהר. אבל קוראת בהתמדה. לכל ספר אני נותנת עד 100 עמודים להרשים אותי. אין לי שום נקיפות מצפון אם הספר לא עבר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מים עכורים - ריגול במיטבו

גילוי נאות: אינני אוהבת ספרות מתח רגילה, בלשים, שוטרים וגנבים וכיו"ב. אבל כשמדובר במותחני ריגול , ובעיקר ריגול ישראלי ומזרח תיכוני, הדמיון ניצת והעניין גובר . אהבתי הגדולה לסוג זה של סיפורים החלה , איך לא , בספריו המופלאים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה