הבלוג של דיגיספר

שעת סיפור

בלוג על ספרים, על ילדים ועל מה שביניהם. בלוג על קריאה ובילויים, על הורות וחינוך, על פסיכולוגיה וצחוק. על כל מה שמעסיק אותנו בשעה שאנו יושבים להקריא לילד סיפור או בשעה שאנו מביטים בו קורא את הספר או בוהה בתקרה. שמי דינה פלר,... +עוד

בלוג על ספרים, על ילדים ועל מה שביניהם. בלוג על קריאה ובילויים, על הורות וחינוך, על פסיכולוגיה וצחוק. על כל מה שמעסיק אותנו בשעה שאנו יושבים להקריא לילד סיפור או בשעה שאנו מביטים בו קורא את הספר או בוהה בתקרה. שמי דינה פלר, אני קוראת וכותבת, קוראת על מה שכותבים וכותבת על מה שקוראים. אמא לשלוש בנות ומייסדת את מיזם ה"דיגיספר" - הספרים הדיגיטליים לילדים.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מאוגוסט 2015

עם כל הזעם שהקמפיין האחרון ל-5 יח”ל מתמטיקה מעורר בי, אני לא יכולה שלא להסכים עם המהלך הזה של משרד החינוך. תארו לעצמכם דוכן עם מבחר עשיר של פירות רקובים ורק סוג אחד של פרי טרי. מה יעשה הסוחר? יפרסם בכל הכוח את הפרי הטרי, בתקווה שההצלחה במכירת הפרי הזה תחפה איכשהו על הביזיון בסחורה האחרת.

בואו נודה באמת, מה יכול להיות יותר פשוט מלקדם ולפאר לימודי מתמטיקה? מקצוע סולידי שלא דורש ממפתחי תכניות הלימוד להתעדכן ולהתאים את עצמם לעולם המודרני המשתנה. המיומנויות הנדרשות להצלחה מאוד מובנות ולא מעוררות ויכוח, המסלול העתידי ברור: תכנות, סטארט-אפ, אקזיט אם יהיה לך קצת מזל וטלפון של המשקיע. אז למה בעצם לא ללכת על בטוח?

מה גם שמסביב חורבות. מי שאין לו כשרון טבעי או נטייה ורצון ללמוד מתמטיקה והמקצועות הריאליים מוצא את עצמו במעין מדבר חינוכי. מה מציעה היום מערכת החינוך לתלמיד מוכשר שלרוע מזלו לא רואה את עצמו מבלה את חייו בקידוד אפליקציה פורצת דרך? כלום. פשוטו כמשמעו, כלום. טוב, הוא יכול להשקיע שעות בשינון תאריכים, שמות ומשפטים חסרי תוכן לצורך בגרויות במקצועות ההומניים, לאחר מכן ללמוד עוד כמה קילומטרים של תאריכים, שמות ומשפטים חסרי תוכן באקדמיה, ואז סוף-סוף להתחיל לבנות את עצמו מאפס בשוק העבודה. התובעני, המשתנה, המאתגר, המרתק. ו… הפתעה! מלא הזדמנויות מלבד משרות התכנות. משרות שדורשות, בין היתר, הבנה טובה בתקשורת בינאישית בעידן המודרני, גמישות מחשבתית ויכולת להסתגל, יכולת לעבד מידע רב ולהסיק מסקנות, יצירתיות יוצאת מן הכלל ועוד, ועוד, ועוד…

אז נכון, המיומנויות האלה קצת יותר קשות להגדרה. את המיומנויות האלה די קשה לפתח ע”י תרגול סטנדרטי בכיתות. ההערכה בנושאים האלה מאוד לא חד-משמעית. המיומנויות האלה לא שוות הרבה בלי עדכון מתמיד והתאמה לעולם הגלובאלי. בקיצור, הדברים האלה הם מתכון לכאב ראש בלתי פוסק. אז למה באמת להיכנס לתסבוך הזה ולהתאים את תכנית לימודי היסטוריה לפיתוח יכולת לנתח אירועים ולהסיק מסקנות אישיות, כשהרבה יותר נוח להפוך את המקצוע לשינון “3 סיבות למהפכה ששינתה את העולם” (ונראה אתכם רושמים בבגרות סיבה רביעית או מדלגים על שלושת הסיבות שביד רמה נבחרו כאחראים לשינוי העולמי). למה להקשות על מפתחי תכניות הלימודים ולהפוך את הספרות למקצוע שמפתח את היצירתיות ויכולות ביטוי עצמי, כשאפשר לעשות ניתוח שאחרי המוות לכמה יצירות בולטות ולקבור את הגוויות בדו”ח שנתי?

למה בכלל לחשוב על עשרות, מאות אלפי תלמידים שעומדים להיכנס לשוק העובדה של מחר ולקבוע את פניו של המשק הישראלי, כשאפשר ללכת על בטוח ולמכור את המלפפון הטרי היחיד בדוכן החינוכי?

5 יח”ל במתמטיקה זו אופציה מצוינת. הבעיה היא שזו האופציה היחידה שמערכת החינוך רואה לנכון להשקיע בה, ללא התחשבות לא בצורך האמתי באופציה הזאת, ולא בצרכים של כל אלה שפשוט לא יבחרו באופציה הזאת. הניסיון לטעון כי רק “הפרי” הזה הוא הפרי הראוי למאכל ישראלים, בזמן ששאר “הפרות” פשוט נרקבו מרוב הזנחה, זה ניסיון עלוב. בדיוק כמו הטענה שאחרי לימודים הומאניים “אין מה לעשות בחיים”, לעומת מקצועות ריאליים, שהם כביכול מעשיים יותר. עם תפוח רקוב אכן אין מה לעשות. בדיוק כמו שאין מה לעשות עם קילומטרים של מידע חסר ערך. המקצועות האלה שמערכת החינוך בזה להם, הם בסיס נהדר לטיפוח מומחים מעולים בעשרות תחומים שונים. אבל למה באמת להרים את הכפפה, כשאפשר ללכת על בטוח?

(גילוי נאות: מחברת הכתבה כן עשתה 5 יח”ל מתמטיקה. לא, זה לא עזר לה בחיים בכלל.)

עוד מהבלוג של דיגיספר

תצוגה מקדימה

הפנינה השחורה של תל-אביב/ ראיון עם אתי ורחל הדנה, הבעלים של מסעדת "חבש" על ספר של אביהם, היידיש של אתיופיה והמהפכה הבריאותית שבאינג'רה.

לא קל למצוא פנינה בים. אי שם במעמקים, סגורה בתוך צדפה, מוגנת ע"י כל כוחות הטבע. אם חשבתם שלמצוא פנינה בתל-אביב יותר קל, אז גם לא. רחוקה מפרסומות מנצנצות וערבי סלבריטי, צנועה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

בספריה של המפורסמים: ברק אובמה

רוצים לדעת לאילו ספרים האנשים המפורסמים בעולמנו קוראים "הספרים הטובים ביותר בחייהם"? פותחת tag חדש: הספריות. ואם כבר, אז כבר, נתחיל ממישהו מפורסם באמת. אז מה ברק אובמה קרא ואהב? הנה טופ-5 ספרים של נשיא ארה"ב: "שר הטבעות",...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה