הבלוג של דנה מויסון

danamois

תעתועה אפלה

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מיולי 2014

זהו ספרו הראשון של דניאל צדיקוב, שהפגין כאן כתיבה פיוטית ואותנטית, שמנגנת על מיתרי הלב וגורמת לך להגניב חיוך בעת הקריאה,

01/08/2017

ברגע שקראתי את התקציר של ראבי ג’אם, נכבשתי. בדרך כלל תקציר עשוי לסקרן אותי, להלהיב אותי, להשאיר אותי במתח… אבל המילים על גב הספר הזה ניגנו אצלי על מקום אחר לגמרי. אולי זאת הרומנטיקנית-על-גבול-הקיטשית שבי, אי שם מתחת למעטה הקשוח של סופרת המתח, אבל ידעתי באותו רגע שעל הספר הזה לא אוכל לוותר.

רגע לפני שאני ממשיכה, אחלוק עמכם את אותן המילים, שלפחות אותי, ריגשו כל-כך: “להתעורר איתה בבוקר זה כמו להירדם במקום אחר. לפעמים אני צובט את עצמי כשאני לידה וזה מצחיק אותה, רק מוודא שזה אמיתי. אסתי לא בחורה רגילה, יש לה אלף פרצופים ואני אוהב כל אחד מהם. יש לה חיוך תמים כזה, אבל עיניים עמוקות, כאלה שאפשר לצלול בתוכן. היא כזאת שנהנית מהרגע ולא מעניין אותה שום דבר אחר. לא אתמול, לא מחר, לא מה שהיה, לא מה שיהיה, לא עם מי, לא מתי, לא כלום. רק כאן ועכשיו.”

וגם אני חשתי באותו רגע שאני רוצה להתחיל לקרוא את הספר, כאן ועכשיו, אפילו שלא היה לי מושג על מה הוא בכלל.

זהו ספרו הראשון של דניאל צדיקוב, שהפגין כאן כתיבה פיוטית ואותנטית, שמנגנת על מיתרי הלב וגורמת לך להגניב חיוך בעת הקריאה, עם משפטים כגון:

 ”כשקמתי, חשבתי עליה. כשצחצחתי שיניים, דמיינתי אותה מצחצחת שיניים לידי. כשאכלתי, רציתי לתת לה ביס, שתטעם.”

“ציירתי לה קווי אופי והכרתי את הקעקועים החבויים שלה, שגם אותם המצאתי ונתתי לכל אחד מהם סיפור.”

“אני חושב שמאותו רגע לא שמעתי כלום, כל הרעשים סביבי נעלמו והיה שקט מוחלט, אך ברגע שהצטלבו המבטים שלנו והיא חייכה, כל קול חזר למקומו. הבחור שצחק מאחור, המלצרית שדיברה עם הקבוצה בצד ימין, החנונים הפטפטנים בצד שמאל, המוזיקה, הרעש של מפזר העשן, הכול.”

אני מודה שבמקרה הזה התחברתי יותר לכתיבה מאשר לעלילה – לא מפני שאינה מוצלחת, אלא מפני, שמה לעשות, אפשר לגרום לסופרת המתח לצאת מאזור הנוחות שלה ולקרוא סיפור אהבה, אבל אי אפשר להוציא ממנה את הנטייה לחפש “אקשן” ותעלומות בלתי פתורות, גם בין דפיו של רומן רומנטי.

אבל ראבי ג’אם הוא לא רק רומן רומנטי. כן, זהו סיפור אהבה, אבל הוא גם נוגע במקומות קשים יותר והוא אינו מסתיים באופן הצפוי בהכרח. אריק, צעיר תל אביב שעובד בתור בריסטה בבית קפה, מתאהב במבט ראשון באסתי, צעירה יפהפיה ואניגמטית. השניים נסחפים במערבולת של אהבה שמובילה אותם למקומות קשים, בזויים, חולניים… האם אהבתם תהיה חזקה מהכול? תצטרכו לקרוא כדי לגלות.

עוד מהבלוג של דנה מויסון

Thumbnail

מלכוד 22

המצב הביטחוני הזכיר לי את התקופה בה קראתי את "מלכוד 22". כבר אז תהיתי לעצמי מדוע במקום כה יפה כמו האי פיאנוזה, בני האדם מתעסקים רק במה שרע ומכוער... בדומה למצבנו כיום, גן עדן...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מספרת הסיפורים / ג'ודי פיקו

אזהרה: אם אתם בעיצומה של דיאטה – אל תקראו את הספר הזה. כי כל מה שהקריאה בו תגרום לכם לרצות לעשות זה לאכול לחם וחמאה, לחמניות מתוקות עם פיתולי שוקולד וקינמון, חלה קלועה שהרגע יצאה מהתנור לכבוד שישי, מאפים מתוקים עם מעט ריבה...

כמעיין המתגבר / איין ראנד

מה עוד אפשר להגיד על הספר הזה שכבר לא אמרו? מוזר שכה רבות ההמלצות ששמעתי עליו אך מעולם לא ידעתי מהו למעשה גרעין העלילה – הנוסב סביב הקשר שבין עולם האדריכלות לעולם העיתונאות בעיר ניו-יורק – ואולי זאת מפני שהעלילה מתגמדת...