הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 52

החל מפברואר 2012

בעקבות פסק דין תקדימי – פוסט אורחת עם עו”ד לורית גרון-גלבוע, חברתי המלומדת והאהובה. חלוקת האחריות ההורית בעת גירושין היא נושא טעון ומורכב. אלו דיני נפשות של ממש. בנושא זה, כמו במכלול דיני המשפחה בישראל, הברדק חוגג – המחוקק לא עושה את מלאכתו ומשמר את הקיפאון ההלכתי, ובינתיים בתי המשפט מייצרים אלטרנטיבה נורמטיבית שמתאימה את עצמה לשינויים החברתיים ולמציאות החדשה בה אנו חיות וחיים.

10/09/2014

.

אני שמחה לארח את חברתי המלומדת והמצוינת עו”ד לורית גרון-גלבוע, עם מקרה מעניין ופסק דין לא פחות מתקדימי.

בטרם אפנה את הבמה לדינה האלופה, בה אני גאה כל-כך על מיליון ואחד דברים, ועל פסק הדין הזה גם – אקדים כמה מילים מנקודת המבט שלי:

בשנת 2005 הוקמה על ידי שרת המשפטים (דאז וגם היום) ציפי ליבני, הוועדה הציבורית לבחינת ההיבטים המשפטיים של האחריות ההורית בגירושין – ועדת שניט. בשנת 2012 הוכן תזכיר חוק בעקבות מסקנת הועדה לבטל את “חזקת הגיל הרך”. למסקנות הועדה, ולתזכיר החוק מתנגדות באופן נחרץ חברות כנסת, פעילות פמיניסטיות וארגוני נשים.

ולמה הן מתנגדות? הרי גם הן מכירות בתפקידו החשוב של האב בחיי הילדים. גם הן מאמינות, שהטלת אחריות הורית שווה על גידול וטיפול בילדים יכולה לקדם את מעמדן של הנשים בחברה, ולשנות את התפיסה הפטריאכלית העתיקה לפיה אמהות הן מטפלות ואבות הם מפרנסים.

אחד הטיעונים העיקריים של המתנגדות הוא שינוי “כללי המשחק” של דיני המשפחה הבלתי שיוויוניים בישראל – שבמסגרתם, ה”קלף” החזק ביותר שיש לנשים, הוא חזקת הגיל הרך ומשמורת הילדים. (לעומת “קלף” הגט והפער הכלכלי שלטובת גברים). נשים נמצאות בעמדה נחותה יותר וחשופות יותר לסחטנות סביב נושא הגט, ולטענת המתנגדות לביטול החזקה – הן תהיינה חשופות יותר.

הקריאה להימנע משינוי יחסי הכוחות בגירושין בנושא זה לא נובעת מרצון לקיבוע של כללי הגירושין החשוכים, אלא מייצגת את הצורך של החברה הישראלית לרפורמה במכלול הנושאים המהווים את דיני הנישואין והגירושין.

כללי המשחק הפוליטיים והצמד חמד “דת ומדינה” מקפיאים את המחוקק קיפאון עמוק, והחברה בינתיים עושה את שלה ויוצרת מציאות חדשה שמקבלת את ברכת בית המשפט – כפי שניתן ללמוד מהמקרה שלורית מספרת עליו.

בדרך לשינוי חברתי של ממש

עו”ד לורית גרון גלבוע – מומחית לדיני משפחה וירושה.

הוא הגיע אליי בדצמבר האחרון לפגישת ייעוץ. סיפר שהוא אב לתאומים בני 9 חודשים וכי הוא והיא החליטו בהחלטה משותפת להיפרד, אבל מקיימים חלוקת זמני שהות שווה, תוך שהוא מבהיר לי באופן שלא משתמע לשתי פנים כי הוא עומד על מימוש זכותו ההורית באופן שווה לאימם וביקש לדעת את זכויותיו כי סבר שהשניים בדרך להסכם גירושין.

לא חלפו שבועיים מאז הפגישה והוא מתקשר שוב כולו נרעש, קיבל שני כתבי תביעה. בראשון תובעת האם משמורת בלעדית על הילדים ובשני מזונות.

“נראה לך שיש סיכוי לקבל כאן משמורת משותפת שאל? הם רק בני 9 חודשים, לפי מה שקראתי אין סיכוי, גם עורכי דין שהתייעצתי עימם אמרו לי שאין סיכוי.”

הסתכלתי בעיניו ואמרתי לו:” עד כמה אתה רוצה את זה? עד כמה אתה מסוגל להתחייב לזה?” התשובה שלו הייתה נחרצת ויצאנו לדרך.

היום, 8 חודשים אחרי, לאחר מאבק אינטנסיבי לא פשוט עם התנגדות נחרצת של האם, אולם עם תמיכה מעוררת הערכה של שירותי הרווחה והרבה עבודת שטח והגשת חומר נכון לבית המשפט – אני גאה לספר לכם בהתרגשות רבה שבית משפט לענייני משפחה בירושלים קבע בפס”ד אמיץ, כי תתקיים כאן הורות משותפת ואחריות הורית משותפת, או בשפה השגורה יותר “משמורת משותפת”, כאשר במועד מתן פסה”ד התאומים הם רק בני שנה וארבעה חודשים. (תמ”ש 50108-12-13, טרם פורסם)

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

לא כל אחד מסוגל ליטול על עצמו מחוייבות כזו ולשמש אבא כמעט במישרה מלאה לתאומים בגיל כה צעיר. לא כל אחד רוצה להיות מעורב בגידול ילדיו באופן שווה לאם ולהיות הורה משמעותי בחיי ילידו גם כהורה גרוש. לא כל אחד מוכן לעשות את הויתורים העצומים שההתחייבות הזו דורשת. אבל מי שכן, הרי שפס”ד זה מעביר מסר שהשינוי בא מלמטה. לא מהחקיקה, אלא ממציאות שבתי המשפט נדרשים להתמודד עימה .

התא המשפחתי עובר שינוי בעשור האחרון, והשינוי מוביל אט אט לסדר חברתי רחב יותר, שינוי בתפיסות עולם אנכרוניסטיות. המחוקק הישראלי ממשיך לשבת על הגדר, והשינוי מתחולל בפסיקה המשפטית אשר חיה בתוך עמה ולא עוצמת עין כבר היום. חלק לא מבוטל מהשופטים אף מברכים על רצונם של אבות בישראל לשמש כהורה מעורב בגידול ילדיהם באופן שווה לאימם ולשאת בנטל ובחלוקה באופן שווה.

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

חזקת הגיל הרך?? הופכת פחות ופחות רלוונטית ובהחלט יש לערוך שינוי שמתאים לתמורות העיתים, ולתת את הזכות הלגיטימית לכל אותם אבות ראויים שבוחרים לממש את הורותם מבלי להיבחן בזכוכית מגדלת על טיב הורותם ומסוגלותם. בוודאי ובוודאי בשעה שהם תיפקדו קודם למשבר המשפחתי באופן דומה לאם.

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה