הבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

david

אבא, איש ספר ומומחה מובייל

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממרץ 2010

להפוך את האייפד לכלי לימוד מעולה: שתי אפליקציות מומלצות, בהשראת שיטת מונטסורי

10/04/2014

לאחרונה נתקלתי בכתבה על העניין הגובר והולך של יהדות ארה”ב, כולל מוסדות לימוד חרדיים, בחינוך בשיטת מונטסורי, הקרויה ע”ש מייסדה, המחנכת הקתולית האיטלקייה מריה מונטסורי. אם להסביר במשפט אחד, שיטת מונטסורי דוגלת בלימוד עצמי אינדיבידואלי, במסגרת חופשית מן המקובל, אך תוך הקניית משמעת עצמית ועידוד חוש הסדר, יכולת הארגון, וטיפוח הקשר החברתי לצד הדמיון הפנימי והסקרנות.

הכתבה המעניינת הזו הזכירה לי שכבר בראשית ימי האייפדים ראיתי אפליקציות שאמורות לתרגם תפישה חינוכית זו לקהל הילדים של המאה ה-21, ובעקבותיה בדקתי עכשיו מחדש כמה אפליקציות, מתוך תחושה שהאייפד ניצב בדיוק במקום שבו בידיים הנכונות, יכול להפוך בקלות לעזר לימוד מאתגר ומעודד חשיבה, ולכלי שבעזרתו אפשר להגשים עבודה עצמאית ופיתוח מיומנויות, בסביבה מאורגנת ונקייה. ואכן, לצד כמות מרשימה של אפליקציות עם גרפיקות מחרידות במיוחד (אין טרייד-מרק על השיטה כך שיש ריבוי גופים שיכולים לטעון לשימוש בה), התגלו לא מעט פנינים ששווים הורדה (כן, לא להתקמצן על תוכן טוב!).

בתור חובב מפות מושבע התחלתי עם גרסת הלייט החינמית של אפליקציית הגיאוגרפיה של mobile montessori (בית התוכנה Rantek). הפאזל עצמו חביב (דומה ל- Mercator Puzzle של גוגל), למרות שהפרופורציות של העימוד בעייתיות, הארצות הקטנות בקושי ניתנות להבחנה ולנגיעה, והודעות האזהרה פשוט מזעזעות. הניווט והעימוד מיושנים, איכשהו יעילים אבל לא מעבר לזה. כדי לעלות רמה, השקעתי באפליקציית הגיאומטריה של les trois elles interactive, העשויה כבר בהשקעה ניכרת גם בתכנון הפדגוגי וגם בצד העיצובי.

פרשנות דיגיטלית מעולה לשיטת מונטסורי מהסטודיו Les Trois Elles Interactive

פרשנות דיגיטלית מעולה לשיטת מונטסורי מהסטודיו Les Trois Elles Interactive

 

האפליקציה כוללת כמה תפריטים, ורצוי כמובן להתחיל עם ספר הלימוד שפותח את שש מגירות הצורות (מה שנקרא, ה-montessori geometric cabinet) שבתוכן שש צורות בכל מגירה, כולן קרויות בשמות המדויקים, שליתר ביטחון מובאים גם במילון מופרד. אחרי לימוד הצורות מתחיל המשחק: זיהוי הצורות שנלמדו בציורים. משם אפשר לעבור למדור המשחקים המלא שכולל משחקי זיהוי, ניחוש, מציאת היוצא דופן וכו’. בכל מהלך השימוש, יש תחושה שהתוכן מוגש בצורה מדליקה וברורה, יש ניקוד, יש תחושה של תנועה מתמדת קדימה, ואם טועים אפשר תמיד לתקן. בחירת הצבעים, הצורות, פשטות הממשק והפסקול יוצרים חווה גרפית נקייה ונעימה. תהליך הלימוד מבוסס על תצפית, עבודה עצמית ותרגול, תוך דגש על מיון וסיווג, המרת חומר אבסטרקטי לחוויה חושית, חתירה למטרה ובקרת משגים. בקיצור, כל מה שחסידי מונטסורי יכולים לצפות (יש אפילו אובייקטים בתלת, טוב, כאלה שעדיין בדו).

רמה דומה מציעות גם האפליקציות של מונטסוריום, חברת פיתוח המתמחה באפליקציות חינוכיות ברוח מונטסורי. כיום יש 6 אפליקציות (העולות כעשרים שקלים כ”א), מבוא לצבעים, לאותיות, לגיאוגרפיה, לכתיבה, לחשבון ולכתיבה בכתב יד. בחרתי להוריד את Intro to Colors שיכול להתאים גם לגילאי גן וראשית בית ספר. נוסף על הדרך הנעימה והמתוחכמת שבה מעבירים את שיטות הלימוד המונטסיוריות לאייפד (למשל, בקנבס משתמשים רק בצבעי היסוד, מתוכם יש לערבב את יתר הצבעים), עשו גם עבודה נהדרת בפסקול, למשל, בסולם עולה ויורד של קסילופון בזמן סידור סקלת הגוונים – הכהה הנמוך בסולם, הבהיר הגבוה. הצעתי לבני איתמר, בן ארבע, להתנסות באפליקציה המצוינת הזאת, והוא אכן מצא בו עניין, עד המשפט שממנו חרדים כל מתכנתי האפליקציות, “אבא, משהו אחר,” שנאמר בקול צרוד משהו. להפתעתי, אחרי כמה סבבים במרוץ מכוניות, ביקש לחזור ולנסות שוב. אולי עוד לא הכול אבוד.

סדר את הסולם. פעילות עצמאית ויצירתית בסביבה נעימה. הכול מחושב לפרטי פרטים, ו"מנגן" נהדר. סטודיו Montessorium.

סדר את הסולם. פעילות עצמאית ויצירתית בסביבה נעימה. הכול מחושב לפרטי פרטים, ו”מנגן” נהדר. סטודיו Montessorium.

 

ואם, לסיום, נעבור ממגדל שן אחד לשני, מי שרוצה לערבב צורה וצבע ייהנה מאוד מהאפליקציה Mooma art lab שמזמין את הילדים (בטווח גילאים מבוגר יותר, אולי) להרכיב תמונות מצורות גיאומטריות שונות, מוכנות מראש, שאפשר לגרור על הקנבס. דווקא המגבלות מאתגרות כאן, אבל באפליקציה גם שלל רעיונות מה ואיך לעשות. ובניגוד לשתי האפליקציות הנהדרות האחרות, זו גם חינמית.

Intro to Colors by Montessorium

Montessori Geometry by Les Trois Elles Interactive

(Mooma art lab by Render Monkey Design)

http://lestroiselles.com/en/home

http://www.montessorium.com/

עוד מהבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: אם רק תעזו לדמיין

האפליקציה, Plants, נועדה לילדים בגילאי בית הספר היסודי ומציגה שתי מערכות אקולוגיות: יער ממוזג ומדבר, עם מגוון צמחים ובעלי חיים. בעזרת שעון אפשר להריץ את הזמן קדימה, מיום ללילה, מעונה לעונה. אפשר לשתול עצים, להשקות ולגדל אותם,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: האפליקציה שתציל את חיות הבר

ארגונים גדולים יכולים לא פעם להפתיע ביצירה דיגיטלית מדליקה. זה הרושם הראשוני גם מאפליקציית ה-WWF (הקרן העולמית לשימור חיות הבר), ששמה Together. אם לשפוט לפי התוצאה, אפשר לסכם את הבריף שניתן לקבלן הביצוע, חברת Akqua, במשפט אחד: קדמו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: הום סקולינג עם פלאי החיים

יום בבית עם הילדה בחסות מחלה ויראלית מסתורית (אמיתית או מדומיינת) הוא גם הזדמנות לקצת הום-סקולינג, או  במונחים שלנו, להכין קנקן תה, לסגור את הטלוויזיה, לפתוח תריסים וסינוסים ולחפש משהו חדש באייפד. הפעם, הצייד היה מהיר...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה