הבלוג של דיגיספר

שעת סיפור

בלוג על ספרים, על ילדים ועל מה שביניהם. בלוג על קריאה ובילויים, על הורות וחינוך, על פסיכולוגיה וצחוק. על כל מה שמעסיק אותנו בשעה שאנו יושבים להקריא לילד סיפור או בשעה שאנו מביטים בו קורא את הספר או בוהה בתקרה. שמי דינה פלר,... +עוד

בלוג על ספרים, על ילדים ועל מה שביניהם. בלוג על קריאה ובילויים, על הורות וחינוך, על פסיכולוגיה וצחוק. על כל מה שמעסיק אותנו בשעה שאנו יושבים להקריא לילד סיפור או בשעה שאנו מביטים בו קורא את הספר או בוהה בתקרה. שמי דינה פלר, אני קוראת וכותבת, קוראת על מה שכותבים וכותבת על מה שקוראים. אמא לשלוש בנות ומייסדת את מיזם ה"דיגיספר" - הספרים הדיגיטליים לילדים.

עדכונים:

פוסטים: 20

החל מאוגוסט 2015

מי מאתנו בתור ילד קטן, אחרי ספר הרפתקאות טוב, לא חלם לחזור אחורה במכונת הזמן ולדהור על הסוס לצד גיבורי הסיפורים והסרטים האהובים? ומי מאתנו, גם היום, ייוותר על התענוג הזה? נכון, כולנו זקנים ומלומדים, כולנו מבלים את חיינו במכוניות ואוטובוסים, אבל האהבה האנושית בת אלפי שנים כלפי בעלי החיים האצילים והיפים האלה חדרה עמוק ללבנו. אכן, היום הסוסים כבר אינם כלי תחבורה, אך הרכיבה היא אחד התחביבים הפופולאריים וגם אחד מדרכי טיפול היעילים ביותר. רכיבה טיפולית כמו גם רכיבה ספורטיבית הגיעו לארץ יחסית לא מזמן, אך הפופולאריות שלהם עולה מדי שנה.

poni

את בועז חבני, מייסד ומנהל אחת מחוות הסוסים הוותיקות והידועות ביותר בארץ, חוות נחשונים, הכרתי לפני ארבע שנים, כשהבאתי אליו את בתי, שבאותה תקופה פחדה מכל סוס מלבד סוס צעצוע. השיעור הראשון בוזבז על הניסיון העיקש של בועז בליווי שלושה עוזרים לשכנע את הילדה לפחות להתיישב על הסוסה הנחמדה שהוצעה לה. כעבור חצי שנה היא כבר רכבה בהנאה בזירה. כעבור ארבע שנים, בעודי מסתכלת על התרגילים המדהימים שהיא עושה בקבוצה, כבר לא יכולתי להתאפק. בחרתי את הסוסה השקטה ביותר, עצמתי עיניים ועליתי עליה. אומנם, במקום לנהל את הריאיון תוך כדי רכיבה אלגנטית, מלמלתי שאלות, כשאני בעיקר נשכבת על הסוסה ותופסת אותה ברעמה. הדבר לא הפריע לבועז לענות לי עליהן, תוך כדי שהוא מנסה להרגיע גם אותי וגם את הסוסה המבוהלת לא פחות ממני.

 boaz

בועז, הייצור הזה לא יציב… אני עומדת ליפול!

הכול בסדר. כל בן אדם מודרני חושש קצת לעלות על הסוס. אומנם מהצד הרכיבה נראית קלה ופשוטה, אך בפועל היא דורשת לא מעט מיומנויות וגם כושר פיזי מסוים. זו גם הסיבה שהיא נחשבת לפעילות טיפולית מצוינת.

באילו מקרים באמת הרכיבה הופכת מתחביב לטיפול?

מגיעים אלינו הרבה מאוד ילדים עם מגוון רחב של בעיות. גם קשיים שונים במוטוריקה הגסה, גם בעיות עמוד השדרה והגפיים, גם שיקום אחרי פגיעות. וגם מגוון רחב של בעיות התנהגותיות, למשל, קשיים רגשיים, היפראקטיביות ועוד קשת רחבה של מחלות ובעיות. הרכיבה מחזקת את כל שרירי הגוף, מחזקת את הביטחון העצמי של הילד, את הדימוי העצמי שלו. כשמדובר ברכיבה טיפולית, השיעורים כמובן נבנים בהתאם לקשיים של הילד, המדריכים מתרכזים בתרגילים הייעודיים לבעיה הספציפית ובוחרים עבור הילד את הסוס שמתאים לו ביותר מבחינת האופי שלו.

tamara

יש לך בחווה 26 סוסים. אתה מכיר את האופי של כל אחד מהם?

בוודאי. החווה הזאת והחוגים האלה הם מפעל החיים שלי, השקעתי בזה את כל כולי. הגעתי לחווה כשהיו כאן שתי סוסות וחובב בעלי חיים אחד שקיבץ נדבות עבורן בצורת אוכל מהרפת. עשיתי קורסים של רכיבה ספורטיבית ושל רכיבה טיפולית, רכשתי סוס, הגדלתי את העדר לחמישה סוסים. על מנת לממן את אחזקת הסוסים התחלתי לארגן חוגים עבור ילדי קיבוץ נחשונים. לאט-לאט מספר הסוסים גדל, הגיעו מדריכים נוספים, החוגים שלנו קיבלו הכרה מטעם קופות החולים. היום יש לנו אורווה גדולה עם הרבה סוסים, הבאתי גם סוסי פוני מדהימים, אנחנו מארגנים שיעורים של רכיבה ספורטיבית לילדים ולמבוגרים, חוגי רכיבה טיפולית שלנו מסובסדים ע”י כל קופות החולים.

כן, בהתחשב בעובדה שמדובר בתענוג לא זול, הסבסוד של קופות החולים חשוב.

אף שמדובר בחוג שהתחזוקה שלו יקרה מאוד, בהתחשב בעלות המזון לסוסים, שירותי וטרינר, מחירי הציוד ועלויות התחזוקה השוטפת, מדובר דווקא בתחביב לא יקר כלל. השיעור עולה 150 ש”ח, ואחרי הנחה של קופת החולים המחיר נהיה שווה לכל נפש, כך למשל אחרי הנחה של קופ”ח “מכבי” השיעור עולה בסך הכול 66 ש”ח. והמחיר הזה כבר משתווה למחיר חוג רגיל של המתנ”ס.

במתנ”סים הילדים נוהגים להחליף חוגים לעיתים די קרובות. מה קורה אצלכם?

ילדים רבים אחרי מספר שיעורים פשוט מתאהבים בסוסים, בחוויית הרכיבה. הם לומדים במשך מספר שנים ומגיעים להישגים מרשימים ביותר. יתרה מזו, בזמנם הפנוי חלק ניכר מהם מגיע רק כדי להתנדב באורווה. הסוסים הופכים למגנט חזק מאוד עבור מי שהתחיל לעסוק ברכיבה, בין אם זו רכיבה ספורטיבית או טיפולית. גם למדריכים יש חלק חשוב בעניין. המדריכים לרכיבה טיפולית וספורטיבית אלה אנשים שעבורם החווה היא לא מקום עבודה מאוס, אלא מקום שבו הם נהנים לשהות, והרכיבה היא חוויה מעצימה בה הם רוצים לשתף גם אחרים.

גם המבוגרים מגיעים לשיעורים?

כן, וכל שנה מספרם גדל. כל בן אדם זקוק לפעילות גופנית, והפעילות הגופנית של הרבה ישראלים מסתכמת בתנועת הלסתות בזמן הארוחות. ויחד עם זאת, הרבה אנשים פשוט לא אוהבים חדרי כושר שמהווים אומנם פתרון זמין, אך די משעמם. לכן כשאנשים רואים שיש אפשרות לשלב בין פעילות גופנית לחוויה בטבע, לבילוי עם סוסים, הם מבינים שאסור לפספס הזדמנות כזאת. רכיבה היא גם תרופה טבעית נהדרת לכאבי גב, שהם בעיה מאוד-מאוד נפוצה של אנשים שמבלים את רוב שעות היום במשרד. זו גם פעילות מרגיעה ומשחררת, שזה גם עניין לא מבוטל בעידן הלחוץ שלנו.

 susim

“מה שנכון – נכון”, חשבתי לעצמי, כשסיימתי את הריאיון, אך מצאתי את עצמי מחפשת כל תירוץ להישאר עוד קצת בחוות נחשונים. במקום הפסטורלי הזה עם סוסים, טווסים וארנבונים המקפצים בחופשיות על השבילים, עצם הרעיון על החזרה למחשב נראה קצת מעליב. הדבר היחיד שניחם אותי היא העובדה שבשבוע הבא גם לי, ולא רק לבתי, ציפה מפגש חדש עם הסוסים. אגב, לסוסה שלי קוראים אליזבת. התיידדנו.

עוד מהבלוג של דיגיספר

תצוגה מקדימה

הפנינה השחורה של תל-אביב/ ראיון עם אתי ורחל הדנה, הבעלים של מסעדת "חבש" על ספר של אביהם, היידיש של אתיופיה והמהפכה הבריאותית שבאינג'רה.

לא קל למצוא פנינה בים. אי שם במעמקים, סגורה בתוך צדפה, מוגנת ע"י כל כוחות הטבע. אם חשבתם שלמצוא פנינה בתל-אביב יותר קל, אז גם לא. רחוקה מפרסומות מנצנצות וערבי סלבריטי, צנועה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

בספריה של המפורסמים: ברק אובמה

רוצים לדעת לאילו ספרים האנשים המפורסמים בעולמנו קוראים "הספרים הטובים ביותר בחייהם"? פותחת tag חדש: הספריות. ואם כבר, אז כבר, נתחיל ממישהו מפורסם באמת. אז מה ברק אובמה קרא ואהב? הנה טופ-5 ספרים של נשיא ארה"ב: "שר הטבעות",...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה