הבלוג של דנה מויסון

danamois

תעתועה אפלה

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מיולי 2014

ספר מקסים וקליל שקראתי בתוך שעות ספורות…

מתיו, מרצה צעיר באוניברסיטת הרווארד, שאיבד בשנה האחרונה את אשתו היפהפייה, רופאה מצליחה ואם בתו בת הארבע וחצי, מתחיל להתכתב עם אמה, סומליירית במסעדה ידועה במנהטן, רווקה שיודעת דבר או שניים על לב שבור. באופן ספונטני ולא טיפוסי לשניהם, הם קובעים להיפגש לארוחת ערב בניו-יורק. אמה מגיעה ראשונה ואחריה מתיו, אבל פספוס גורלי מוביל לכך שהם לעולם לא יפגשו… כשהם מנסים לפענח את השתלשלות האירועים הטרגית, נחשפים בפניהם סודות אפלים שהופכים את המציאות על פיה.

כיאה לסגנון של גיום מוסו, הספר מתחיל בצורה שובת לב, האופיינית לתחילתן של קומדיות רומנטיות. קל מאוד לחבב את מתיו ולהצטער על האסון שפקד אותו. דמותה של אמה מורכבת יותר ולעתים מתעתעת, אבל במובן זה היא גם אנושית יותר, כי היא אינה הטוב או הרע המוחלט, וברגעים מסוימים קשה להחליט אם היא הגיבורה או המרשעת – תשובה שכמובן מתבהרת יותר ויותר לקראת סוף הספר. יתר הדמויות מעט שטוחות אבל בהחלט עושות את העבודה לספר המתח הזה, שמגביר את הקצב למהירות גבוהה יותר ויותר ככל שמתקדמים.

בשלב מסוים, הקומדיה הרומנטית מקבלת תפנית מסעירה שהופכת את העלילה למותחת ומסקרנת. גיום מוסו חשב על רעיון מקורי ודאג לשזור טוויסטים והפתעות לאורך הסיפור, מה שהופך את הקריאה לכייפית בצורה לא נורמלית ואפילו ממכרת! אני כן אודה שלעתים דברים הסתדרו בצורה קלה או מושלמת מדי, מה שטיפה פוגם בתחושת האותנטיות של הסיפור, אבל סגנון הכתיבה הרהוט וסיפור המסגרת רווי התפניות חיפו על כך ובגדול.

מבחינתי – הן כקוראת והן כסופרת – ספר טוב הוא כזה שלא מתחשק לך להניח מהיד עד העמוד האחרון, ובמובן הזה “מחר” הוא ספר מצוין!

976712 תקציר: היא העבר שלו… …הוא העתיד שלה אֶמה גרה בניו יורק. בגיל שלושים ושתיים היא עדיין מחפשת את הגבר של חייה. מתיו גר בבוסטון, הוא איבד את אשתו בתאונת דרכים קשה ומגדל לבד את בתו בת הארבע. השניים מכירים באינטרנט, ועד מהרה הם קובעים להיפגש במסעדה במנהטן. באותו היום באותה השעה, כל אחד מהם יחצה בתורו את דלת המסעדה ויובל אל אותו השולחן, אבל… הם לא ייפגשו לעולם. משחק של שקרים? רוחות רפאים? תחבולה זדונית? קורבנות למציאוּת שגוברת עליהם, אמה ומתיו מתחילים להבין שלא מדובר בפגישה תמימה שהוחמצה… מותחן פסיכולוגי סוחף מרחיק לכת, שעם צאתו לאור כבש את המקום הראשון ברשימת רבי המכר בצרפת. במחר חוזר גיום מוסו אל הקסם שבזכותו התפרסם: אהבה, מסתורין וקמצוץ של בדיון.

עוד מהבלוג של דנה מויסון

Thumbnail

מלכוד 22

המצב הביטחוני הזכיר לי את התקופה בה קראתי את "מלכוד 22". כבר אז תהיתי לעצמי מדוע במקום כה יפה כמו האי פיאנוזה, בני האדם מתעסקים רק במה שרע ומכוער... בדומה למצבנו כיום, גן עדן...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מספרת הסיפורים / ג'ודי פיקו

אזהרה: אם אתם בעיצומה של דיאטה – אל תקראו את הספר הזה. כי כל מה שהקריאה בו תגרום לכם לרצות לעשות זה לאכול לחם וחמאה, לחמניות מתוקות עם פיתולי שוקולד וקינמון, חלה קלועה שהרגע יצאה מהתנור לכבוד שישי, מאפים מתוקים עם מעט ריבה...

כמעיין המתגבר / איין ראנד

מה עוד אפשר להגיד על הספר הזה שכבר לא אמרו? מוזר שכה רבות ההמלצות ששמעתי עליו אך מעולם לא ידעתי מהו למעשה גרעין העלילה – הנוסב סביב הקשר שבין עולם האדריכלות לעולם העיתונאות בעיר ניו-יורק – ואולי זאת מפני שהעלילה מתגמדת...