הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 52

החל מפברואר 2012

השנה אני מציינת עשור לפעילותי ב״הויה״. בעשור הזה זכיתי לערוך ולהנחות כ 100 טקסים. כשביקשו ממני בסלונה להכין פלייליסט שירים ל eco99 ידעתי מיד שזה יהיה פלייליסט שירים לטקסים של החיים.

20/02/2017

הפלייליסט שלי - eco99fm

השנה אני מציינת עשור לפעילותי ב״הויה״. בעשור הזה זכיתי לערוך ולהנחות כ 100 טקסים. רובם טקסי חתונה, כמה טקסי לידה ובת מצווה ובשנה שעברה השלמתי את המעגל והנחיתי טקס לוויה. זכיתי גם לנהל את הויה 4 שנים, ללמוד המון, להכיר א-נשים נפלאים, והבונוס הגדול – נהייתי חילוניה (חילונית יהודיה. וגאה בזה).

 בהויה נפתחה לי דלת לעולם תוכן תרבותי ואידאולוגי שעם השנים נהיה חלק בלתי נפרד מחיי ומחיי משפחתי. מה שקרה לנו הוא ממש המטרה הגדולה ב”ה” הידיעה של תנועת ההתחדשות היהודית: דרך טקסי החיים ובאמצעותם – לקרב את החילונים לתרבות, לשורשים ולמסורת ממקום אישי ורלוונטי למציאת החיים החילונית בה אנו חיים. זה מעשה ציוני-יהודי-ישראלי עמוק. ואני גם שמחה ובעיקר גאה שאני חלק מהדבר הגדול הזה.

קצת אחרי שהוסמכתי בהויה נולדה ביתי תמר וערכנו לכבוד המאורע טקס שמחת הבת. הנחיתי במשותף את טקס החתונה של בת דודתי. ערכתי לבת דודה נוספת טקס הכנסת כלה. ערכתי טקס בת מצווה לבת של חברתי כאחות לי. לפני 3 שנים קיימנו חגיגת בת מצווה של ביתי הבכורה בטקס הויה לתפארת. ורק לפני חודש הבאנו למנוחת עולמים את דודתי האהובה בטקס לוויה יהודי חילוני שעוצב על ידינו והתקיים בשיתוף פעולה מעורר השראה עם אנשי חברה קדישא שניהלו את הקבורה.

בטקסי הויה שלנו שולבו ישן עם חדש. ציינו את הרגעים המשמעותיים בחיים בטקסים אישיים ששילבו בין המסורת היהודית ובין ערכי המשפחה והקהילה בזמן הזה. ואת כל הטקסים האלו ליוותה שירה ישראלית. כי אין כמו שירים לבטא מסר, רגש, תקווה וכוונה. וכך אני מציעה לקיים את הטקסים של החיים שלנו, בהויה ישראלית חופשית.

טקס  – המבדיל רגע אחד מכל הרגעים האחרים.    

"מה זה טקס? שאל הנסיך הקטן. גם זה משהו שהוזנח יותר מדי, אמר השועל, זה הדבר המבדיל יום אחד מכל שאר הימים ושעה אחת מכל השעות."

“מה זה טקס? שאל הנסיך הקטן. גם זה משהו שהוזנח יותר מדי, אמר השועל, זה הדבר המבדיל יום אחד מכל שאר הימים ושעה אחת מכל השעות.”

הרגעים המשמעותיים של החיים מתאפיינים בשינוי, טרנספורמציה ממצב למצב. מעבר שיש בו היבטים פיזיים, רגשיים וחברתיים.

מעגל החיים כולל 4 זמנים משמעותיים כאלה שבאים לידי ביטוי גם בטקס. ריטואל:

טקסי לידה – כניסה למשפחה, לקהילה, לעם. טקס הצטרפות, שמחה, חידוש החיים והרחבת המשפחה.

טקסי התבגרות – בר ובת מצווה מציינים את המעבר מילדות לבגרות, את היות הילד נער והיות הילדה נערה.

טקסי חתונה – מציינים מעבר לחיי משפחה, הקמת בית חיבור בין שניים שיוצרים שלך חדש.

טקסי אבלות וזכרון – מלווים את מי שהלכו לעולם, מעבר שאין לו המשך. טקס פרידה ונחמה, שמציין את האין.

 טקסי חיים חופשיים מבוססים על הרעיון שהמשפחה המציינת את הארוע היא הריבונית על הטקס. הטקס נובע מהמסורת, מחובר לטקס המסורתי הידוע והמוכר.  נעשות בו התאמות, שינויים ועיצוב שמייצג את המשפחה והקהילה.

“ארון הספרים היהודי” אליו אני ניגשת כשאני מעצבת טקס נמשך עד זמננו אנו. יש בו תפילות וטקסטים מן המקורות (למשל – אנא בכח, מי האיש החפץ חיים, שיר למעלות), שירה עברית ישראלית “של פעם” (לו יהי, ניגונים, בקיץ הזה תלבשי לבן ועוד) ומוסיקה עכשוית -מודרנית (כמו למשל מכתב לאחי, בגלגול הזה, מילה טובה).

שנים שאני אוספת ומקבצת שירים לטקסים. הם ברשימות ובסיפריית יוטיוב, ואני מוסיפה להם עוד ועוד.

כשביקשו ממני בסלונה להכין פלייליסט שירים ל eco99 ידעתי מיד שזה יהיה פלייליסט שירים לטקסים של החיים.

הכנתי רשימה של 28 שירים. 7 לכל אחד מארבעת הטקסים. למה 7? נו למה?

יש שירים שמתאימים ליותר מסוג אחד של טקס (למשל – מילה טובה של יהודית רביץ מתאים גם לטקס מצווה וגם לחתונה, לו יהי של נעמי שמר – מתאים ללידה, מצווה וחתונה, קול גלגל, למשל– כנ”ל). צימצמו לי מפה ומשם, ערבבו וסידרו יופי של מקבץ. פלייליסט שירים עבריים לטקסים של החיים, ובכלל לחיים עצמם.

 אז כשאת מתכננת טקס או ארוע (גם אתה :) …), כנסי פה לפלייליסט שלי, וקחי לך שירים שילוו אותו ואותך ממש מצויין.

כל העולם כולו גשר צר מאד, והעיקר, והעיקר – לא לפחד כלל.

מוזמנות-ים לקחת את הטקס לידיים.

להתראוות בשמחות!

אתר הויה – טקס ישראלי:  www.havaya.info

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה