הבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

david

אבא, איש ספר ומומחה מובייל

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממרץ 2010

לא סתם בעקבות הספר וסדרת הטלוויזיה: אפליקציה מדע פופולארית מרהיבה, שמתאימה גם לילדים

10/04/2014

יום בבית עם הילדה בחסות מחלה ויראלית מסתורית (אמיתית או מדומיינת) הוא גם הזדמנות לקצת הום-סקולינג, או  במונחים שלנו, להכין קנקן תה, לסגור את הטלוויזיה, לפתוח תריסים וסינוסים ולחפש משהו חדש באייפד. הפעם, הצייד היה מהיר ואכזרי (קידום מפתה בעמוד הבית של האפ-סטור ונזק של עשרים ומשהו שקל), ולאייפד נוסף יישום מענקית המו”לות הרפר קולינס, “פלאי החיים מאת פרופ’ ברייאן קוקס”.

כדור הארץ בכף ידך

כדור הארץ בכף ידך. לא משנה תחת איזה מקצוע מסווגים נושא, חשוב איך מספרים סיפור.

 

בתוך רגע, נשאבנו שנינו ליקום מקביל. להקה של דנאיות המלכותיות התעופפה בחדר, קנגורו קפץ על הספה וכריש לבן אימתני הציץ מאחורי הראי. מאחורי כמה נושאים נדושים דוגמת נדידת הדנאית או הסרטנים באי חג-המולד, הבליחו גם מושגים פחות יומיומיים (מטבלוזים, אלקטרומנגטיות), שדרשו כבר שימוש אקטיבי ומאמץ יותר מאשר ה”ליי-דאאון” של סרטי הטבע הממכרים דוגמת ה”נדידה גדולה”, או “לייף”. החוויה, כן, החוויה שונה בתכלית ממה שהכרנו בטלוויזיה או בספרים. בדקות הראשונות, היה קושי מסוים להתרגל לתנועה הבלתי פוסקת במסך גם בזמן הדפדוף בנושאים או בפרקים, למשל, כשהעיין מבקשת מנוחה קצרה, אבל בניגוד לממשקים אחרים מבוססי מולטי-טסקינג, כאן נוצרת חוויה הומוגנית, נעימה והגיונית. ברגע שברור איך עוברים בין הנושאים (סרגל עליון, שיוך גיאוגרפי או נושאים), ואיך קוראים מאמר (מעלים למעלה מהסרגל התחתון), תענוג צרוף.

גם בלי להכיר את סדרת הטלוויזיה או את הספר שעליו מבוססת האפליקציה, ברור שלא נעשה כאן מוצר נלווה, רק כדי להגיד, כן, יש לנו נוכחות באייפד, אלא תוכן לימודי-בידורי דיגיטלי אמיתי במיטבו. האפליקציה נשענת על כמות אדירה של סרטים וצילומים באיכות גבוהה (הווידיאו כמובן בסרטימינג), עם הקריינות והטקסט של ברייאן קוקס, ארוז בחווייה דיגיטלית ש”מרגישה” נייטיבית לחלוטין, כאילו הכול נוצר כאן, כך, במכוון, למסך מגע ברזולוציה של רטינה.

תנועה בלתי פוסקת.

תנועה בלתי פוסקת. תוכן שמקורו בסדרת ספרים וטלוויזיה, “מנגן נייטיבית” לגמרי באייפד.

 

מה בעצם גורם לאפליקציה הזאת לעבוד טוב כל כך? קודם כל, ערוב הנושאים והמדיות יוצר כאן זרימה בלתי פוסקת של תוכן נטול היררכיה. וידיאו, אודיו, תמונה וטקטס תמיד משלימות ומבליטות זה את זה, במקום להדגיש או לחזור על עצמו. אין רשימה של פרקים שמציגים כל אחד נושא מוגדר מראש. יש שיטוט חופשי במגוון של נושאים הקשורים זה לזה (ביולוגיה, אקולוגיה, גיאוגרפיה, פיזיקה), על פני כמה יבשות. שום נושא לא נחות יותר מנושא אחר, שום דבר לא מוחבא. יוצרי האפליקציה הבינו שעם מקורות ברמה כזו (הרפר קולינס, בי-בי-סי), צריך לתת לתוכן לדבר עם מינימום נגיעה של ממשק, שיתוף, ובלי שום טריקים מיותרים (גמיפיקציה, אין-אפ-פרצ’ס ושאר ירקות), עד שהגבול בין החוויה והתוכן מיטשטשים כמעט לגמרי.

כל פריים, כל שנייה של פסקול וכל משפט בטקסט, מכוונים אינטראקציה, השראה, מעורבות. גם האופן שבו מוצגים הנושאים השונים מפתיע לעתים (למשל, הסבר פיזיקלי על האור בסצינה בשוק בדרום אמריקה), אך משקף תפישה הוליסטית שבה לא ממה משנה איך מקטלגים מידע מסוים (פיזיקה? ביולוגיה?), חשוב איך מספרים סיפור, איך מעבירים משמעות. בבניית האפליקציה, נעשה שימוש בפלטפורמת “גילד”, ואם לשפוט לפי התוצאה, מדובר בפתרון מסקרן מאוד בעולמות כלי הפרסום לאייפד.

יצירתיות מעודדת יצירתיות

יצירתיות מעודדת יצירתיות

כמו עם כל ספר וסרט טוב, קשה להתנתק גם מהאפליקציה הזו. לא מדדתי בשעון, אבל נדמה לי שסיימנו כבר שני סשנים של שעתיים לפחות של בילוי משותף: צפייה, קריאה, שיחה, גלישה וגם קצת יצירה מסביב.

בחזרה למציאות

אחרי שני סשנים של שעתיים, התוכי והדנאית חזרו מהדיגיטל למציאות היומיומית. כיף של “יום מחלה” בבית, עם הדס בת ה-7.

 

עוד מהבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: אם רק תעזו לדמיין

האפליקציה, Plants, נועדה לילדים בגילאי בית הספר היסודי ומציגה שתי מערכות אקולוגיות: יער ממוזג ומדבר, עם מגוון צמחים ובעלי חיים. בעזרת שעון אפשר להריץ את הזמן קדימה, מיום ללילה, מעונה לעונה. אפשר לשתול עצים, להשקות ולגדל אותם,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: האפליקציה שתציל את חיות הבר

ארגונים גדולים יכולים לא פעם להפתיע ביצירה דיגיטלית מדליקה. זה הרושם הראשוני גם מאפליקציית ה-WWF (הקרן העולמית לשימור חיות הבר), ששמה Together. אם לשפוט לפי התוצאה, אפשר לסכם את הבריף שניתן לקבלן הביצוע, חברת Akqua, במשפט אחד: קדמו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: יצירתיות דיגיטלית בשיטת מונטסורי

לאחרונה נתקלתי בכתבה על העניין הגובר והולך של יהדות ארה"ב, כולל מוסדות לימוד חרדיים, בחינוך בשיטת מונטסורי, הקרויה ע"ש מייסדה, המחנכת הקתולית האיטלקייה מריה מונטסורי. אם להסביר במשפט אחד, שיטת מונטסורי דוגלת בלימוד עצמי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה