הבלוג של fainy

defying gravity

חרדית, פעילה חברתית , אשה ואמא מאושרת, עדיין מתמודדת עם הכל אבל עם חיוך יותר גדול

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מינואר 2011

20/12/2011

ה ד ר ה…
שונאת את המילה הזו, על כל הטיותיה והמילים המסתעפות ממנה.
שונאת את הרעיון  שהיא משדרת והקונוטציות שהיא מעלה.

בזמן האחרון אני מודרת, אני מודה.
הקול שלי, כאישה חרדית לא  נשמע בכלל. מישהו החליט שהוא יכול לדבר בשמי ובשם חברותי.
כי אנחנו פתטיות, אומללות, שקועות בהדרה שלנו ולא מסוגלות לצאת משם לבד.  לו רק תבואנה נשים מבחוץ, נשים חזקות באמת, ותראינה לנו  כיצד צריכה אשה אמיתית וגאה להתנהג , אולי  אז נזכה שישמעו אותנו. ואם נעשה את זה תוך כדי שירת רחוב, הרי זה משובח.

גילוי נאות, אני לא נגד המחאה, כלל וכלל לא. להיפך!
בפוסט הקודם שלי כבר כתבתי את דעתי בנושא קוי המהדרין. על הפספוס הגדול  שבהקצנת הצניעות והפיכתה למשהו פרוץ, מדובר ודוחה בעיני כל כך הרבה אנשים ונשים.
אני מוחה על הדרת נשים במרחב הציבורי. נגד התנהלות שבה נשים שלא יוכלו לקבל פרס  על במה אם הן רוצות לעלות על הבמה.נגד  קטיעת ראשים מפחידה בפרסומות בערים  ובקניונים חילונים. נגד כל כפיה על אדם  להתנהג כ”מהדרין”  בעוד הוא אינו מעוניין בכך.
מעריכה את  כל אלה  שמוחות, שכותבות, ששרות ומדברות נגד משהו שמפריע להן בחברה שלהן, באיזור המגורים ובקו האוטובוס בו הן נוסעות באופן קבוע.
אני  בעד להלחם על הכבוד האבוד של האשה בכל מקום.הרי מי כמוני יודעת  ומבינה. שנלחמת על זה במישור האישי בחירוק שיניים  כבר במשך  שנים.

אבל עם כל הגישה  החיובית שלי כלפי  הנושא, בימים האחרונים התחלתי להרגיש  רע.  לתחושה  הלא נעימה שחשתי  הצטרף הערב דימוי חזותי:
בדמיוני ראיתי אשה שפופה, לבושת שחורים ומכוסה בשאל ורעלה מכף רגל ועד ראש. מסתירה באומללות את פניה  ודמעותיה. אשה, שלא מסוגלת לדאוג לעצמה. —- אשה שצריכים להציל.
ולמולה עומדת אשה מטופחת, חילונית ומשכילה, רהוטת דיבור ומלוטשת. היא תופסת אותה  בכח בכתפיים מטלטלת אותה  וצועקת: “תזיזי את עצמך מסוף האוטובוס, הרגע…
את  עדיין לא מבינה כמה את טיפשה????
ומה זאת אומרת, את שותקת? תשירי עכשיו בקול גדול ברחוב, ובמקרה  שתראי משהו שיעיר לך- תתפשטי, ואז הוא יברח ואת יצאת גדולה”

(הקצנתי בכוונה, התייחסתי לדעות שונות של אנשים שונים ששמעתי וקראתי בתקשורת ובעיתונות הכתובה וברשת)
האשה הגאה שבי מתקוממת גם כאן. גם עם  השאל  (כן, יש לי אחד כזה… ) או הפאה, עם   כיסוי הראש והחצאית שמתחת לברך.
אם אני יכולה לעמוד מול דיינים, ומול רבנים שמנסים להחליט בשבילי מה טוב לי. אני מסוגלת לעמוד גם מול גישה מרחמת ומתנשאת משהו מהצד השני של המפה.
אני בוחרת  לבדי את המלחמות שלי, כשם שאתן בוחרות את שלכן.
יש לי קול  והוא נשמע ברצוני, בשירה, בדיבור או בפוסט בבלוג. יש לי דעה משלי המתבססת על חינוך שקבלתי. סולם ערכים שאולי בנוי שונה מסולם הערכים שלכן. אבל  זה לא אומר שהוא  לא נכון. (מי בכלל יכול לקבוע  מה “נכון” או לא “נכון” עבור השני)

ראיתי שאחת הדמויות הבולטות במחאה קראה “להציל את הנשים החרדיות מעצמן” – אני  מודה על הכוונות הטובות. אבל מוותרת לכן על המאמץ. מעדיפה שקודם תכרנה אותי באמת, תבדוקנה  מהם הדברים שמפריעים לי. תמצאנה את השווה והשונה בינינו, ותכבדנה אותי.

יכול להיות שעכשיו  אתן מרחמות עלי עוד יותר, “שטופת מח מסכנה” שכמוני.אני לא נפגעת, במהלך התנסויותי  וגם ברמה התיאורטית  למדתי שהגישה הטיפולית המתנשאת של אותם מטפלים שיודעים יותר טוב מהמטופל מהטוב בשבילו כבר  ממזמן  לא אופנתית. כיום  טיפול מקבל ומצטרף מתוך ידיעה שהאדם  עצמו הוא היודע יותר טוב מכולם מה שטוב בשבילו הוא הגישה הרווחת.
זה עובד גם אצל אנשים  אומללים ומקובעים הרבה יותר מההתנשאות
.
כן, אני יודעת מה טוב בשבילי, תתפלאנה.
מזמינה אתכן לשבת איתי או עם כל אישה חרדית אחרת  לשיחה ולהכרות. להניח את  הסטראוטיפים החברתיים המקובלים של ה”חרדית” המצויה מחוץ לתמונה ולהקשיב. אולי תגלינה את מה שאני יודעת מבפנים שישנן מאות אלפי נשים חרדיות שלא  סובלות בשקט ובוכות בלילות. הן מתקדמות בדרך שלהן, מתמודדות לא רע בכלל עם העולם ההלכתי ה”נורא” שמקיף אותן. משמיעות את קולן בדרכים שבחרו. מדירות את עצמן ממקומות שהן לא רוצות להיות שם ויכולות לייצג את עצמן מצוין כשתרצינה.
הן לא תתקדמנה לכסאות הקדמיים באוטובוס, רק בגלל שתגדנה להן לעשות את זה. הן גם לא  תשרנה ברחוב בעקבותיכן.

אם אתן מוחות, הרי זה בשבילכן וזכותכן המלאה. אני בעד שכל אחת ואחת מאיתנו תוכל לבחור את המקום שבו היא יושבת באוטובוס, מקדימה וגם מאחור. שתוכל להרשות לעצמה ללכת עם מכנסיים קצרים ברחוב או עם שאל שחור ורחב ולא לקבל תגובות פוגעניות מאף אחד. שתוכל להיות מכובדת ומאושרת בכל אורח חיים שבחרה- בין אם בחרה להיות טייסת קרבית, או עקרת בית ואמא במשרה מלאה.
-האם יש כאן אנשים שמתיימרים להגיד שהם מצאו את הנוסחא הבלעדית לאושר או לדרך חיים נכונה?!

הדלקתי הערב את הנר הראשון של חנוכה. הידרתי בהדלקה עם שמן זית, הדרתי את עצמי ממלאכה במשך  חצי שעה וקצת יותר…(זו אגב, הדרה הלכתית, לפיה נשים  מתכבדות לנוח ולהנות מהחג  בלי לעשות דבר, כי הן היו שותפות פעילות במיוחד בתהליך המרד היהודי ביוונים)
חשבתי על יהודית  בת בארי שהרגה את  אליפורני בחכמה ובגבורה יוצאת דופן ועל  חנה שהפגינה אומץ ומסירות למען  מטרה שהיתה מקודשת לה.
תהיתי כיצד היו מתייחסים למעשיהן כיום: האם הן היו  מודרות בגלל שהן נשים, או מודרות בגלל האמונה שלהן?

נקודה למחשבה…

עוד מהבלוג של fainy

קווי המהדרין, יעל ואני...

הסיפור האישי שלי , כפרודה חרדית בעולם בתי הדין, בתי המשפט , חד הוריות ואקסים  יגמר מתישהו, אני יודעת. דברים תמיד מסתיימים בצורה זו או אחרת, אבל יש סיפור נוסף, גדול יותר ומשמעותי לא פחות שאני מהוה חלק ממנו. במוצאי שבת האחרון...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אל תצביעי- תשפיעי

אני לא מצביעה השנה בבחירות. אני יודעת שיש עוד כמה  מאות נשים שבדומה לי  פשוט  תדרנה רגליהן מהקלפיות. המפלגה שהיתה אמורה ליצג אותי  לא  עושה את מלאכתה נאמנה,  נכון לעכשיו.  היא אבדה את הקול שלי בעובדה שלקחה אותי ואת...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

החתונה שלעולם לא תהיה לי

כשעונת החתונות מתחממת אני מתחילה לקבל הזמנות. רובן מכלות צעירות ומאושרות.  הן מותשות מהמרוץ אחרי החופה, מחכות בהתרגשות ליום הגדול. מספרות על אולם, צלם, ו"עליו". קשה להן להתרכז בלימודים, בעבודה. הן כותבות לי מגילות ארוכות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה