הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מפברואר 2012

אמהות, הריוניות, וחובבי/ות השדיים – התערוכה הזאת בדיוק בשבילכן.

22/03/2018

יצירתה של שירה גפשטיין מושקוביץ

יצירתה של שירה גפשטיין מושקוביץ

לפני כשנה אירחתי כאן בבלוג את חברתי נורית טל-טנא, אוצרת אמנות העוסקת ב”אי-מהות”. בפוסט “ללדת בשמחה ללדת בעצב” סיפרתי על ההיכרות שלי עם נורית בחדר בבית היולדות ונורית סיפרה על הדיכאון לאחר לידה שחוותה ועל הדרך שיצאה אליה בעקבות כך -  על תערוכות, אוצרות ואמנות בנושאים הכואבים והמושתקים של האימהות.

בימים אלו מתקיימת תערוכה פמיניסטית בועטת ומרתקת חדשה שנורית אצרה – “על שדי(י)ם ובקבוקים”- אודות הנקה והזנה בראי האמנות.

כפי שהיה בתערוכות קודמות שאצרה, כך גם כעת, מונעת נורית מתוך החוויה האישית שלה בעקבות ההנקה ורגשות האשם שלא פעם מלוות אותה. נורית רואה עצמה מחויבת להשמיע קול נשי של קשיים ומורכבויות של אימהות, בעיקר סביב הריון ולידה ובכך פורצת דרך. התערוכה הזו נותנת במה ראויה לאמנות “נשית”, כזו הנוצרת מדם ליבן של האומניות היוצרות. התערוכה נותנת מרחב שבו יכולות נשים, וגם גברים, לחוות באופן עמוק ויצירתי היבטים ומורכבויות שונות של נושא “אופנתי” לכאורה – הנקה.

נורית פנתה ליו”ר נעמ”ת ת”א-יפו, הגברת ליאורה לנגר, שהבינה מיד את חשיבות הצפת הנושא ונתנה לתערוכה חסות מטעם נעמ”ת ביחד עם תמיכתה של קרן רבינוביץ לאמנויות.

בין האמניות המציגות בתערוכה גם חברתי שירה ריכטר המוכשרת אשר תגיע לשיח גלריה ב 24/3 יום שבת בשעה 11:00 -בהשתתפות נורית האוצרת ואמניות המציגות בתערוכה.

שירה היא אמנית וחוקרת ודוברת פמיניסטית מרתקת אשר עוסקת שנים רבות בצדדים המושתקים והחבויים של האמהות ובין היתר בכלכלה נשית . בשיח הגלריה תתקיים הרצאתה של שירה: “כלכלה והנקה”, היא תציג תמונות ואמנות ותדבר על כסף והזנה אימהית והורית.

 אני אגיע לשיח הגלריה בשבת, לפגוש, לחבק ולפרגן מכל הלב לשתי החברות הפמיניסטיות, החדשניות והמוכשרות שלי – נורית ושירה.

עמוד הפייסבוק של נורית טל-טנא          עמוד הפייסבוק של שירה ריכטר

מובאות כאן בהמשך מספר יצירות מהתערוכה, קטע מתוך טקסט שכתבה נורית וגם ההזמנה עם כל הפרטים. מוזמנות (וגם מוזמנים) מאד.

התערוכה מתקיימת עד ה28/3 בבית נעמ”ת ברח’ ירושלמי 16 בבלי, ת”א.

ימי ושעות פתיחה: ימים א’, ג’, ה’ – בין השעות: 12:30-19:00

                                ב’, ד’ – בין השעות: 13:30-19:00

                                ו’ – בין השעות: 11:00-14:00

                              שבת – בין השעות 10:00-14:00

 כניסה חופשית

בעשורים האחרונים נושא ההנקה ותחליפי חלב הפך לדיון ציבורי סוער. מחד יש נטייה לצדד ולעודד הנקה אימהית אם בשל המודעות ההולכת וגוברת לעניין בריאות ותזונה וכן הרצון ל”שוב לטבע”, כאשר מאידך התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת כיום אספקת תחליפי חלב איכותיים לתזונת התינוק, ובכך מתאפשר לאם להמשיך בעצמאות תעסוקתית ולשוב לעבודתה, ללא תלות בנטל הנקת העולל ולשתף דמויות נוספות בסיוע בתזונת התינוק. כך שנדמה כי לאם הטריה מתאפשר חופש בחירה בנושא.

 לכאורה בתקופה זו, יש מודעות לזכות הבחירה לנשים, אך מניתוח ופיענוח דימויים ויזואליים ותפיסות חברתיות ותרבותית, ניתן לגלות כי למעשה הנקה אינה בחירה חופשית, אלא אידיאולוגיה חברתית, פוליטית וכלכלית. ככזו, היא מטילה אחריות פרטית וציבורית על שכמן של אימהות, הנדרשות לענות לחוקי הטבע למען בריאות ילדיהן, גם אם הדבר מביא לעיתים דריסת מאווייהן וצרכיהן שלהן. מושא ההנקה הפך כמו כן למושא לדיון חקיקתי, כך למשל ב 2011 עלתה בכנסת הצעת חוק עידוד ההנקה, אותה יזם ח”כ דני דנון, האוסרת על פרסום תחליפי חלב בבתי היולדות.

כיום, באמנות העכשוית, מתאפשר ייצוג של פריזמה מגוונת להתבוננות וביקורת אודות הנקה ותחליפי חלב.  תערוכה זו מציגה יצירות שנוצרו בנושא על ידי אמניות שמרביתן אמהות (זאת בניגוד ליצירות העבר בנושא שצוירו על ידי גברים בלבד) המתארות את יחסן המורכב לנושא מהיבטים שונים תוך מיזוג זהותן כנשים, אימהות ויוצרות, כמושא להתבוננות וכצופות בעת ובעונה אחת. גישותהן הנבדלות לנושא, הנעות בין האדרה למיאוס, בין חד פעמיות לשגרה, בין התלהבות ללאות, חושפות באומץ את הפריזמה הרחבה של התחושות והמחשבות שמעוררת ההנקה האימהית בקרב הנשים עצמן, על מגוון גווני הרגש שהיא מעלה בקרב מושאיה.

יצירתה של אידית פישר כץ - "המניקה"

יצירתה של אידית פישר כץ – “המניקה”

יצירתן של ראלי סמית ואסנת יפה צימרמן

יצירתן של ראלי סמית ואסנת יפה צימרמן

יצירתה של שירה גפשטיין מושקוביץ

יצירתה של שירה גפשטיין מושקוביץ

 

הזמנה על  שדי(י)ם ובקבוקים 

 

 

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה