הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2012

הייתי וחזרתי כדי לספר על דיון סוער ומרתק שהתקיים בועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת על הצעת חוק שמטרתה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים בישראל שיחולו על כל יהודי ויהודיות העולם כולו, גם מי שאינם אזרחים ואין להם זיקה לישראל, מי שנישאו כ”דין תורה” ואפילו מי שנישאו בנישואים אזרחיים בלבד

09/05/2018

קואליציה ואופוזיציה בהתנגדות

בשבוע שעבר התקיים בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת דיון סוער ומרתק בנוגע להצעת חוק שמטרתה להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים בישראל כך שיחולו על כל יהודי ויהודיות העולם כולו, גם מי שאינם אזרחים ואין להם זיקה לישראל, מי שנישאו כ”דין תורה” ואפילו מי שנישאו בנישואים אזרחיים בלבד.

הסיבה המוצהרת היא ראויה וחשובה – נשים יהודיות ממדינות מסויימות בעולם, אינן מצליחות לקבל מבעליהן גט דתי הלכתי באמצעות בתי דין במדינות האזרחות או התושבות שלהן. הן עגונות לבעליהן מבחינה הלכתית, ומבקשות את המזור מבית הדין הישראלי – שכן לבתי הדין בישראל, להבדיל מבתי הדין בעולם כולו – יש סמכויות שיפוט ואכיפה (לרבות צווי עיכוב, מעצר, ומאסר) כנגד סרבני גט.

בדיון נכחו חברי וחברות כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, נציגי משרד המשפטים ובתי הדין הרבניים אשר מקדמים את החוק. הגיעו נציגים ונציגות של כל הארגונים העוסקים בחופש דת, חופש מדת, פלורליזם יהודי ודיני נישואין וגירושין, סיוע משפטי לעגונות ומסורבות גט – והאולם היה מלא עד אפס מקום.

ח”כ עליזה לביא שלפני כ 3 שנים יזמה הצעת חוק בנושא, הצעה שהיתה מצומצמת, נקודתית ושקולה  – פעלה משך זמן ארוך בשת”פ עם אנשי הרבנות, משרד המשפטים, משרד החוץ ועוד במטרה למצוא מנגנון ראוי שיאפשר מתן סמכות לבתי הדין הרבניים לשם שחרור עגונות מהתפוצות. בדיון בועדה הביעה ח”כ לביא את התסכול והשבר שהיא מרגישה בעקבות הצעת החוק הממשלית שהוגשה על בסיס היוזמה שלה, משום שהיא חורגת ומרחיבה את גדרי הסמכות כך שהיא מייצרת יותר בעיות, קשיים, ומורכבויות שייצרו עוד ועוד עוולות, ולא זו היתה הכוונה.

כל הארגונים שנכחו בדיון הגישו ניירות עמדה וחוות דעת על הצעת החוק. כולם, ללא יוצא מהכלל סברו כי ההצעה חורגת מגבולות הרצוי והיא עשויה לפגוע גם בזכויות אדם וגם ביחסי ישראל ויהודי התפוצות.

בדיון נאמרו דברים נוקבים וחריפים נגד ההצעה, במיוחד באשר לתוספת השערורייתית הנוגעת לסמכות בתי הדין הרבניים לדון בגירושין של מי שנישאו בנישואים אזרחיים.

הם מפחדים

בעיני, ההצעה הזו מעידה על הפחד שהולך וגובר ברבנות הראשית באופן כללי בשנים האחרונות עקב התעוררויות חילוניות ודתיות מודרניות אשר שוברות את המונופול ע”י יצירת אלטרנטיבות טובות ואפשריות לשרות שנותנת הרבנות –בנישואין, בכשרות, בגיור.

הצעת החוק היא דוגמא לדרך שבה המפלגות הדתיות, ביחד עם בתי הדין “עושים שרירים”, להרחיב סמכויות, לאגור עוד ועוד כוח ע”פ חוק, עוד ועוד תקציבים, במקום להתקדם לאן שההלכה צריכה ללכת כדי להתאים את עצמה לעולם החדש ואולי להצליח איכשהו להישאר רלוונטית. במקום להיות עסוקים בשליטה על הציבור ראוי שיעסקו בפתרונות הלכתיים יצירתיים להתמודד עם העוולות הקשות שנובעות מהקיבעון שהם מצויים בו ושאליו הובילו את הדת היהודית תחת אחיזתם בחיי הפרט של כולנו. כבר בתחילת הדיון לאחר דברי ח”כ מישראל ביתנו וכולנו – היה ברור שההצעה הזאת תישאר בארכיון ההצעות ההזויות, אך הדיון המשיך והמשיך והטענות היו רבות וטובות. (ראו כאן – ידיעה עם ציטוטים)

נישואים אזרחיים – גירושים אזרחיים. הגיוני בסה”כ

טענה שחזרה פעם אחר פעם היא שגירושים של מי שנישאו בנישואים אזרחיים – צריכים להיות בסמכותם של בתי המשפט האזרחיים ולא בבתי הדין. כדאי להבין שהרבנות ניסתה לעשות בהצעה הזאת מחטף חזירי כשהכניסה כאילו “בדלת האחורית” סמכות ע”פ חוק על גירושים של מי שנישאו אזרחית. הרי מי שנישאו אזרחית הביעו בכך את דעתם הברורה כי אין להם כל רצון או כוונה לקשור את חייהם לדיני ההלכה ולסמכות של הרבנות. נכון להיום סמכות זו נמצאת בידי הרבנות מכוח פסיקה ופרשנות, ולא בדרך של חקיקה.

בג”צ “בני נוח” (בג”צ 2232/03) קבע כי גם לפי הגישה הדתית, יש הכרה בתוקפם של נישואים אזרחיים. הם אינם בטלים מעיקרם ויש צורך באקט של התרה כדי לנתק את הקשר, ומספיקה התרה ע”י פסק דין.

בג”צ זה סולל את הדרך לגירושים אזרחיים בישראל – וזו החקיקה הנדרשת! כי זה הכי הגיוני בעולם - סמכות אזרחית לבתי המשפט האזרחיים לפסוק בגירושים אזרחיים של מי שנישאו בנישואים אזרחיים. זה הדבר הצודק והנכון לעשות.

כאן ידיעה בהארץ על דברים שנאמרו ע”י חברי וחברות הכנסת בדיון, ובסוף גם ציטוט שלי

“עו”ד סמדר דקל נעים מארגון ישראל חופשית הוסיפה: “אנו מברכים על כך שנראה שלהצעת החוק לא יהיה רוב ודינה לעבור מן העולם. ברור לכל מי שעוסק בנושא באופן רציני שאת הסמכויות של הרבנות הראשית אסור להרחיב וחובה לצמצם. אסור לתקן בעיה אחת על ידי החמרת בעיות קיימות או יצירת קשיים חדשים וזו הסיבה שנלחם נגד הצעת החוק הזאת”.

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה