הבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

david

אבא, איש ספר ומומחה מובייל

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממרץ 2010

ללמוד עם האייפד: זה לא הם, זה אנחנו. ממשק בשירות הטבע.

09/04/2014

ארגונים גדולים יכולים לא פעם להפתיע ביצירה דיגיטלית מדליקה. זה הרושם הראשוני גם מאפליקציית ה-WWF (הקרן העולמית לשימור חיות הבר), ששמה Together. אם לשפוט לפי התוצאה, אפשר לסכם את הבריף שניתן לקבלן הביצוע, חברת Akqua, במשפט אחד: קדמו את המודעות לחיות בסכנת הכחדה בחוויה אייפדית אמיתית. אחרי גלישה של כמה דקות טובות, אפשר לומר שהמטרה הושגה, ועוד בצורה מרשימה ביותר.

אז מה יש לנו בפנים? תמונת, סיפורים, הסברים, וקיפולי אוריגמי. טוב, אין כאן הנחיות להכנת חיות עשויות קיפולי נייר, ובשום פנים לא מדובר בסקאומורפיזם, אבל המוטיב הגרפי הזה עובר כחוט השני באפליקציה ונותן תחושה שלא מחזיקים במכשיר עשוי אלומיניום, סיליקון או זכוכית, אלא בחומר גלם גמיש ואורגני, המחליק בקלות לכף היד, ומשנה את צורתו בהתאם לרצונותינו. דהיינו, אנחנו אדונים לגורלנו, אם רק נרצה, נוכל לשמור על הסביבה. וכך אכן מתפקד האפליקציה, מעניקה צורות אחרות לאותה מהות, והרבה תשומת לב למשתמש.

כדור הארץ כאוריגמי

כדור הארץ כאוריגמי

אהבתי מאוד את העבודה המושקעת על סרגל הניווט בצד שמאל. הסרגל דק מאוד, לא יותר מ-120 פיקסלים במסך רטינה. האייקונים העדינים המרוכזים באמצע מתחלפים יחד עם התוכן ומתחלפים למצב “selected” בתנועה אלגנטית, כאשר האוריגמי המוצג באייקון של התפריט הראשון משתנה גם בהתאם לתוכן המוצג מעניין ומעניק תחושה שהאפליקציה “מודעת לעצמה” ומעבירה למשתמש פידבק קבוע לפעולות שלו ולסטטוס של עצמה (איזה תפריט פעיל ואיזה לא). המעבר בתוך התוכן מתבצע בעיקר בעזרת תנועות swipe אנכיות, כאשר המסך מחולק לשלושה טורים ומדי נגיעה מופיעה “מפה” המראה את מיקומנו בגיליון.

גלה את האיום

גלה את האיום

 

עיצוב האפליקציה מצטיין בתשומת לב מעוררת קנאה לטיפוגרפיה. עד כמה שיכולתי לראות, האפליקציה משתמשת בפונט אחד בלבד, אבל במשקלים שונים. גם כפתורי הניווט הגדולים וצרים (מותאם לאגודל), מתיישבים עם הטרנדים האחרונים. יש שימוש נרחב ב-Parallax, כלומר, שכבות ויזואליות הנעות זו מעל זו במהירות שונה ובאופן שמעניק תחושת עומק ומימד למסך.

מהטלוויזיה לאייפד

מהטלוויזיה לאייפד

בדומה לאפליקציה המדהימה של בראיין קוקס, גם האפליקציה היפהפייה הזו מעוררת תחושה שבכל הנוגע לשימוש באייפד כאמצעי לימוד, אנחנו עומדים לשנות גם את ה-storytelling. אם הורגלנו כי “חומר הלימוד” נמסר לנו בעלילה ליניארית, היררכית ושיפוטית (גיבורים ודמויות משנה, התחלה-אמצע-סוף), אזי כעת אנחנו מקבלים “פעימות” של תוכן, מעין בועות, מוקדים, הטעונים כל אחד מטען אישי, טכנולוגי וקריאטיבי, בלי יותר מדי צורך או רצון לחבר אותם למקשה אחת שיש לנו בו במסלול מוכתב מראש. אגב, אותה תחושה קיבלתי גם מהאפליקציה המרשימה של Ken Burns על ההיסטוריה האמריקנית (עיצוב: Big Spaceship), המציגה “בועות” של נושאים הצפים (גם כן עם Parallax מרשים) מעל הטיים-ליין. כנראה שהקישור בין ה-”פעימות” השונות, צריך להתבצע בצורה אקטיבית אך אישית, מחוץ לממשק של היישום.

 

Together by the World Wildlife Fund, app design: Akqua

 

עוד מהבלוג של דוד טרבאי - ללמוד עם האייפד

תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: אם רק תעזו לדמיין

האפליקציה, Plants, נועדה לילדים בגילאי בית הספר היסודי ומציגה שתי מערכות אקולוגיות: יער ממוזג ומדבר, עם מגוון צמחים ובעלי חיים. בעזרת שעון אפשר להריץ את הזמן קדימה, מיום ללילה, מעונה לעונה. אפשר לשתול עצים, להשקות ולגדל אותם,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: הום סקולינג עם פלאי החיים

יום בבית עם הילדה בחסות מחלה ויראלית מסתורית (אמיתית או מדומיינת) הוא גם הזדמנות לקצת הום-סקולינג, או  במונחים שלנו, להכין קנקן תה, לסגור את הטלוויזיה, לפתוח תריסים וסינוסים ולחפש משהו חדש באייפד. הפעם, הצייד היה מהיר...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ללמוד עם האייפד: יצירתיות דיגיטלית בשיטת מונטסורי

לאחרונה נתקלתי בכתבה על העניין הגובר והולך של יהדות ארה"ב, כולל מוסדות לימוד חרדיים, בחינוך בשיטת מונטסורי, הקרויה ע"ש מייסדה, המחנכת הקתולית האיטלקייה מריה מונטסורי. אם להסביר במשפט אחד, שיטת מונטסורי דוגלת בלימוד עצמי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה