הבלוג של דניאלה פורת פנסו

daniellarp

מאמנת אישית וזוגית בשיטת סאטיה, יזמית, מנחה סדנאות, מלמדת ניהול קארמי ומורה לחיים. גרה ביפתח, אי שם על הגבול הלבנוני, אשת משפחה, אוהבת אדם וחי, בודהיסטית בתפישת עולמי ובדרך חיי.

עדכונים:

פוסטים: 48

החל מפברואר 2014

עם הסתיו, עם הענן, עם החצבים המתנשאים מתוך הקוצים היבשים, עם קטיף התפוחים הקדחתני וסוף בציר הענבים, מגיע גם חשבון הנפש. עם התקצרות היום מתגנבת מועקה מתוקה בחזה, שמלווה בפרפרי התרגשות בבטן. שנה חדשה מתחילה, הגלגל מתחיל להסתובב שוב, יש הזדמנות חדשה להתכווננות, להתבוננות, להבטחה.

17/09/2014

לפעמים אני חושבת שמזג האוויר עובד לפי לוח שנה, כי בדיוק ב-1 בספטמבר התחיל להיות לי קר בערב. נכון שאצלנו בהרים , גם באוגוסט זה קורה, אבל בספטמבר אני כבר יוצאת עם סווטשירט לטיולי הערב עם הכלבים. בספטמבר אני מודה שהנה, נגמר פה משהו ומתחיל דבר חדש.

עם הסתיו, עם הענן, עם החצבים המתנשאים מתוך הקוצים היבשים, עם קטיף התפוחים הקדחתני וסוף בציר הענבים, מגיע גם חשבון הנפש. עם התקצרות היום מתגנבת מועקה מתוקה בחזה, שמלווה בפרפרי התרגשות בבטן. שנה חדשה מתחילה, הגלגל מתחיל להסתובב שוב, יש הזדמנות חדשה להתכווננות, להתבוננות, להבטחה.

grapes

 

השנה החלטתי לחרוג ממנהגי ולהיות פחות זורמת ויותר מחוייבת, אז הכנתי רשימה של עשרה נדרים. אני משתמשת במילה נדרים כי היא נשמעת לי הרבה יותר מחייבת מהבטחה או מהחלטה. הנדרים שלי מבוססים על הקלאסיקה הבודהיסטית – אלו הנדרים שלקחו על עצמם “בעלי הבית” – אנשים שבחרו לחיות על פי חכמת  הבודהה, אך לא פרשו לנזירות.

1. לא אפגע בגופו או בנפשו של אף ברוא במתכוון ולא אסכן את חיי או חיי אחרים. דוגמאות: לא אסמס בשעת נהיגה, לא אמעך ג’וקים בבית, אקפיד להסיר מפגעים מהדרך כשאני יכולה, אבשל אוכל בריא לבני משפחתי.

2. אכבד רכושם וזמנם של אחרים, לא אגנוב, לא אבזבז משאבים. דוגמאות: אגיע בזמן לכל פגישה ואם אראה שאני מתעכבת, אודיע מראש, לא אנשנש זיתים/פיצוחים/שוקולדים שמוצגים חופשי בסופר, לא אבזבז כסף שאין לי (מפחיד אותי להתחייב לזה, אבל אני מתחייבת), אפחית 3 דקות מכל מקלחת.

3. אקפיד על התנהגות מינית נאותה ואתן כבוד והזדמנות לכל אדם באשר הוא ללא הבדל מגדר, גזע, השתייכות פוליטית, נטיה מינית וכדומה. דוגמאות: אשתדל להימנע מסרטים עם תכנים מיניים (על ה”סקס של מאסטרס” אני לא מוותרת – אני כבר מודיעה), אתרום כסף למרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית ואונס, אקפיד לדבר עם כל אדם באשר הוא בגובה העיניים, אעודד את ילדיי להרגיש משוחררים ובטוחים בגופם, אמשיך לסייע בכל יכולתי לנשים בגליל במציאת עבודה.

4. אדבר אמת, לא אשקר, לא אצור רושם מוטעה על זולתי. דוגמאות: אם אני מסננת מישהו בטלפון, כשאדבר איתו אחר כך לא אספר לו שלא שמעתי את הטלפון או שהייתי בחדר אחר. אגיד שלא רציתי לדבר באותו רגע, אהיה כנה לגבי הישגיי – אהיה מדוייקת לגבי מספר המתאמנים שלי בכל עת ולא אעגל כלפי מעלה כשארצה להרשים מישהו, אעודד את ילדיי לומר אמת ולהתנהג ביושרה מול כל אדם או מוסד (בית ספר, צבא…)

5. אפעל לקירוב לבבות, שיתוף פעולה, אמנע מדיבור מפלג, סכסכנות והשמצה. דוגמאות: אקפיד על השפה שלי בהתייחסות למצבים פוליטיים או חברתיים – אמנע מלהשתמש ב”הם” ו”אנחנו”. אדבר בשבחם של אנשים בכל עת, אמנע מלדבר סרה בהם. אם מי מהסובבים אותי ייקלע לסכסוך או מריבה, אעשה הכל כדי להשכין שלום, אפחית צפייה בדיונים פוליטיים/חברתיים מתלהמים בטלוויזיה.

6. אדבר בעדינות ובנועם, אמנע מבוטות, פוגענות וסרקזם. דוגמאות: לא ארים את קולי, גם לא על הכלבות והחתולים – גם כשהם מוציאים אותי מדעתי, לא אתן לכעס שלי לנהל את תגובותיי, לא אשתמש בצופר הרכב אף פעם, לא אסנוור באורות גבוהים את מי שסינוור אותי, אתן לאנשים לסיים את המשפט לפני שאני עונה, אפחית צפייה בתוכניות סאטירה שבהם הסרקזם והציניות הם החומרים העיקריים (דאאאיי, מה?  גם “מצב האומה”?).

Lizzyinatreesmallנראית חמודה, אבל מוציאה אותי מדעתי – ליזי פנסו

7.  אדבר בטעם ועל דברים משמעותיים, אמנע מעיסוק בסרק ובנושאים שאין לי עליהם שליטה או שאין לי מה לומר לגביהם. דוגמאות: אפחית עיסוק ברכילות, אמעט בשיחות בטלות על מזג האוויר למשל, אפחית קריאת עיתונים יומיים (אבל את התשבץ של ידיעות אמשיך לעשות כל יום…) וצפייה בטלוויזיה, אפסיק לקטר סתם (למרות שזה ממש כייף), אשתדל לדבר כשיש לי מה להגיד ולא רק כדי להראות כמה אני חכמה.

8. ארבה בפירגון, אהיה שמחה בחלקי, אמנע מחמדנות, השתוקקות והיאחזות (והחלק של ההשתוקקות וההיאחזות הכי קשה לי, אז אני לוקחת את זה בעדינות…)  דוגמאות: אקפיד לפרגן, לפרגן ולפרגן בכל עת ובכל הזדמנות – בשיחה, בפייסבוק, בפורומים באינסטגרם, אשמור על צניעות ברכישות חומריות, אשים לב שאני נותנת לאנשים את מה שהייתי רוצה שיתנו לי, אעשה מאמצים נשגבים להפחית את ההשתוקקות המטורפת שלי לפחמימות (אאוץ’), אשים לב להוצאות שלי.

9. אשמח בהישגי הזולת, אפתח אמפתיה לכל יצור חי, אמנע משמחה לאיד, רצון רע וצרות עין. דוגמאות: אהיה רגישה בכל עת לסבל האנושי, כולל זה של אנשים שקשה לי איתם, מרגיזים אותי או מבקשים להרוג אותי; אשמֵח אחרים, אנחם כשצריך, אהיה אוזן קשבת לאהוביי ללא ביקורת או שיפוט, אמנע מלהשוות את עצמי לשכנים, לקולגות, לנשים אחרות, לאמהות אחרות, אמשיך לפתח חמלה.

10. אחיה את חיי על פי השקפה נכונה של סיבה ומסובב – על פי חוקי הקארמה. דוגמאות: אמשיך ללמוד, ללמד ולעסוק בניהול קארמי בכל יום בחיי, אפתח את ההבנה שבכל דבר, תופעה או סיטואציה יש פוטנציאל חבוי אין סופי, אחיה כאילו הכל אפשרי בעולמי ושאני זו שכותבת את התסריט של חיי, אפתח את ההבנה כי הכל ארעי – הטוב, הרע, הקושי, העונג. אפתח תודעת שירות, כך שארצה באושרו של זולתי כאילו היה שלי.

ונעשה בקרת ביצוע ביחד בראש השנה הבא… שנה טובה!

Shanatoavacollage1

 

עוד מהבלוג של דניאלה פורת פנסו

תצוגה מקדימה

מה עושים כשהיא לא רוצה ללכת לבית ספר יותר?

לפני חצי שנה היא אמרה לי: "אמא, החלטתי שאני לא רוצה להמשיך ללמוד בשנה הבאה". הילדה, אז בת 15 וחצי, תלמידת כיתה י' במגמת אומנות בבית הספר האיזורי. והיא לא רוצה ללמוד! "זה לא מתאים לי, הלחץ הזה של הבגרויות, לא מתאים לי ההמוניות...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

קוראים לי דניאלה ואני אכלנית כפייתית

שלום, קוראים לי דניאלה ואני אכלנית כפייתית. עכשיו אתם צריכים להגיד: "אנחנו אוהבים אותך דניאלה".  אז תודה לכם על האהבה, תודה על כל מה שנוכח בחיי, תודה על כל המתנות שקיבלתי ואני מקבלת מדי יום. תודה גם על ההתמכרות שמלווה אותי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

בכל יום שעובר, אני אוהבת אותך יותר

כשהמתקשרת אמרה לי שכבר נפגשנו בחיים אחרים, זה לא הפתיע אותי. זה היה לי די ברור. רק זה יכול להסביר את המפגש שלנו, שלכאורה היה מקרי לחלוטין ועם קורטוב של "בלתי אפשרי". נפגשנו בירושלים בבית מלון קטן ומט לנפול. אני הייתי...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה