הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 52

החל מפברואר 2012

אהבה היא נס. היא קסם רגעי בחיים. אסור לשכוח את זה, לכל אורך הדרך.

12/02/2018

 

צילום: סמדר דקל נעים. גשר הזהב. סן פרנסיסקו

פעמיים-שלוש בשבוע אני יוצאת מהמיטה כשעוד חושך. מתלבשת בשקט בשקט לא להעיר את הנעים, יוצאת מהבית לפני זריחת החמה ונוסעת לים. ואני רצה. רצה על החוף והמזח, לראות את הזריחה, להזרים את הדם, לשמוע את הלב שלי דופק ולהאמין שהכל עוד לפני. להתמלא אופטימיות.

השכם בבוקר בים יש אנשים קבועים שרצים / הולכים. וביניהם זוג אחד, שמגיעים יחד, יוצאים לרוץ (כל אחד בקצב שלו/ה) ובסיום הם נכנסים יחד למים (אפילו בפברואר), שוחים, משוחחים, צוחקים,  ויוצאים לבושי חלוקים צועדים יד ביד חזרה לרכב שלהם. הנשמות הטובות בים מספרות שהם נשואים כ 30 שנה. תמיד אנחנו מתפעלות מהם. אומרות עליהם שהם הזוג שנותן תקווה ואמונה שזוגיות יכולה להחזיק, שאהבה יכולה להתקיים גם לאורך זמן. שיש לה יכולת להתגמש, לשנות צורה, ולהתעצב ככל שהשנים עוברות, להישמר.

יש בזה משהו באמונה הזאת שזה אפשרי. מסתבר שבכל הנוגע לאהבה אנחנו אופטימיים ואופטימיות. בכל דור ודור ממשיכים זוגות להתחתן. לחגוג את האהבה. להצהיר, להתחייב, ולהבטיח ולקוות שיחיו יחד לנצח. אמנם נהיינו יותר ציניות, וסקפטיים הרי פח הזבל של האהבות השבורות הולך ומתמלא, ויותר ויותר זוגות מסיימים את האהבה הגדולה לפני החלק של “עד שהמוות יפריד בינינו”. ולמרות זאת, בענייני אהבה אין  מיתון, האטה או ירידה במכירות. התעשיה עובדת שעות נוספות. בפרק א’, ב’ וגם ג’. כי גם אלו שנפגעו נפלו והתאכזבו מחפשות ומחפשים את האהבה הבאה. רובנו רוצים פשוט לאהוב ולהיות נאהבים ונאהבות. כמה מסובך ככה פשוט.

כמה שירים, ספרים, אופרות, מחזות וסרטים מנסים לפתור את התעלומה – מה זאת אהבה?

כמי שעוסקת באהבה משני צידי המטבע שלה, אני ממשיכה להאמין לזאת שהאמנתי לה מלכתחילה – Annie Lennox . אהבה היא נס. אין לה הסבר. היא לוקחת את הכאב, היא מאפשרת התחלה חדשה כשהיא עוברת בדרכך.

The miracle of love Will take away your pain When the miracle of love Comes your way again

כן. אהבה היא נס. היא קסם רגעי בחיים. אסור לשכוח את זה, לכל אורך הדרך.

הזוגות הצעירים שאני פוגשת בעבודה שואלים אותי לא פעם – איך לשמור על הזוגיות? איך להחזיק אהבה? מה הסוד לנישואים יציבים ארוכים וטובים?

אני עונה להם את כל הקלישאות הרגילות – צריך לעבוד על זה, להתאמץ, לשמור על ערוצי תקשורת וכו’.

אבל התשובה האהובה עלי וגם עליהם מכולן היא – תזכרו שזה נס, אל תטעו לחשוב אחרת. ואל נס צריך להתייחס בהתאם. אין בו היגיון, אין בו חוקים. צריך פשוט לשמר אותו ולקוות שיהיה כמו פח השמן של חנוכה. גם אחרי שנתיים, וחמש, ועשר, ושלושים שנה. תאהבו כי זה כדאי, אני אומרת להם. עדיף לחיות עם מי שאני אוהבת מאשר עם מי שלא. זה משתלם. עדיף. וככל שאני מחייה את האהבה הזאת כל הזמן, מקיימת אותה, נותנת לה מקום כבוד וערך – כך היא נוכחת, מתחדשת, מתמלאת ומתאימה את עצמה למי שאנחנו נהיים ככל שעוברות השנים.

אני לומדת המון מזוגות צעירים ומאוהבים. אני יודעת שזה נאיבי. אבל כמו ש “כדאי ללמוד מהפרחים לא לקמץ בחיוכים” ששרה חווה אלברשטיין, כך אני מאמינה שכדאי ללמוד ממהצעירים, אולי להיזכר ולנסות לחזור לאותו תחושה ראשונית של נס האהבה.

לכבוד הוולנטיינס אספתי 7 דברים יפים שזוגות מתחתנים שלי כתבו לי על אהבה – כמה תום. כמה בהירות. “לכו תחזיקו את הדבר הזה” אני אומרת להם, ולוקחת לי איזה ניצוץ של אופטימיות של אהבת אמת.

1. אהבה היא הכוח החיובי שמניע את העולם. התחושה שהלב פתוח.

2. אהבה היא כשכל דבר אחר הופך להיות הרבה פחות חשוב.

 3. אהבה היא להפסיק לחפש משהו שכל הזמן חיפשת. דבר שקשה להסביר אבל יודעים כשהוא קיים.

4. אהבה היא לא דרמות, סופות וסערות. אהבה היא חמלה, רחמים ודאגה לבן/בת הזוג.

 5. אהבה היא להרגיש שמישהו הוא הבית שלך ושאתה יכול להתנהג לידו בדיוק כמו שאתה.

6. התחושה שבכל קושי יש לך על מי להסתמך, שכל רגע אושר נחווה במלואו רק כאשר חולקים אותו עם עוד אדם, שבכל זמן נתון אתה מעדיף להיות לצד האדם הזה מאשר בלעדיו.

7. אהבה היא להנות מכל רגע איתה, לרצות בקרבתה כל רגע, לעשות הכל בשבילה גם כשלא בא לי ואין לי כוח, לתת לה מה שהיא רוצה גם אם לעצמי לא הייתי מרשה זאת, רק כי זה יעשה אותה מאושרת.

אהבה היא באמת נס.

נס קשה להסביר אבל אפשר להרגיש.

צריך להאמין בניסים כדי להאמין באהבה.

וגם קצת מזל לא יזיק. תכל’ס.

וולנטיינס שמח. פרחים ושוקולדים על כולנו

embedded by Embedded Video

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה