הבלוג של דנה מויסון

danamois

תעתועה אפלה

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מיולי 2014

מה עוד אפשר להגיד על הספר הזה שכבר לא אמרו? מוזר שכה רבות ההמלצות ששמעתי עליו אך מעולם לא ידעתי מהו למעשה גרעין העלילה – הנוסב סביב הקשר שבין עולם האדריכלות לעולם העיתונאות בעיר ניו-יורק – ואולי זאת מפני שהעלילה מתגמדת נוכח עוצמתן של הדמויות – כי אין אדם שקרא את הספר אשר יוכל לשכוח את שמו של הווארד רורק.

סיימתי את הספר בשעת דמדומים מאוחרת אך לא יכולתי לעצום עין בתום הקריאה. הייתי זקוקה לזמן לחשוב. לחשוב על הרומן שסיימתי לקרוא זה עתה.

גדולתו של הספר היא בשינויים מרחיקי הלכת המתחוללים בדמויות כמו גלגולי נשמות פנימיים. קשה להאמין שכל זה קורה בכמה מאות עמודים ולא על פני עשרות שנים של קריאה.

פיטר קיטינג, הכריזמטי שהפך מקיטרג’, לקיטינג, לפיטר, לפיט עד שלבסוף נותר צל עמום של מסכנות.
אלזוורת’ מ’ טוהי, שהצטייר כאלטרואיסט המושלם אך למעשה טמן בחובו את הסכנה האולטימטיבית ואת כל הרוע שבעולם לכוד בתוך נפשו השבורה.
גייל ויינאנד, שגילה כי למרות כל הכסף והכוח והאימפרייה המרשימה שבנה במו ידיו, הוא אינו “מנהל כאן את העניינים”…
דומיניק פרנקון, שבכל מעשה נוראי שעשתה בעצם הוכיחה בדרכה הייחודית ולעתים אף לא מובנת את אהבתה לאיש היחידי שמעולם אהבה.

ורק אדם אחד שעמד מול כל אלו ונשאר כמו שהוא בצורה מעוררת הערצה – הווארד רורק. בנאומו חוצב הלהבות (ולמעשה לאורך הספר כולו) נוצר מונח פילוסופי חדש – “האדם המתווך” – ובכך, לצד עלילה מבריקה, סוחפת ומותחת, מתעוררות בנו מחשבות עמוקות על טבע האדם.

באחד הקטעים בספר, איין ראנד כותבת כי “המעיין שממנו נובעים החיים, בוקע ברגע הפיכת המחשבה למלים.” – כסופרת אני מזדהה לחלוטין, אך כקוראת אני סבורה שלא פחות חשוב הרגע שבו המלה הכתובה בידי אדם אחד מעוררת מחשבה בקרב זולתו.
זוהי, לדעתי, העוצמה הטמונה בספר הזה.

עוד מהבלוג של דנה מויסון

תצוגה מקדימה

מלכוד 22

המצב הביטחוני הזכיר לי את התקופה בה קראתי את "מלכוד 22". כבר אז תהיתי לעצמי מדוע במקום כה יפה כמו האי פיאנוזה, בני האדם מתעסקים רק במה שרע ומכוער... בדומה למצבנו כיום, גן עדן...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים / ג'ודי פיקו

אזהרה: אם אתם בעיצומה של דיאטה – אל תקראו את הספר הזה. כי כל מה שהקריאה בו תגרום לכם לרצות לעשות זה לאכול לחם וחמאה, לחמניות מתוקות עם פיתולי שוקולד וקינמון, חלה קלועה שהרגע יצאה מהתנור לכבוד שישי, מאפים מתוקים עם מעט ריבה...

תצוגה מקדימה

היעלמות / ניב קפלן

 העלילה מחזירה אותנו כמה עשורים אחורה, אל תחילת שנות השמונים, כשהקיבוצים בשיא פריחתם והמתנדבים זורמים מכל רחבי העולם. אי שם באחד הקיבוצים בצפון מתפתח לו במהירות מסחררת סיפור אהבה בין מיקי הקיבוצניק לקארן, המתנדבת...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה