הבלוג של fainy

defying gravity

חרדית, פעילה חברתית , אשה ואמא מאושרת, עדיין מתמודדת עם הכל אבל עם חיוך יותר גדול

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מינואר 2011

עמותת ”באשר תלכי” מעניקה בית וליווי לנשים חרדיות שנמצאות בהליכי גירושים. זו יוזמה חסרת תקדים שהביאה לשינוי שיח ושינוי תפיסה מחשבתית שהיתה מקובלת במגזר החרדי

30/01/2020

דממה. שתיקה ועולם כמנהגו נוהג.

הכל נראה צפוי, זורם ונינוח. מסע חיים שלרוב מאיר פנים ולעיתים קצת פחות. אך מאחורי הדממה, מאחורי השתיקה הרועמת, זועקת הקריאה עד לב השמים. המוני נשים יקרות, טהורות לב וגיבורות רוח, מוצאות את עצמן בסופה ובסערה, בהתמודדות אישית ומשפחתית אדירה השואבת אותן אל מחזות כמעט בלתי אפשריים.

גירושין.

חשבתם פעם כמה תהומות, מהמורות ותלאות טומנת לעיתים המילה הזו?!

דלה באמצעים, חמושה בגבורת רוח וטהרת לב, היא שם. עוד אשה ועוד אחת (צילום מסך)

דלה באמצעים, חמושה בגבורת רוח וטהרת לב, היא שם. עוד אשה ועוד אחת (צילום מסך)

דלה באמצעים, חמושה בגבורת רוח וטהרת לב, היא שם. עוד אשה ועוד אחת. מתמודדת, מחזיקה מעמד מול גלי הים התנפצים לרגליה בזעף. היא מחזיקה, מחניקה זעקה, קריאה ולעיתים גם דמעה, בציפיה ובאומץ לנסות ולבנות את הכל מחדש. מהתחלה.

“באשר תלכי” פועלת בחלל הזה במסירות ובגבורה. תומכת, מסייעת, מקשיבה ומעצימה. מלווה יד ביד לאורך המסע הבלתי אפשרי הזה את גיבורות הללו ולילדיהן. היאי מעניקה מרחב חדש ומעצים, המתמודד בגבורה, מביט אל קו האופק ויוצא לדרך חדשה של בניין חיים.

המוני קריאות מתוך הדממה. המוני גיבורות שרויות בחשכה וקוראות אלינו, שרק נאמין, שרק נקשיב וניתן יד . נשמע את הקולות, את שפת הלב, את הנשמה .לא נשאיר אותן לבד!

ניתן להן הזדמנות אמיתית להיבנות ולבנות. חיים מלאים ממתינים לנו היום.

בחברה החרדית המושג גירושין היה מעין טאבו במשך שנים רבות. גם אם מישהו התגרש, הדבר נעשה בשקט ושאיש לא ידע. כיום, מראים נתוני הסטטיסטיקה, כי ישנה עליה באחוזי המתגרשים בקהילות החרדיות השונות אם כי ההתמודדות עדיין קשה מנושא. בתהליך גירושין נאלצת האישה פעמים רבות להתמודד עם ביקורת חברתית קשה שעשויה להגיע עד מצב של בידוד מוחלט, חרם משפחתי, היעדר תמיכה נפשית וכלכלית, סחיטה, בריונות, וחוסר ידע מוחלט על זכויות חוקיות שמגיעות לה.

"מאשה אנונימית- הפכתי לפעילה חברתית- כותבת ומדברת, נלחמת ומשנה" (צילום: יעל ברזילי)

“מאשה אנונימית- הפכתי לפעילה חברתית- כותבת ומדברת, נלחמת ומשנה” (צילום: יעל ברזילי)

בעקבות החוויה האישית שלי, עליה סיפרתי במשך שנים בבלוג הזה- הקמתי את עמותת “באשר תלכי” שמטרתה הענקת מענה וליווי לנשים בשלב גירושין. מדובר ביוזמה חסרת תקדים שהביאה לשינוי שיח ושינוי תפיסה מחשבתית שהיתה מקובלת במגזר החרדי. העמותה מהווה למעשה בית לכל דבר: סיוע משפטי, מידע על זכויות, תמיכה נפשית ואף סדנאות מעשיות כדי לדעת לחיות לבד. העמותה שצמחה בתוך המגזר החרדי, ומלווה על ידי צוות מוביל ועשרות מתנדבות ומתנדבים יוזמת שינויים הכרחיים ומייצרת תהליכים מאחורי הקלעים, בשקט, שלא לגרום לזעזועים נוספים לאישה החרדית המתמודדת.

מאשה אנונימית- הפכתי לפעילה חברתית- כותבת ומדברת, נלחמת ומשנה. כי אין ברירה ואם מישהו חייב לעשות משהו, אז המישהו הזה- אולי צריך להיות אני.

בסוף זה מגיע , הרגע הזה, כשאדם מבין שהוא לא יכול יותר לבד, ושצריך לבקש עזרה. לבקשת העזרה שלי, יש גם משמעות חיובית. זה אומר שהיוזמה, החלום והרעיון הקטן מלפני 7 שנים הפכו לארגון שמשנה ומציל עולמות. ארגון שהוא הרבה יותר גדול ממני. יש לזה חלקים פחות טובים-שזה אומר שאנחנו לא מצליחות לתת מענה לכולן. שאנחנו מוגבלות בגלל תקציב חסר, למרות הרצון הטוב, המומחיות והמקצועיות שפיתחנו בתחום. כמה שניסיתי, וממשיכה לנסות לגייס את הרצוי לבדי, הגיעה השעה שזה יעבור הלאה. שכולם יקחו חלק. את באשר תלכי הקמתי מתוך רצון שזה יהיה ארגון של כולם לא רק שלי. מתוך הבנה, מחויבות ואחריות למשפחות בתוך הקהילה שלנו וכחלק מהחברה בישראל. אחרי שנים של התבססות, עשיה והצלחות, אני פונה אליכן ישירות. זו ההזדמנות שלכן לקחת חלק! אתן, שיודעות עד כמה זו עבודת קודש. אתם שיודעים עד כמה הארגון חיובי ונחוץ.

embedded by Embedded Video

זה הזמן שלכן לתרום ולהיות חלק בשינוי עמדות ובתמיכה ללא שיפוטיות במשפחות ובנשים שמתמודדות עם אתגר מורכב. שלעיתים הוא קשה מנשוא. היום! קמפיין גיוס ההמונים של באשר תלכי עולה לאויר. אני אהיה שם, בכל הכח, בשבילן ובשביל כולנו. אתן איתי?

בדרך כלל מסתפקים בלומר “כל הכבוד לך” ו”איך את עושה הזה?”

היום אני מבקשת שתתנו לי את הכח, היכולת והאמון להמשיך הלאה. תפתחו את הלב, תעבירו את הלינק הלאה, ותתרמו בכל דרך שמתאימה לכם. תעזרו לי לעזור להן, כדי שאחר כך הן תוכלנה לעזור לעצמן ולאחרות.

התרמה "באשר תלכי"

עוד מהבלוג של fainy

קווי המהדרין, יעל ואני...

הסיפור האישי שלי , כפרודה חרדית בעולם בתי הדין, בתי המשפט , חד הוריות ואקסים  יגמר מתישהו, אני יודעת. דברים תמיד מסתיימים בצורה זו או אחרת, אבל יש סיפור נוסף, גדול יותר ומשמעותי לא פחות שאני מהוה חלק ממנו. במוצאי שבת האחרון...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אל תצביעי- תשפיעי

אני לא מצביעה השנה בבחירות. אני יודעת שיש עוד כמה  מאות נשים שבדומה לי  פשוט  תדרנה רגליהן מהקלפיות. המפלגה שהיתה אמורה ליצג אותי  לא  עושה את מלאכתה נאמנה,  נכון לעכשיו.  היא אבדה את הקול שלי בעובדה שלקחה אותי ואת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

החתונה שלעולם לא תהיה לי

כשעונת החתונות מתחממת אני מתחילה לקבל הזמנות. רובן מכלות צעירות ומאושרות.  הן מותשות מהמרוץ אחרי החופה, מחכות בהתרגשות ליום הגדול. מספרות על אולם, צלם, ו"עליו". קשה להן להתרכז בלימודים, בעבודה. הן כותבות לי מגילות ארוכות...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה