הבלוג של דפנה שפיגלמן

daphnashpigelman

עדכונים:

פוסטים: 2

החל מינואר 2013

“ערב טוב ותודה רבה. תודה שאספתן את עצמכן בסוף יום עבודה, התלבשתן והגעתן דווקא לכאן. לפגוש את הנשים של “יש עתיד”. אני דפנה שפיגלמן, ובין היתר אני מתנדבת כבר שנה במטה המפלגה – משתי סיבות. הראשונה היא יאיר (והאמת היא שכבר לא צריך שנייה…). אני חברה של יאיר כבר 20 שנים, עובדת לצידו כמעט 17, וכשהוא הודיע שהוא נכנס לפוליטיקה התייצבתי למלא כל משימה שייתנו לי. לא פינקו אותי אגב – אין נפוטיזם ב”יש עתיד”…התייצבתי בגלל שאני מכירה את יאיר, מאמינה בו וביכולותיו, והיה לי ברור שיש כאן הזדמנות נדירה להכניס לפוליטיקה שלנו אדם יוצא דופן. אבל כמו שאמרתי, היו שתי סיבות. הראשונה היא יאיר ואת השניה גיליתי רק בשבועיים האחרונים..תוך כדי תנועה…”

21/01/2013

הכנס הראשון

הפעם הראשונה שלנו הייתה בנוה אילן. לך תמצא את בית העם, ברחוב פרפר נחמד, בקור מקפיא של 0 מעלות. באמת קר שם בפוליטיקה.  חצי מיכל דלק מאוחר יותר, התברר שמגדל המים החרב הוא בעצם בית העם ה…די חרב, ובו עמדתי להנחות את כנס הנשים הראשון של נשות “יש עתיד”. נשים מוכשרות ומצליחות, שעזבו משרות בכירות וקריירות משגשגות כדי לחבור אל יאיר לפיד ולרוץ איתו יחד ברשימה משותפת לבחירות. נשים שבעצם, לא הכרתי כלל.

זאת אומרת הכרתי קצת. פגשתי אותן במטה המפלגה וראיתי קצת בכנסים, אבל כל מה שידעתי על יעל גרמן הסתכם בזה שהיא ראש עיריית הרצליה כבר 14 שנים. סיפרו לי שקארין אלהרר היא עורכת דין שנעזרת בכסא גלגלים ועוזרת לאנשים מוגבלים. ידעתי שפנינה היא אתיופית צעירה ואמביציוזית עם ביטחון עצמי של שרת קליטה ועל רות קלדרון דווקא שמעתי קודם מיאיר, שסיפר לי על מכרה מדהימה ומבריקה, שהקימה בית מדרש לנשים. וזהו. לא ידעתי מי הן באמת.

זאת אומרת לא ידעתי עד שהתחלתי לנסוע איתן באוטו ברחבי הארץ ולהקשיב להן מדברות מהלב ומהבטן איתי, ואחר כך עם הנשים שבאו ערב אחר ערב להכיר אותן. וכך, בדרך מתל אביב לירושלים, לקריית שמונה וחדרה, גיליתי על יעל גרמן שהיא אוהבת לרקוד ולשיר. שמעתי איך היא שילבה גני ילדים חרדיים במערכת החינוך העירונית בהצלחה פנומנאלית ושמעתי שהדבר הכי טיפשי שהיא עשתה בחייה היה כשהתרגזה על נהג משאית שחסם את הכביש, והיא זינקה ממכוניתה הישר אל הקבינה, התיישבה מאחורי ההגה ועשתה לו בלגן על הדש-בורד. פרא אדם שכמותה!

למדתי שגם פנינה עלתה על משאית פעם. זה היה בגיל שלוש, במבצע “משה” בדרך מאתיופיה לישראל. אחרי שהעלו אותה ואת אביה ואחיה למשאית נגמר המקום. זה בסדר, ניפגש בשדה התעופה חייכה אליה אמה ועלתה עם שני אחיה הנוספים על המשאית הבאה. אבל המשאית השניה לא הגיעה ועברו חודשים ארוכים עד שפנינה התאחדה עם אמא שלה  במחנה הפליטים בארץ. אחר כך, בכנס, כששאלתי אותה לאיזה רגע בחיים היא לא היתה רוצה לחזור, היא כבר לא היתה צריכה לענות.

וכשנסעתי עם יפעת קריב לאמירים, היה רגע ששתינו התקשרנו הביתה לברר מה שלום התינוקות שלנו. התברר ששלה ממש קטנה והיא השאירה אותה ואת שלושת ילדיה הנוספים בבית יום אחר יום וערב אחר ערב בלב כבד אבל שלם. כי היא הבינה שכחברה במעמד הביניים, כזו שעובדת במשרה מלאה ומכובדת ומרוויחה שכר ראוי, היא עדיין לא יכולה לקנות מה שהיא רוצה בסופר, וצריכה לחשב מה יותר זול שוקו באבקה או שוקו בבקבוקון. ובגלל זה היא כאן. בדרך לשכנע עוד נשים להצביע למפלגה שלה ולדרך שלה ולמעמד שלה.

בדרך לאמירים למדתי שרות קלדרון היא אכן אשה מדהימה וחכמה, וטובה וחמה שעוסקת הרבה במעמד האשה  ויחסי דת ומדינה, שרוצה שוויון זכויות וחובות לכל אזרח במדינה, ובדרך לחדרה סיפרה לי עליזה לביא, על הנשים שעוברות גיור ועושות אצלה “שבת” וכי המילה האהובה עליה היא “אמא”. על פרס יו”ר הכנסת לאיכות חיים בשנת 2010 על תרומתה לצמצום הפערים בישראל שקיבלה עדי קול שמעתי דווקא מקארין, ועדי הצחיקה אותי עם הסיפור על תחילת הדרך כשהסתובבה עם מגאפון ברחובות וקראה לאנשים לבוא ללמוד באוניברסיטה שהקימה.

וקארין אלהרר שגרמה לי לחשוב שאין דבר העומד בפני הרצון, עד שהגענו לכנס בחדרה והתנפלתי על צלחתצ עוגיות…ורינה פרנקל שעבדה למעלה מעשרים שנים בשירות התעסוקה בצפון, ומצאה מקום עבודה לעשרות אלפי עובדים, שברה את לבי עם הסיפור על גיסה הרופא שקיבל ביום אחד מכתב פיטורין ויחד איתו התקף לב. זה היה הרגע אגב, בו החליטה להכנס לפוליטיקה ולחבור למפלגת “יש עתיד” ויאיר לפיד.

עוד מהבלוג של דפנה שפיגלמן

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה