הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2012

טו באב פוליטי. מה שהתחיל כ”תופעה” הפך ל”תנועה”. היום אפשר לומר בסיפוק שתרבות החתונות בישראל השתנתה לחלוטין. זוגות זוגות מצביעים ומצביעות בטבעת ושוברים את מונופול הרבנות.

13/08/2019

*התמונה מהחתונה של עדן ואמיר המהממים. כשנפגשנו לראשונה ושאלתי אותם למה אתם מתחתנים מחוץ לרבנות? הם ענו "כי ככה צריך".

*התמונה מהחתונה של עדן ואמיר המהממים. כשנפגשנו לראשונה ושאלתי אותם למה אתם מתחתנים מחוץ לרבנות? הם ענו “כי ככה צריך”.

 

#מצביעים_בטבעת

ב 2007 הצטרפתי להויה, שהיתה אז ארגון קטן ואוונגרדי של חבורת אנשים חדורי אידיולוגיה עם מטרה משותפת – לייצר שינוי חברתי, תרבותי ופוליטי בישראל בכל הנוגע לטקסי החיים, בעיקר חתונות.
מ 2008 ועד היום חיתנתי כ 80 זוגות, זכיתי להוביל את הארגון כמנכל”ית במשך 4 שנים, התמזגנו עם תנועת ישראל חופשית, הקמנו את היחידה המשפטית של הויה ויצרנו את תעודת החיים המשותפים שלנו.

בשנים האלו נפגשתי עם אלפי זוגות צעירים ומשפחות שהתלבטו, חיפשו תשובות וידע והיו אמיצים לבחור נכון ולהתחתן בחתונה חופשית, מחוץ לרבנות. והתוצאות נראות היטב היום.

***
מה שהתחיל כ”תופעה” הפך ל”תנועה”. היום אפשר לומר בסיפוק שתרבות החתונות בישראל השתנתה לחלוטין. אחד מכל 5 זוגות שמתחתנים בישראל לא מתחתנים ברבנות. מספר הזוגות הנרשמים לנישואין ברבנות הולך ופוחת משנה לשנה. המציאות החדשה היא של זוגות שמצביעים בטבעת ומתחתנים בדרכם- בטקס יהודי, ישראלי, עברי, ציוני, שיוויוני ואישי.
שוברים את המונופול ברגליים, ומנפצים את חופת הזכוכית.

בכנס “דת ומדינה”  של תנועת ישראל חופשית והמכון הישראלי לדמוקרטיה לקראת הבחירות הציג שמואל רוזנר את תוצאות מחקרו המשותף עם פרופ’ קמיל פוקס (שפורסמו בספר “יהדות ישראלית: דיוקן של מהפכה תרבותית”) לפיהן: 51% מהציבור הישראלי בגילאים 25-34 מצהירים כי הם לא התחתנו / לא יתחתנו בעתיד באמצעות הרבנות. זה נתון פשוט מדהים! הרבנות מאבדת את כוחה, לא רק בגלל הכפיה הבלתי נסבלת והיותה הגוף הממסדי הכי שנוא במדינה, אלא משום שהאלטרנטיבות הפכו למיינסטרים.

אבל זה לא מספיק!
***

הטקס של יעל וגיל. צלם גדי סיארה.

הטקס של יעל וגיל. צלם גדי סיארה.

רגע לפני ט”ו באב, חג האהבה, אנחנו יוצאים בקמפיין רשת של זוגות שקוראים לכולנו להצביע בבחירות למי שיבטיחו לדאוג לחופש שלנו.
למי שיבטיחו להילחם למען נישואים וגירושים אזרחיים.
למי שיבטיחו לעמוד על המשמר ולמנוע חקיקה שעשויה להפוך אותנו למדינת הלכה.
למי שיתחייבו להפריד את הדת מחיי הפרט והמשפחה.
למי שיבטיחו לעמול עבורנו כדי שנהיה עם חופשי בארצנו.
למי שיבטיחו ליהודים והיהודיות את מה שכתוב במגילת העצמאות – חופש דת וחופש מדת במדינת ישראל.

כי לא יכול להיות ש”אין מדינה לאהבה” ולא יכול להיות שמאות אלפי אזרחיות ואזרחים לא יכולים להינשא כאן, או נכפים להינשא, ולא עלינו – להתגרש, תחת ממסד דתי, חשוך ודורסני.
ולא יכול להיות שמיעוט כופה את דעתו ודתו ותפיסת עולמו על הרוב.
ולא יכול להיות שבשנת 2019 נשים וגברים לא שווים על פי חוק!
***
אני גאה להיות חלק מהדבר הגדול הזה. זכיתי בחברים וחברות שותפים למאבק צודק, ואני מברכת על כל זוג וזוג שמצטרף ל #מהפכהבשמחה הכי שווה שיש.
אני גאה במה שיצרנו עם השנים – הויה היא היום הגוף המוביל את התנועה לחופש בנישואין בישראל. הויה מספקת כלים, ידע ומענה תרבותי ומשפטי עבור הזוגות הצעירים – אלטרנטיבה אמיתית למנגנון הרקוב של הרבנות.
***
ומה איתכם? התחתנם מחוץ לרבנות?
בואו והצטרפו גם אתם לקמפיין #מצביעים_בטבעת של הויה – טקס ישראלי | ישראל חופשית לכבוד ט”ו באב.
חודש לפני הבחירות, בואו נדרוש מאלה שרוצים לשבת בכנסת הבאה להילחם עבור נישואים אזרחיים.
איך? תעלו תמונה, תכתבו על החתונה שלכם ולמה התחתנתם מחוץ לרבנות, ותוסיפו השטאג #מצביעים_בטבעת.
צעד קטן לכם – צעד ענק לחופש בחירה בנישואים! ❤

רוצות/ים לקרוא עוד ? בבקשה!

אין מדינה לאהבה – ט”ו באב 2012

3 סיבות טובות להתחתן בחתונה שווה אוגוסט 2018

הפשע המושלם יולי 2018

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

Thumbnail

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים