הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2012

לכבוד הוולנטיינס דיי. תרומתי הצנועה למען האהבה – קיבצתי שביעיות של הגיגים, של שירים, ושל עצות שאספתי ופיתחתי בדרך. מקווה שיתנו לאוהבות ולאוהבים השראה, תשובה או עצה. אפילו אם רק אחת טובה תיקחו מפה, אני את שלי עשיתי, באהבה.

14/02/2016

 “כדאי לחלום ולקוות, נסו רק פעם 

כדאי לצחוק, כדאי לחיות, כדאי לאהוב”

.

“חיוכים” מילים: לאה נאור לחן: אנחל קבראל. ביצוע מושלם: חווה אלברשטיין המלכה. 

אהבה. כולם וכולן, מכל כיוון, מחפשות ומחפשים אהבה. רוצות אותה, מוצאים אותה, מאבדות אותה, עובדות עליה, מקלקלותים אותה, מפרקותים אותה, מציתות אותה, שומרים עליה, מדברים עליה, כותבות עליה, שרים עליה, מבקרים אותה, מספידים אותה, מהללות אותה.

מה לא נכתב על האהבה? ובכל זאת יש לי איזה דבר מה.

השבוע שמעתי הרצאה מרתקת על עלות ותועלת בכלכלה. זה עשה לי לחשוב על העלות והתועלת בזוגיות – מה הנוסחה?

זוגיות רומנטית היא תופעה יחסית חדשה בהתפתחות המין האנושי. אנחנו עוד לומדותים איך זה עובד. וכן, זה אשכרה מסובך. יש שטוענים שהזוגיות הרומנטית פשטה את הרגל או נכשלה. אני מסכימה שהדרך לאהבה היא ארוכה ומפרכת אבל למרות כל מגבלותיה וקשייה, אני מאמינה שכדאי להשיגה. ואם לא הצלחנו? לא נורא, אפשר גם בלי.

.

עובדת באהבה.

עץ האהבה.מדבר יהודה. צילום: סמדר דקל נעים

עץ האהבה.מדבר יהודה. צילום: סמדר דקל נעים

עץ העבודה והחיים שלי עשוי גזע עם שני ענפים מרכזיים. ענף המתחתנותים וענף המתגרשותים. יש עוד כמה ענפים קשורים משיקים. אך שני אלו העיקריים. וביניהם אני עוברת על גשר שתוויתי ובניתי עם השנים. והגשר הזה נבנה ועוצב בלמידה והתנסות בלתי פוסקת עם הא-נשים שאיתם ובשבילם אני עובדת, הזוגות שמצמיחים לי את העץ. “הזוגות שלי” אני קוראת להם, ממש כמו ארתור מילר “כולם היו בני ובנותיי”. לזוגות שלי אני עורכת טקס, מלווה אותם מעצבת איתם, לומדת, מדברת מתלבטת ומתרגשת איתם. יש את הזוגות שלי שלהם אני עורכת הסכמי זוגיות, הסכמי הורות, וכל מה שצריך בדיני האהבה. יש לי גם את הזוגות להם אני מגשרת דרך בכאב, ועושה להם משפט של פרידה בשלום.

שני ענפים שונים בתכלית. יוצאים מאותו גזע. הם מרגישים אחרת, מתנהלים אחרת, דורשים ממני מיומנויות שונות ובעיקר מלמדים אותי עולם ומלואו על אהבה.

יש לי שני כובעים, שתי גלימות – ואני עוטה אותם לסירוגין, במקביל ובערבוביה – עוסקת בזוגיות. כל הזמן. בתחילתה או בסופה. הולכת על הגשר בין חיבור לפירוק, בין אהבה וכאב, בין שמחה לעצב, בין מלחמה ושלום. בין תרבות ומשפט. בין דין וטקס. זה איזון. ואיזון זה סבבה. תכלס, לא יודעת איפה הייתי היום מקצועית אם לא היתה לי הויה ולא היו החתונות. אולי הייתי כבר עוזבת את המקצוע, מגשימה את החלום להיות מעצבת פנים … בינתיים אני #מתעלפתעלהבלטות בכל הזדמנות שיש לי.

.

דרך גשר במדבר. צילום: סמדר דקל נעים. מכתש רמון. חנוכה תש"ע.

דרך גשר במדבר. צילום: סמדר דקל נעים. מכתש רמון. חנוכה תש”ע.

.

העבודה עם הזוגות ובהויה מכניסה המון תוכן לעץ שלי. תוכן תרבותי, ספרותי, אומנותי, וחושפת אותי לסיפורי חיים מרתקים, למחשבות, רעיונות, תפיסות עולם ודעות ובעיקר – ממלאת אותי בהמון המון לאבי דאבי.

 אספתי דברים שכתבו לי זוגות שלי, במסגרת השאלון שהם כותבים בתהליך עיצוב הטקס.

7 הגיגים על אהבה:

  1. אהבה היא ההרגשה שאני מוכן להקריב את עצמי למען בת הזוג שלי, לתת בכנות וללא הצורך לקבל בחזרה, להיות נוכח ותומך גם ברגעים הכי קשים וחלשים שלה ושלי.
  2. אהבה בשבילי היא דאגה אחד לשני בכל עת וכל מצב. היא הצורך להרגיש קרוב למישהו ולדעת שהוא תמיד בשבילך שם בכל מצב ובכל תנאי.
  3. אהבה היא להנות מכל רגע איתה, לרצות בקרבתה כל רגע, לעשות הכל בשבילה גם כשלא בא לך ואין לך כוח, לתת לה מה שהיא רוצה גם אם לעצמי לא הייתי מרשה זאת רק כי זה יעשה אותה מאושרת….
  4. Respect, passion, a desire to see the target of your love happy, forgiveness, commitment, loyalty, acceptance.
  5. אהבה (על כל סוגיה) היא… הסיבה היחידה לחיות.
  6. אהבה היא בגדול ובקטן. במחוות הקטנות של היום יום ובאירועים גדולים של פעם בחיים. אהבה ממציאה את עצמה כל פעם מחדש ולא עוזבת גם כשקשה. אהבה זה להפתיע עם דברים שאוהבים ולקבל ולהכיל גם כשלא הכל קורה לפי התכנית. אהבה היא הצורה הנכונה להתנהל בעולם הזה, ביחד זה יותר חזק ועוצמתי.
  7. אהבה היא בדברים הקטנים. בפשוט להיות. במלוא מובן המילה
צלמת: נעה מגר. יעלה וגל - זוג לתפארת ולדוגמא. חמסה חמסה.

צלמת: נעה מגר. יעלה וגל – זוג לתפארת ולדוגמא. חמסה חמסה.

.

ככה זה כשיש שניים.

.

בשבועות האחרונים נשאלתי על ידי נשים רבות, וגם כמה גברים – תני לי טיפ או שניים לזוגיות מוצלחת? מה לדעתי מחזיק זוגיות? איך לא נכנסים לסטטיסטיקה וחיים בטוב יחד? איך עושותים שזה יצליח?

זה קרה לי למשל בראיון עם דוקטורנטית שחוקרת את תופעת החתונות האלטרנטיביות בישראל. או עם זוג שהגיעו לחתום על הסכם חיים משותפים רגע לפני שיצאו לחדר לידה. זה דובר במימד מעניין, עם זוג שערכתי להם הסכם קדם נישואים לפני 7 שנים והגיעו כעת לעדכן ולערוך צוואות כשהם כבר משפחה עם 3 ילדים. וגם עם זוג שהכירו לפני 5 חודשים, החליטו שזה זה ובאו להתייעץ על חתונות ולחתום על תצהיר זוגיות. וגם עם חבר מהעבודה כשישבנו על ספסל בחוץ וקישקנו על הא ודא. ועם חברות במסיבת רווקות (עאלק רווקות…), לכלה בדרך לחופתה.

על העץ שלי ישבתי. וחשבתי. האם אוכל לכתוב מתכון? הרי אין אחד כזה כמו לעוגת דינה המושלמת או למרקוף של סבתא הכי מדויייק. ובכל זאת –

7 עצות של דינא – מחתנת ומגשרת ומגרשת, וחוזר חלילה. חס וחלילה.

איך לעשות לאב אנד הפינס. להצלחה באהבה. (כתוב לפעמים בלשון אוהבות ולפעמים בלשון אוהבים, ביחידות/ים וברבות/ים – תקף לכולם וכולן, ללא הבדל)

1. זה כדאי.

תאהבי את האיש שלך. תאהב את האשה שלך. זה כדאי. נכון שעדיף לחיות עם מישהו שאת אוהבת מאשר עם מישהו שלא? נכון!  במשוואה של עלות מול תועלת – עדיף להיות בסטייט אוף מיינד של לאהוב. כי יש תמיד ברירה.

המדרון החלקלק נמצא שם לקבל אותנו להתגלש עליו. לכעוס, להתמרמר, להתבאס, להתאכזב, להסתכל על הדשא של השכן/ה שלך ולחשוב שהוא ירוק יותר, ושלך כבר דהוי, עייף, ואיך הייתי מת/ה להחליף אותו. ומה קרה? לא מגיע לי יותר?

כמו בחרצית הצהובה של האביב עם עלי הכותרת –  אוהבת? לא אוהבת? אוהב? לא אוהב? אני אומרת שכדאי לאהוב, בחיי כדאי.

2. מקודש מקודשת – תקדישו.

“על זוגיות צריך לעבוד”. אני לא מחדשת כלום. אבל מה זה בתכלס אומר? מה זה לעבוד?

להכין גנט? לעשות תקציב? אקסל? לעצב? לכתוב? לשייף? לגזור / לתפור / להדביק? כל התשובות נכונות.

קידשתם אז תקדישו – זמן, מחשבה ומאמץ. ותקשורת תקשורת תקשורת. הקשבה, שיחה, התעניינות. וכבוד לכל מה שמקודש לבן או בת הזוג שלך. לא הבטיחו שיהיה קל. אז תקדישו. אה וגם תתחבקו – כל יום לפחות 20 שניות.

3. אנחנו היינו כאן קודם.

זו עצה להורים שבדרך, להורים צעירים. אנחנו חיים בעידן שבו הילדים הם ההההההכל. הם החיים עצמם. ההגשמה. ההויה. הורים מאבדים את עצמם לדעת על הילדות והילדים שלהם. שמים אותם במרכז של כל המרכזים ובקלות מזניחים את הזוגיות, את הקשר, אחד את השניה ואחת את השני.

עצה שקיבלנו בתחילת דרכנו כהורים תפסה אותי בהגיוניותה ואני שמחה תמיד להעביר אותה הלאה: ילדות וילדים יקרותים ואהובותים – אתם החיים, הכל מכל וכל. אבל אמא ואבא,  ההורים שלכם – אנחנו, היינו כאן קודם. היינו זוג והיה לנו ממש כיף וטוב ונעים ואחלה יופי לפני שבאתם לעולם הזה. אל תפריעו לנו להיות אנחנו.

“היינו קודם” – תזכרו ותזכירו את זה, לעצמכם ולהם.

4. שיוויון בנטל.

משפחה זה מפעל. מפעל הזנה, הלבשה, חינוך, טיולים, חוויות. והסעות. מלא הסעות.

תעשו הסדרי ראיה, תקיימו אחריות הורית משותפת, משמורת משותפת או איך שתקראו לזה – תחיו  יחד אבל עם סידור כמו של ה”גרושות וגרושים לדוגמא”.

אצלנו יש יום האם ויום האב, אמא בבית / אבא בבית. סידור עבודה למפעל.

תחלקו את תפקידי הניהול – הממונה על התקציב, רכזת הפעילויות, אחראי ניקיון, מכבסה וכו’, ראש מבצעים ותיאומים. תיעזרו באהבה ושמחה בכל עזרה שתוכלו לקבל מהמשפחה ותפעילו את צוות המפעל כולו בעבודות בהתאם לגילםן.

מניסיון אישי אמיתי אני אומרת שאפשר לעשות הסדרי ראיה בלי להתגרש. אפשר וכדאי אפילו. הכינו טבלה שבועית של תורנות -  מי קם ומוציא בבוקר לביה”ס/גן. מי מסיע,  מי נמצא באחריות ומשמר על הילדים. זה גם יאפשר לשניכםן לצאת לעבודה ולפרנס את המפעל (פה יש שיקולים מורכבים יותר של זמן = כסף ושכר נשים לעומת גברים ותקרות זכוכית ושיוויון בעבודה… אבל לא היום. היום אהבה!) ואם תכניסו בסידור וגם תקיימו זמן רק לעצמכם, בכלל יצאתם מלך ומלכה.

5. כן בכיף.

זה משהו שלמדתי מזוג שלי. עשינו יחד דרך מקסימה לטקס משגע מכל בחינה. יעלה וגל אהובים שלי, תודה 3>.

כן בכיף זו תפיסת חיים (שבאה מהעולם של תיאטרון אימפרוביזציה) שאומרת: כל מה שאני מקבלת ממישהו – אני אומרת קודם כל כן. כן ולא לא. אני מקבלת את זה. וכעת צריכה לענות, לעשות, להחזיר את הכדור בחזרה. וכברירת מחדל אני עושה את זה בכיף.

תחשבו על זה, בחיי שזה אחד הטובים.

זה דורש הרבה מאמץ האמת, אני עוד מתרגלת את זה. לפחות משתדלת. עד שבאה לי הג’ננה של מה בכיף? מי כיף באמאשלכם…)

6. אין על חברותים.

בן ובת הזוג אינם תחליף לחברות ולחברים שלך.

בן הזוג שלך הוא בן זוג. הוא חבר או חברה אבל מסוג של אהבה אינטימית פרטית שקשורה בקשרים מסוג מאד מסויים.

לא תמיד בא לה לדבר. לא תמיד בא לו להקשיב. לפעמים בא לי לצאת ולו בא סתם לנוח. לפעמים בא לי לספר ולו בא לקרוא. לפעמים בא לו לרוץ ולי בא לישון. לא תמיד אנחנו בסינכרון. בכל זאת, אנחנו שני בני אדם נפרדים.

אז תחזיקי חברות וצאי לבלות, סעי איתן לחו”ל, תתייעצי איתן, תחלמי איתן, תדברי איתן שטויות, שבו תחפרו את עצמכן לדעת. תחזרי לאישך רגועה, שמחה וטובת לב. (ולמרות נקודת המוצא לפיה הזוגיות הרומנטית פשטה את הרגל, אני ממליצה בחום לקרוא את הטור של אווה אילוז בהארץ – “חברות היא הרגש הנשגב באמת”).

7. תעשי משהו בשביל עצמך.

תשמרו על הייחוד שלכם. על האני. על מה שעושה לך טוב, גם אם האיש/ה שלך לא בעניין. ספורט, שירה, ריקוד, תיאטרון, לימודים. משהו לעצמך בשביל נפשך וגופך.

כשאת עושה משהו בשביל עצמך, את תמיד מנצחת. (תמיד ידעתי, ובמקרה הגיע אלי השבוע ממש סטיקר מחברתי מורן הסופרוומן).

ובמקביל – תכבדו את מה שהאיש/ה שלכםן עושה לעצמו/ה.

כשאת עושה משהו לעצמך - את תמיד מרגישה טוב, את תמיד יותר שמחה וזה מן הסתם, טוב לאהבה.

המנצחת. מורן מישל

המנצחת. מורן מישל

.

..

אם הגעת עד לכאן בלב מלא אהבה - יש לי עוד שתי המלצות אחרונות בהחלט לפני שסוגרת את הבאסטה של האהבה -

1. שירי אהבה מעולים לכניסה לחופה: פלייליסט ולנטיינס עם 14 שירי אהבה וכניסה לחופה. 13 של זוגות שלי. ועוד אחד של הנעים ושלי (נחשו איזה?).

2. תכשיט לעצמך או לאהוב או אהובה: יאאאא מאאא שאני גיליתי! רוצה טבעת או תכשיט, לאירוסין, לקידושין, לחידושין, לריגושין? לחתונה או לכל סיבה לאהבה?   YamaLook  – כנסו ותראו איזה תכשיטים נדירים יוצרת באהבה וכישרון מאיה שקדי הגאונה. חבל”ז ממש.

www.YaMaLook.com

www.YaMaLook.com

יאלה חברותים,  זהו, סיימתי. הולכת עובדת. באהבה. בטח באהבה.

תודה לכל הכלות והחתנים המקסימות והנהדרים.

תנו בלייק, בשייר, בתגובה. תעירו, תספרו משהו, תתווכחו איתי..

 תעקבו ותשמחו.

ותעשו משהו טוב היום. כדאי כל יום.

הפי הפי לאבי דאבי דיי.

.

מוזמנות-ים לעקוב אחרי.

עמוד הפייסבוק שלי - גישורים

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

Thumbnail

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים