הבלוג של סמדר דקל נעים

דינא דמלכותא

אשה ישראלית ויהודיה. מגשרת, עורכת דין ועורכת טקסים. מחתנת, מגרשת וחוזר חלילה. בלוג על משפט ותרבות, דין וטקס. על זוגיות ומשפחה. יהדות ודמוקרטיה. על הגשרים של החיים.

עדכונים:

פוסטים: 53

החל מפברואר 2012

היום הוגשה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק משונה ומעצבנת. האפליה, הכפיה, הולכת הציבור לבחור מתוך “כדאיות כלכלית רגעית” מחזקת את מונופול הרבנות ואת מעמד בתי הדין הרבניים ומגבירה את כפיית הדת על הפרט בניגוד לעקרונות מגילת העצמאות, חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ואמנת זכויות האדם.

19/02/2017

היום הוגשה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק משונה ומעצבנת. את ההצעה מוביל חה”כ יהודה גליק ועליה חתומים באופן שהפתיע אותי מאד – חברי וחברות כנסת שמתגדים למונופול הרבנות על אזרחי ואזרחיות המדינה. מדובר בהצעת חוק כופה, מפלה, והזויה בכלכך הרבה מובנים, שלא ברור לי אם זה אמת או דימיון. (מרב מיכאלי? אלעזר שטרן? יואל חסון? נחמן שי? זה אמיתי?)

פוסט זה נכתב בעקבות נייר עמדה שהוגש בשם ישראל חופשית לחלק מחברי וחברות הכנסת החתומים על הצעת החוק:

הציונות הדתית לא מתביישת להשתמש בשיטת המקל והגזר על הציבור החילוני בישראל שמתמודד עם מציאות חוקית שבה אין שיוויון, אין פלולריזם יהודי, אין חופש דת ותרבות.

עוד הצעת חוק מבית היוצר של “צהר לחקיקה” של רבני צהר. ארגון דתי שפועל בנחמדות, בנועם ובחיוך במטרה להשתלט על “שוק” רישום הנישואין הדתיים האורתודוקסיים בישראל.

צהר מוכרים לציבור החילוני “יהדות עם חיוך” וכעת גם עם חינוך – בהתאם להצעת החוק – קורס לזוגות צעירים לחיי משפחה תמורת הנחה כספית.

זוג מקבל ייעות לפני חתונה (צילום: שאטרסטוק)

ולמה זה מרגיז? צהר מנסים להשתלט על המונופול של הרבנות החרדית והם ערים היטב למציאות שבה יותר ויותר זוגות בוחרים לא להינשא כדת במדינת ישראל. הם מנסים לעצור את התופעה עם פיתוי כספי מתוק. למעלה מ 20% מהמשפחות בישראל לא מתחילות בנישואין ברבנות (או בצהר) אלא בנישואין אזרחיים בחו”ל, חתונות שוות (רפורמי, קונסרסטיבי, הויה) וידועים בציבור שחיים יחד ללא חתונה.

הצעת החוק היא ניסיון לייצר מנגנון שמטרתו להסוות את הבעיה האמיתית של המשפחה בישראל – זוגיות לא שיוויונית, ע”פ דין – לכל אורך הדרך החל מ “מקודשת מקודשת מקודשת” ועד “מגורשת מגורשת מגורשת”.

הולכת הציבור לבחור מתוך “כדאיות כלכלית רגעית” מחזקת את מונופול הרבנות ואת מעמד בתי הדין הרבניים ומגבירה את כפיית הדת על הפרט. בניגוד לעקרונות מגילת העצמאות, בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו בניגוד לס’ 16 לאמנת זכויות האדם.

מדובר בחוק יקר, חסר תועלת ופטרנליסטי שמשרת את מאבקי הכוח שמנהלת צהר והציונות הדתית בניסיונה לנגוס מעוגת הכוח הכלכלי וההשפעה החברתית של הרבנות החרדית. חוק שיגדיל את השתתפות הציבור הכללי במימון מנגנוני כוח מוסדיים דתיים ויעלה הון לקופת המדינה.

הצעת חוק עידוד השתתפות בקורס הכנה לנישואין, התשע”ו–2016:

לפי דברי ההסבר להצעת החוק:

מטרת החוק להקנות לזוגות אשר נרשמו לנישואין כלים חינוכיים ופסיכולוגיים, לשם חיזוק התא המשפחתי ושיפור הזוגיות בהתחשב באתגרי העידן המודרני, ולמניעת אלימות עתידית במשפחה, ומצב של ילדים בסיכון.

בבסיסה של הצעת החוק עומדת ההנחה שקורס הכנה לנישואין, יחסוך למדינה כספים רבים המוקדשים לעלויות בתי משפט למשפחה ועל טיפול באלימות במשפחה וילדים בסיכון.
על פי הצעת החוק משרד הרווחה יסמיך מוסדות מוכרים שיספקו קורס הכנה לנישואין. זוגות שיממשו זכות זו יהיו זכאים לחצי נקודת זיכוי במס הכנסה לשנה, פטור מאגרת נישואין שתשולם מאוצר המדינה והחזר הוצאות ההשתתפות בקורס.

5 בעיות עיקריות בחוק המוצע:

1.עלויות ותקציב: לפי דברי ההסבר לחוק עולה כי בבסיסה עומדת המטרה לחסוך למדינה “עלויות של בתי משפט לענייני משפחה”.

ומה עם עלויות בתי הדין הרבניים? האם באמת העלויות הגבוהות של הליכי הגירושין בישראל נובעים מחוסר החינוך של הציבור? מה עם מרוץ הסמכויות? חוק יישוב הסכסוכים בענייני משפחה? מה על הנזקים האדירים של דיני המשפחה הכושלים לחוסנה של המשפחה? ניהול הליכים כפולים מיותרים בלתי שיוויוניים ואכזריים – כל אלו לא מגדילים את העלויות של מערכת דיני המשפחחה בישראל?

במקום לעסוק בניסיונות לחנך את הציבור, באופן מפלה ותוך כפיה דתית – יש לבטל את כפילות הערכאות והדינים בענייני המשפחה בישראל, לבטל את מרוץ הסמכויות ואת סמכויות בתי הדין על סכסוכי משפחה. זה גם יוריד את עוצמות הקונפליקט וגם יחסוך מיליונים לקופה הציבורית.

2. פלורליזם: זו הצעת חוק של צהר שמקיימים מערך הדרכת זוגות (להבדיל מהדרכת כלות ברבנות החרדית) –  אני מניחה שבביצוע החוק וההסמכה לא יינתנו קורסי “זכות” אלו במסגרות יהודיות פלורליסטיות שמקיימות סדנאות מצויינות התואמות את רוח הזוג ו”העולם המודרני”. הסכנה בחוק היא שרק צהר או חוגים דתיים אחרים, ממומנים ע”י המדינה (כמו בתחום החינוך בביה”ס), יקבלו את ההסמכה לקורס המדובר.

הסתירה הגדולה היא שמטרת החוק להכין את הזוגות להתמודדות עם אתגרי “העולם המודרני” – אותו עולם מודרני שבו הדרך החוקית היחידה להינשא היא בדרך של קניין. זה חוק שבא לעודד ולחזק נישואין לא שיוויוניים, פטריארכליים ודכאניים לנשים ואף לתת לזוגות פרס כספי על שימור מצב דכאני זה שבינו ובין מודרנה אין דבר וחצי דבר.

 3. אלימות במשפחה ומשפחות בסיכון: זוגות שנישאים בנישואים אזרחיים ונרשמים במשרד הפנים לא זכאים לתמיכה המדוברת (שהרי רישום הנישואין אינו מתוקף פקודת הנישואין והגירושין אלא מתוקף פסיקת בגצ). 20% מהזוגות הנישאים בישראל נישאים בנישואים אזרחיים. עוד אחוז משמעותי מתחתנים בחתונות פרטיות – דתיות ליברליות או חילוניות והינם ידועים בציבור. על כל אלה לא יחול החוק. האם זוגות אלו אינם זקוקים לתמיכה?  אם מטרת החוק להקנות לזוגות כלים לחיזוק התא המשפחתי, מדוע רק זוגות הנרשמים לנישואין דתיים? 

כל הזוגות, ללא הבדל באופן בו מיסדו את קשר הזוגיות חווים קשיים בזוגיות. ילדים בסיכון, אלימות במשפחה הן תופעות שמתקיימות לצערנו אצל זוגות מכל הסוגים והמינים, ללא הבדל דת גזע ומין. ואם תרצו – בואו, נלך הפוך על הפוך – האם רק מי שנישאו כדת וכדין במדינת ישראל צפויים לקשיים? ניתן להסיק מהחוק מסקנה מעניינת – שזוגות שחיים יחד ללא נישואין דתיים חסינים מפני אלימות במשפחה וילדים בסיכון לא נמצאים שם. זאת אומרת שעדיף לא להתחתן בנישואין דתיים ולא לקבל הנחה מהמדינה. בינגו.

4. אפליה פסולה כפולה:

  • הזכות להשתתף בקורס הכנה לחיי משפחה מוקנית רק לזוגות הנישאים ברבנות. לא לזוגות שנישאים בחו”ל, לא לזוגות חד מיניים, לא לזוגות מעורבים, ולא לזוגות שחיים יחד כידועים בציבור.
  • לצד הזכות הזו קמה זכות כספית – מימון מלא של אגרת רישום נישואין, מימון מלא של הקורס וחצי נקודת זכות במס הכנסה לשנה! מדובר בסכומי כסף משמעותיים לזוג בתחילת דרכו שמוטרד מהוצאות חתונה, בעוד שכדי להינשא אזרחית או להסדיר באופן פרטי את הזוגיות העלויות גבוהות בהרבה (נסיעה לחו”ל, אישורים נוטריונים, הסכמי חיים משותפים, אגרות אישור הסכמים בבית המשפט וכו’) ושם, המדינה לא משתתפת או תומכת.

5. מסגרת הזמן: האמת היא שקורס זוגיות בשנה הראשונה לנישואין הוא כמו טיפול בצמר גפן לאיחוי שבר. רוב הקשיים בזוגיות שחווים  בני זוג מתרחשים סביב הולדת הילד הראשון ובמיוחד בהולדת הילד השני. אם המדינה רוצה באמת לסייע למשפחות הצעירות – תואיל ותעודד קורסי הכנה להורות, לכלכלת המשפחה, לניהול משק בית ותמיכה הדדית בהתפתחות אישית במהלך החיים המשותפים ולא רק בתחילתם כשכל מה שמעניין אותם הוא לקבל את ההנחה באגרות ואת נקודת הזכות במס. ההשתתפות בקורס תהיה מס שפתיים. עוד משהו שצריך לעבור כדי להתחתן בארץ הזאת.

לא זו הדרך לחזק את חוסנה של המשפחה בישראל. הדרך לחזק את החוסן הוא לאפשר לבני זוג לצאת לדרכם המשותפת כשותפים שווים ואם חלילה נפרדים – לאפשר להם הליכי פרידה מכובדים בחקיקה אזרחית מסודרת למכלול הנושאים הנוגעים לפרידה וגירושין.

להפריד את הדת מהפרט.

מוזמנותים להקשיב לראיון עם חה”כ יהודה גליק ואיתי בתוכניתו של גבי גזית – היה אש! –  כאן

http://saloona.co.il/dinadedina/?p=1101

עוד מהבלוג של סמדר דקל נעים

תצוגה מקדימה

מלכותא בדרך

יצאתי למסע שבת מלכה ב VOLVO עם שתיים חברות, אחיות אהובות שלי. טלוש ממוש, הלא היא טל פריבנר, חברה של חצי חיים. בתקופה הסטודנטיאלית, כשאצלנו במקרר היה דיאט קולה ותותים, תבעה טלוש את המונח "חברת השפע" הפרטי שלנו. בהמשך יצרה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

שוות אבל פחות. יום האשה 2016

יום האשה הבינלאומי – 8 במרץ 2016 כ"ח אדר א' תשע"ו. שמתי לב שהשנה יום האשה הוא ב כ"ח באדר. וחשבתי על המילה הזאת "כח". על כח בכלל, ועל כח נשי בפרט. יש משהו בחיבור של היום הזה, עם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רוח ים במכמורת. חַדְרִי הֶחָדָשׁ

הנעים שלי חוגג יום הולדת בחורף. תמיד באיזור של ט"ו בשבט ופורים, יום המשפחה וולנטיינס.  הוא חורף. אני אביב. הוא אוויר. אני אש. במיוחד בימי הולדת אנחנו משדרים על תדרים שונים. אני – תנו לי את כל החברות והחברים שלי, להזמין, לארח,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה