הבלוג של דניאלה פורת פנסו

daniellarp

מאמנת אישית וזוגית בשיטת סאטיה, יזמית, מנחה סדנאות, מלמדת ניהול קארמי ומורה לחיים. גרה ביפתח, אי שם על הגבול הלבנוני, אשת משפחה, אוהבת אדם וחי, בודהיסטית בתפישת עולמי ובדרך חיי.

עדכונים:

פוסטים: 48

החל מפברואר 2014

יזמות זה באג במוח, זה כמו מחלת נפש – מאניה דיפרסיה ליתר דיוק. כן, זה מה שהסכימו עליו כל חברות הפאנל המופלא של יזמיות שחברו להן יחד ברמת ישי

14/01/2016

כשפגשתי אותן קצת לפני, הן נראו לי דוקא די שפויות. כולן יפות, מרשימות וגם מאוד מצחיקות והמקום המרשים “המרפסת” ברמת ישי אכלס ממיטב אנשי העמק ויזמיו, שגם הם נראו שפויים ונחמדים.

IMG_0734

הפאנליסטיות – נראות שפויות לגמרי

המקום: רמת ישי. האירוע: BeerTech Izrael Vally, או בעברית: כנס יזמים בעמק יזרעאל. האנגר גדול ומרשים, שניתן להגיע אליו רק דרך מעלית, מה שמעניק למקום נופך יוקרתי ואקסקלוסיבי. תקרה שחורה תעשייתית עם צנרת גלוייה וריילסים של תאורה, שני בארים גדולים שמציעים מכל טוב וחוץ מהם ספות התרווחות ושולחנות גבוהים שמפוזרים בחלל. תאורה מעומעמת ואווירה הייטקית נינוחה. וכל זה מחוץ לתל אביב!

IMG_0739 IMG_0741

מחוץ לתל אביב – המרפסת, רמת ישי

אז מה הסיפור? נשות הפאנל התארחו בקהילת BeerTech Yizrael Valley, שהוקמה לפני למעלה משנה  ע”י ירון טל מתוך רצון להקים אקו סיסטם יזמי בצפון. כיום מונה הקהילה כבר למעלה מאלף איש אשר חברים בנטוורק יזמי ,יוצרים חיבורים ונעזרים בהפריה הדדית אשר יוצרת בתורה יזמויות חדשות ומפריחה את עולם היזמות בצפון. הפורום מתכנס לו בנעימים מדי חודש, כל פעם עם פאנל חדש של יזמים, אנשי עסקים וכיוצא בזה. וכך העסק מתנהל לו על מי מנוחות מזה שנה ומעלה. אבל לא לעולם חוסן, כי כשיש אישה עם אג’נדה וקוראים לה אימי עירון, שום דבר לא נשאר על מקומו. היא שמה לב שהפאנלים, איך לומר בעדינות, הומוגניים לחלוטין מבחינה מגדרית. “האלו, ירון”, היא כתבה לראש הפורום, “אין נשים יזמיות בארץ/בעמק?”. אז מסתבר שיש ויש והנבחרת המפוארת שהופיעה הפעם בפורום היתה מרשימה ומגוונת:

אימי עירון – מנכ”לית סלונה ויזמית בנשמתה הנחתה את הפאנל

רותי קידר - סמנכ”לית טכנולוגיות פיתוח, מיקרוסופט ישראל

שרון שרייבר – יזמית סדרתית ואחת ממאה האנשים המשפיעים בתחום הטכנולוגיה של אתר Geekyime

מירי אשכנזי - מנהלת פיתוח עסקי של מערך ההיי-טק בבנק הפועלים – פועלים היי-טק

אפרת רומן – יזמת סדרתית ואמנית רב-תחומית, שפיתחה ומפתחת אביזרים רפואיים לנשים חולות בסרטן השד

חלי יעקבס וירט –  מנכ”לית ובעלים, חברת בינה יתרה לפיתוח עסקי, מייסדת T-Roo – מערכת שיווק לבעלי עסקים.

IMG_0759

מימין לשמאל: אימי עירון, מירי אשכנזי, רותי קידר, אפרת רומן, שרון שרייבר, חלי יעקבס וירט 

למה אתן יזמיות?, שאלה אימי

“יזמות זה באג, זה נותן עצמאות, זה מאפשר השפעה על חיים של אחרים” – רותי קידר. “זאת מחלת נפש, מאניה דיפרסיה מוחלטת שאת מביאה על עצמך”, אמרה אפרת רומן והוסיפה: “כשחליתי בסרטן השד, גיליתי שיש פער עצום בין מה שנשים חולות סרטן צריכות לבין מה שקיים בשוק. היה לי פסק זמן של מספר חודשים של טיפולים והחלמה והבנתי פתאום שיש פה כשל ושאני יודעת איך לתקן אותו. לא יכולתי לעשות שום דבר אחר אחרי זה. נהייתי יזמית סדרתית”. “כל פעם שהקמתי סטארט אפ”, אומרת שרון שרייבר, “נשבעתי שלא אעשה את זה שוב. זה כמו סיפור אהבה: בהתחלה זה נפלא ואחר כך קצת פחות וזה קשה, אבל אני עושה את זה כל פעם מחדש. יזמים חייבים לשאול את עצמם לפני שהם נכנסים לזה האם הם באמת לא יכולים בלי זה”.  חלי יעקבס וירט נתנה מבט אחר על העניין: “אני פשוט אוהבת אנשים ורוצה לתת להם פתרונות. מעניינים אותי הצרכים של אנשים ואת מה שהטכנולוגיה יכולה לעשות עבורם. הסיבה שאני יזמית היא שאני יכולה.”

בואו נדבר על כסף. תנו ליזמים המתחילים כמה טיפים על גיוס כספים:

“3-6 חודשים, זאת התקופה של גיוס כספים. אם עד אז לא הצלחתם לגייס, יש בעיה במוצר או בשירות שאתם מפתחים”, אומרת שרון שרייבר. “כמו כן, חפשו מוביל שוק – סופר איינג’ל – שישקיע בכם. לא משנה כמה הוא ישקיע, אבל שמשקיעים אחרים ידעו שהוא השקיע והם יבואו מייד אחריו. לשוק ההשקעות יש התנהגות של עדר. בנוסף, אתם חייבים צוות טוב איתכם, לתקשר טוב, לסמוך אחד על השני, לא לדרוך אחד לשני על האצבעות”.

איך שומרים על היצירתיות? הרי סטארט אפ ויזמויות הם עסק שצריך להתחדש, כל הזמן לבוא עם הדבר הבא?

“כשהתחלתי להקים סטארט אפים”, אומרת רותי קידר, “חשבתי שאני אהיה זאת שאנהל ושאחרים יהיו יצירתיים. אבל הבנתי פתאום שיש לי מלא רעיונות ושהם ממשיכים להגיע ולהגיע. כל דבר שאני רואה או שומעת, כל מקום שאני הולכת אליו, יש לי רעיון לסטארט אפ. זאת מחלהת נפש – המוח אף פעם לא נח. זה ביום יום וזה לא קשור לכמה עומס יש בניהול. זה חלק מהתהליך המחשבתי שלי – רעיונות מגיעים במקלחת או בלילה בחלום”

בואו דברו איתי על קהילה? כמה היא חשובה ליזמים?

“יש לנו ציפיה, כשאנחנו מקימים עסק, שהראשונים שיבואו איתנו הם החברים שלנו, וזה לא תמיד ככה”, אומרת חלי יעקבס וירט. “אנשים מתחברים לאנשים שרואים את הדרך, שרואים את הקצה, אנשים שמוכנים לעבוד מהבוקר עד הערב בשביל החזון שלהם. זה מה שיביא את הקהילה סביבכם. אתם זה העסק, אתם המותג שלו. אנשים צריכים להזדהות איתכם. אני שרת החוץ של העסק שלי, גם אם זה תובעני וגם אם זה בא על חשבון מיליון דברים אחרים, אני אהיה שם בפרונט תמיד. אני הרול מודל של האנשים שלי, של המשקיעים, של הלקוחות”.

“בישראל יש חברה תומכת”, אומרת שרון שרייבר, “אנשים רוצים לעזור, אבל אני גם מזכירה לכם, אל תשכחו לעזור לאנשים אחרים. תעזרו כל פעם שאתם יכולים וביום פקודה, אני מבטיחה לכם, הם יהיו שם איתכם. זה מדהים אותי כל פעם מחדש, אז קומו ותעזרו!”.

סטארט אפ נשי, מה המגבלות או האפשרויות שלו?

“יש הבדל בין לגייס למוצר שמיועד לכולם לבין מוצר שמיועד לנשים בלבד”, אומרת אפרת רומן, “בואו נודה על האמת, רוב המשקיעים הם גברים וקשה מאוד לשכנע גבר להשקיע במוצר שהוא לא ממש מבין אותו והוא לא ממש מוצר שהוא רוצה ללכת לספר לחברה’ שלו שהוא השקיע בו. כשאני מדברת על צורת השד הנשי, גברים יודעים על מה אני מדברת, אבל כשאני מדברת על שד של נשים חולות, הם לא ממש מתחברים. זה פחות סקסי. כן, זה דורש יכולות שכנוע גבוהות מאוד”.

מהמקום של כאלה שמשקיעות ביזמויות במסגרת החברות הגדולות, ספרו לנו, מירי ורותי, מהו פיץ’ טוב?

“קודם כל, אני חושבת שאין צורך בעיסוק התמידי הזה של נשים גברים”, אומרת מירי אשכנזי. “יזם טוב הוא יזם טוב לא בגלל שהוא אישה או גבר וזה עיסוק מיותר. שנית, פיץ’ טוב צריך להיות קצר. מסר ברור שלוקח 3 דקות לומר אותו, ושילד בן 7 יבין אותו” והיא מוסיפה, “בכלל, יזם שמגיע אלי ואני רואה שמיקוד השליטה שלו הוא פנימי ולא חיצוני, ברור לי שהוא בדרך הנכונה. בעולם היזמויות אין מקום למיקוד שליטה חיצוני, קרי, ‘אכלו לי, שתו לי’, יזם או יזמת שלוקחים אחריות על החיים שלהם, על המיזם שלהם, הם אלה שיעשו את הפיץ’ הנכון”.

“מה שחשוב בפיץ’ זה פוקוס”, מחזקת רותי קידר. “גם התקשורת בצוות היא קריטית. אל תקטעו את אנשי הצוות שלכם בפיץ’, התנהגו איתם בהרמוניה. מה שרואים בפיץ’ מעיד על הדינמיקה של הקבוצה שלכם. אם היא לא טובה, לא ישקיעו בכם. בנוסף, אתם חייבים את הערך המוסף הייחודי שלכם – זה מה שעושה את ההבדל. ואל תשכחו, פיץ’ הוא שיחה אישית, הוא חיבור בין אנשים. כן, משקיעים הם אנשים”.

“הסיפור הוא חשוב”, אומרת אימי, ” צריך לספר את הסיפור של הסטרטאפ כל הזמן. גם כשהוא מתבגר, לא להפסיק לספר אותו גם לצוות, גם למשקיעים, גם ללקוחות.”

“תמיד סיפרתי סיפורים” מספרת אפרת, “אפילו התחלתי את דרכי בעולם הפרסום כשכתבתי סיפורים ללקוחות על המוצרים שלהם. בתור יזמית הבנתי שהסיפור שלי הוא העניין פה. זה סיפור מטורף – אישה חד הורית, בלי עבודה, חולת סרטן, יזמית. אנשים מתים על זה ואין מה להסתיר את זה כי זה מה שמוכר”.

“אנשים מאוד אוהבים לדבר על עצמם”, מזכירה לנו שרון, “תשאלו אותם מה הם רוצים לדעת ולשמוע על המוצר שלכם. הם תמיד יאהבו להגיד ולספר ואז תוכלו לספר להם מה שמתאים להם, במלוא היושר כמובן”.

“היכולת שלי לקחת את כל העשייה השנתית האדירה של המחלקה שלי ולשים אותה בסיפור בשביל המנהלים שלי, היא מה שמעלה אותי למעלה”, אומרת רותי. “מנכ”ל מייקרוסופט העולמי רוצה סיפור מישראל שהוא יכול לספר על הבמות בעולם. הכל צריך להיות ארוז בסיפור, כי שם הכוח. אנשים רוצים לשמוע משהו שהם יכולים אחר כך לספר עליו בסלון ביתם בערב שישי”

“אנחנו רואים פה נשים מדהימות שעושות המון בתחום היזמות, ההשקעה ושוק ההון”, אומרת אימי, “ועם כל זאת, עצוב לי שעדיין ל-50 אחוז מהאוכלוסיה יש תת-ייצוג בזירה הפיננסית, עסקית יזמית. זה סיפור, אי אפשר להתעלם מהמספרים”.

מירי “מסכימה שזה עצוב ושאלה הן העובדות, אך מאמינה כי אדם באשר הוא אדם נמצא איפה שהוא רוצה להיות. גברים אמיצים יותר מנשים במוכנות שלהם להיכשל”.

“בגיל 29 הייתי כבר אמא לארבעה ילדים וגרתי בגליל”, אומרת חלי. “הייתי יכולה לשאת את הסיפור הזה כל חיי, אבל החלטתי שזה לא הסיפור שלי. אנחנו מעמיקות את העניין הנשי יותר מדי, ככל שנעסוק בו, כך הוא יעמיק. תקרת הזכוכית היא שלנו, לא של אף אחד אחר. מי שרוצה יכולה להיות סטרטאפיסטית ומי שלא, לא חייבת”.

“המשימה היא של כולנו כחברה”, אומרת שרון, “זוהי לא משימתן של נשים. זוהי משימה חברתית שיהיו יותר נשים בתחומים האלה וזה מתחיל בחינוך כמובן”.

“לאחר שנים של לוחמנות ורצון להוכיח לכולם, הבנתי שאין שום צורך להוכיח. הדוגמא האישית עושה את שלה. האמונה האישית והדחף קדימה מספיקים. זה נון אישיו שאנחנו נשים”. אומרת רותי.

הפאנל התפזר לפינות שונות במתחם, כדי לאפשר ליזמים לשוחח באופן אישי איתן. השעה היתה מאוחרת, אבל הן היו כולן נמרצות ומלאות אנרגיה. האם זו האמונה בדרך, המחלה? המאניה דיפרסיה, הבאג, השליחות? אולי הכל.

 

 

עוד מהבלוג של דניאלה פורת פנסו

Thumbnail

מה עושים כשהיא לא רוצה ללכת לבית ספר יותר?

לפני חצי שנה היא אמרה לי: "אמא, החלטתי שאני לא רוצה להמשיך ללמוד בשנה הבאה". הילדה, אז בת 15 וחצי, תלמידת כיתה י' במגמת אומנות בבית הספר האיזורי. והיא לא רוצה ללמוד! "זה לא מתאים לי, הלחץ הזה של הבגרויות, לא מתאים לי ההמוניות...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

קוראים לי דניאלה ואני אכלנית כפייתית

שלום, קוראים לי דניאלה ואני אכלנית כפייתית. עכשיו אתם צריכים להגיד: "אנחנו אוהבים אותך דניאלה".  אז תודה לכם על האהבה, תודה על כל מה שנוכח בחיי, תודה על כל המתנות שקיבלתי ואני מקבלת מדי יום. תודה גם על ההתמכרות שמלווה אותי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

בכל יום שעובר, אני אוהבת אותך יותר

כשהמתקשרת אמרה לי שכבר נפגשנו בחיים אחרים, זה לא הפתיע אותי. זה היה לי די ברור. רק זה יכול להסביר את המפגש שלנו, שלכאורה היה מקרי לחלוטין ועם קורטוב של "בלתי אפשרי". נפגשנו בירושלים בבית מלון קטן ומט לנפול. אני הייתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים