הבלוג של דורין הרטמן

dorinh

משקיעה סולידית בשוק ההון מזה כעשור. מנהלת את הסולידית, בלוג השקעות למשקיעות ולמשקיעים שמרניים. www.hasolidit.com

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מאפריל 2013

יותר ויותר נשים מצליחות לצבור הון, אך רבות מהן עדיין סולדות מהשקעה פעילה בבורסה. המגזר הפיננסי, שכשל בניסיונותיו לגייס נשים לפעילות בשוק ההון, נדרש לשנות כיוון ולהתמקד בהגשמת יעדיהן ארוכי הטווח של המשקיעות. במקביל, נשים צריכות להפסיק לפחד, לרכוש השכלה פיננסית בסיסית ולהשקיע בעצמן בהתאם לאסטרטגיות השקעה זהירות ומפוקחות.

26/04/2013

נשים בימינו מרוויחות יותר, לעתים אף יותר מעמיתיהן הגברים. אך כשמדובר בהשקעה של הכסף שהרוויחו בעמל רב, התמונה רחוקה משיוויון. נשים רבות, כולל מנהלות בכירות ונשות עסקים, סולדות סלידה מוחלטת מהתעסקות בפיננסים, ומתחום ההשקעות בפרט.

נשים מעדיפות לבלות את זמנן הפנוי בחיק משפחתן, ולא במחקר פרטני של מניות ובחירת ניירות ערך להשקעה. תוכנות המסחר, מערכות הגרפים ושטף הנתונים הדיגיטליים מרתיעים נשים רבות. בצר להן, נשים אלה מאצילות את תחום ההשקעה לידי “איש מקצוע” – יועץ השקעות שישקיע את הכספים בשבילן. במילים אחרות, הן נותנות לאדם אחר גישה חופשית לכספן, ולו בכדי שלא יצטרכו להתעסק בנושא בעצמן.

מחקרים שנערכו במדינות רבות בעולם המערבי מעלים ממצאים דומים – בעוד שקרוב למחצית מהמפרנסים הגברים הביעו נכונות לפעול עצמאית בתחום ההשקעות, רק 20% מהנשים הביעו עמדה דומה.

בתי השקעות בישראל ובחו”ל מודים בפומבי שלא הצליחו לגייס נשים כלקוחות. אך ככל שרמות ההכנסה של נשים בישראל עולה, לא ניתן להתעלם מהן. כמות העסקים בבעלות נשים בישראל נמצאת במגמת עלייה מתמדת, וסביר להניח שבעתיד נשים ישלטו בתחומים שבעבר היו שמורים לגברים בלבד כגון משפט ורפואה.

ולמרות זאת, הסקרים מראים שבדרך כלל גברים הם שמנהלים את כלכלת המשפחה, ואת תחום ההשקעות בפרט.

מחקרים שנעשו בחברת ואנגרד, משווקת קרנות הנאמנות הגדולה בארה”ב, מצאו כי נשים שונות באופן מהותי מגברים בכל האמור ליחסן לתחום ההשקעה. נשים אינן מתעניינות בהשוואת ביצועיהן של קרנות נאמנות או בפוטנציאל הצמיחה של חברה זו או אחרת; הן רוצות לשמוע כיצד הן תוכלנה להגשים את מטרותיהן ארוך הטווח, לדוגמה – לקנות בית. עבור נשים, השקעה איננה תחרות, תחביב או ספורט. אך מכיוון שתחום הפיננסים היה ועודנו נשלט על ידי גברים, הוא משווק ונתפס ככזה.

באופן כללי, המחקר של ואנגרד מצא כי נשים ממושמעות יותר מגברים וגם טובות יותר בתכנון לטווח ארוך .

ממצאים אלה מתכתבים עם הסטריאוטיפ ארוך השנים לגבי נשים כמשקיעות – שהן אגרסיביות פחות ונמנעות מליטול סיכונים מיותרים עם כספן. במשך שנים סטריאוטיפ זה סימן נשים כלקוחות לא ערכיים, אפילו משעממים, בראי המערכת הפיננסית.

אך השאלה האמיתית היא – מה רע בהשקעה זהירה? נשים נוטות לאמץ גישה של “קנה והחזק” לטווח ארוך, ואינן מבקשות לקצור רווחים מהירים באמצעות מסחר תוך יומי ספקולטיבי. נשים הן משקיעות, לא מהמרות. נשים צפויות להרוויח יותר כסף כמשקיעות בשווקים הפיננסיים דווקא בגלל נטייתן להימנע מסיכונים גדולים.

זהירות ומידתיות אינן תכונות שליליות, בוודאי בכל האמור להשקעה בבורסה. למעשה, בעשורים האחרונים פותחו אסטרטגיות השקעה פשוטות וסולידיות המתאימות דווקא לציבור זה. מודלים פיננסיים אלה אינם מקדמים פעילות ספקולטיבית כגון מסחר במט”ח, אופציות, מניות ושאר מחלות. במקום זה, הם מתמקדים בשמירה על ערך הכסף, במזעור הפסדים כבדים ובצמיחה איטית וקבועה של תיק ההשקעות מעבר לשיעור האינפלציה השנתי.

בימינו, נשים שאינן נמצאות בעמדות בכירות במשק – מורות, רופאות, נשות קבע –   מצליחות לצבור הון ששואף לצמוח למרות סביבת הריבית האפסית. אם בתי ההשקעות רוצים לגייס ציבור חשוב זה של משקיעות פוטנציאליות, עליהם לפנות אליהן ברמה אחרת, תוך התמקדות בהגשמת יעדים ארוכי הטווח ולא בביצועים הטכנו-טקטיים של מוצרי ההשקעה.

שינוי כמובן חייב להגיע גם מכיוונן של הנשים עצמן, אשר חייבות לשנות את גישתן המסורתית כלפי ניהול כספיהן. נשים צריכות להרגיש בנוח בתחום ההשקעות וללמוד את הנושא לעומק. המערכת הפיננסית משקיעה מיליונים מדי שנה כדי לנסות ולגרום לשוק ההון להישמע מורכב ומסובך ככל האפשר.  המציאות היא אחרת. חינוך פיננסי בסיסי הוא תנאי להצלחה בכל השקעה. מקום טוב להתחיל בו הוא בקריאת 16 כללי הזהב לביטחון כלכלי כפי שניסח אותם הכלכלן האמריקני המנוח הארי בראון.

בפעם הבאה כשמבקרים אותך על כך שאינך נוטלת סיכונים בשוק ההון, זכרי – אין פירוש הדבר שאת פחדנית. את פשוט חושבת.

דורין הרטמן,   מנהלת הסולידית
בלוג השקעות למשקיעים זהירים


//

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה