הבלוג של fainy

defying gravity

חרדית, פעילה חברתית , אשה ואמא מאושרת, עדיין מתמודדת עם הכל אבל עם חיוך יותר גדול

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מינואר 2011

הצעת חוק שעל פניו נשמעת חברתית פוגעת למעשה פגיעה אנושה בנשים גרושות שרוצות לעבוד ולהתפרנס ביושר ובכבוד. זכות הבחירה לנשים אלה היא בין גרוע לגרוע יותר.

25/07/2016

לא הרבה דברים גורמים לי לתסכול בעשיה החברתית .

אחד הדברים שיכולים לגרום לי להרים ידיים- הוא כשאני רואה שבמקום המשמעותי ביותר של העשיה, זירת קבלת ההחלטות, נעשים צעדים חסרי אחריות ומתקבלים רווחים פוליטים על חשבון אנשים, נשים וילדים חסרי ישע. שקולם מוחלש לחלוטין ולא נשמע.

צעד כזה עומד להתרחש היום, בדיון שיתקיים הבוקר בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

כי בשם “תיקון” להצעת חוק הבטחת הכנסה (ניכוי להורה עצמאי – הוראת שעה ותיקון) עומדים לפספס הזדמנות לעשיה משמעותית, ולהשאיר עוול קיים ומתמשך על תילו. ועוד להתגאות על עשיה חברתית.

הידעתן שאם עצמאית שאבי ילדיה לא משלם מזונות מקבלת מביטוח לאומי סכום מסוים (עד 3,200 שח) עבור מזונות הילדים?

הידעתן שבעצם ביטוח לאומי לא אמור להוציא את הכסף הזה מכיסו, אלא יש מנגנון גביה שאמור לגבות את הכסף הזה מהאבות החייבים?

הידעתם שביטוח לאומי טוען שמנגנון הגביה הזה לא עובד מספיק טוב, ולכן אי אפשר לגבות את הכסף מהאבות?

ומה הפתרון?

מצמידים את מזונות הילדים למשכורת האשה- דבר שלא אמור להיות.

ומתחילים לקזז… כשאשה מרויחה למעלה מ-5,000 ש”ח (סכום “עתק” לכלכלת משפחה ממוצעת בישראל, נכון?!) היא לא יכולה לקבל יותר מזונות מביטוח לאומי.

כי ביטוח לאומי טוען שהיא מרויחה מספיק כדי שלא תקבל יותר את הסכום- (שהוא אינו קצבה, אלא גביה שלהם).

התוצאה המיידית- האשה בוחרת לא לעבוד, או לעבוד בשחור, כדי לא להפסיד את הכסף. ונשארת עמוק בתוך מעגל העוני שאין לו התחלה ואין לו סוף.

שר הרווחה חיים כץ החליט לנסות ולתקן עוול זה, דבר יפה לכשלכעצמו. אבל הדרך פתלתלה, מסובכת וגם לא אפקטיבית.

אם הצעת החוק תעבור בכנסת, מהיום הקיזוז הדמי המזונות יוקטן בכמה אגורות. אבל הנשים שתבחרנה לקבל את מזונות הילדים דרך הביטוח הלאומי- לא תוכלנה לקבל בסוף השנה “מס הכנסה שלילי” – מה שהיו זכאיות לקבל עד היום.

ואם נשים תבחרנה לא לקבל מזונות דרך ביטוח לאומי, אלא לקבל בסוף השנה מס הכנסה שלילי, אז הן באופן אוטומטי לא תהיינה זכאיות להטבות נוספות הקשורות למצבן כחד הוריות שצמודות לקבלת דמי מזונות מהביטוח הלאומי, סיוע בשכר דירה למשל.

הם אומרים- אנחנו נותנים לאשה בחירה, בין גרוע, לגרוע יותר.

שם בכנסת,הצעת חוק שעל פניו נשמעת חברתית ומיטיבה הופכת לקלישאה פופוליסטית כשמתחילים לקרוא בשורות הקטנות של החוק.

והכי חשוב, לאף אחד זה לא יעלה כסף. כי מעבירים תקציב מכיס אחד, לכיס השני. וקוראים לזה “חקיקה חברתית” ועל זה אנחנו לא נשתוק.

הקואליציה  ביטול קיזוז קצבת דמי מזונות ילדים מנסה כבר תקופה ארוכה להביא לשולחן הדיונים הצעות פשרה טובות בהרבה.
מחר נהיה שם, במחאה לפני הדיון, וגם בתוך הועדה. להשמיע יחד עם הנשים את הקול האמיתי, שלא מוכן להחשב “הון פוליטי” בעשיה ריקה מתוכן.

אז אם אכפת לכם, וקראתם עד כאן, אשמח אם תשתפו את הפוסט הזה. ותתייגו את שר הרווחה חיים כץ, את שר האוצר משה כחלון את כל חברות הכנסת שאמורות להתנגד באופן נחרץ לחוק זה בצורה שבה הוא עומד לעבור. קחו חלק במאבק שיכול לשנות חיים , פשוטו כמשמעו, למשפחות רבות.

זהבה גלאון
מירב מיכאלי
עליזה לביא
עאידה תומא-סלימאן
סתיו שפיר

עוד מהבלוג של fainy

קווי המהדרין, יעל ואני...

הסיפור האישי שלי , כפרודה חרדית בעולם בתי הדין, בתי המשפט , חד הוריות ואקסים  יגמר מתישהו, אני יודעת. דברים תמיד מסתיימים בצורה זו או אחרת, אבל יש סיפור נוסף, גדול יותר ומשמעותי לא פחות שאני מהוה חלק ממנו. במוצאי שבת האחרון...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אל תצביעי- תשפיעי

אני לא מצביעה השנה בבחירות. אני יודעת שיש עוד כמה  מאות נשים שבדומה לי  פשוט  תדרנה רגליהן מהקלפיות. המפלגה שהיתה אמורה ליצג אותי  לא  עושה את מלאכתה נאמנה,  נכון לעכשיו.  היא אבדה את הקול שלי בעובדה שלקחה אותי ואת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

החתונה שלעולם לא תהיה לי

כשעונת החתונות מתחממת אני מתחילה לקבל הזמנות. רובן מכלות צעירות ומאושרות.  הן מותשות מהמרוץ אחרי החופה, מחכות בהתרגשות ליום הגדול. מספרות על אולם, צלם, ו"עליו". קשה להן להתרכז בלימודים, בעבודה. הן כותבות לי מגילות ארוכות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה