הבלוג של אורית שרת פורטר

הבלוג של אורית

כמה מילים על עצמי אם לשלוש בנות. נשואה. סבתא לשלושה. בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות. לימודי תעודה בפסיכותרפיה ממוקדת. מנחה, מדריכה ומלמדת הנחיית קבוצות בגישת תבונתהקבוצה. מתמקדת בסוגיה של השפעת הקבוצה על הפרט ויחסי... +עוד

כמה מילים על עצמי אם לשלוש בנות. נשואה. סבתא לשלושה. בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות. לימודי תעודה בפסיכותרפיה ממוקדת. מנחה, מדריכה ומלמדת הנחיית קבוצות בגישת תבונתהקבוצה. מתמקדת בסוגיה של השפעת הקבוצה על הפרט ויחסי הגומלין בין הפרט והקבוצה. מלווה תהליכים התפתחות אישיים ומקצועיים. עוסקת בכתיבה ספרותית ובלוגרית. כותבת על כל מה שמסקרן ואיכפת לי ממנו בסביבתי הקרובה והרחוקה.

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מיולי 2012

הפעם לקחתי איתי לנסיעה ברכבת, בדרכי ללמד ולהנחות במכללת גליל מערבי, את הספר פלא מאת ר”ג’ פלאסיו. זהו ספר המיועד לבני נוער, המספר את סיפורו של אוגוסט, ילד בן עשר שנולד עם תסמונת גנטית שגרמה לעיוות קשה מאוד בפניו.

כריכת הספר אינה מזמינה במיוחד, הפונט של שם הספר והסופרת מתחכם שלא לצורך, ובחלקה העליון של הכריכה, במקום שבדרך כלל נהוג לכתוב את שם הסופר או הספר, כתוב “רב המכר של ניו יורק טיימס”, תמוה, אך מבהיר את סדרי העדיפיות, אני מניחה. הציור עצמו של הפנים, מרושל משהו ואינו מעביר את מהות הסיפור. אבל אחרי שהתגברתי על אלה שקעתי בקריאה.

הסופרת מפליאה לתאר את עולמו הפנימי של הנער, את חייו בבית, את העובר על הוריו, אמו הוריו ואחותו הגדולה, וגם את חייו בבית הספר אליו הוא מחליט ללכת אחרי שנים בחינוך ביתי, למרות פחדיו הרבים.

ניכר שהסופרת מצויה ברזי גיל ההתבגרות, ביחסים החברתיים של מתבגרים, במעמדות בבית הספר, ביחסים בין ההורים והילדים, ועם האחים, במחשבות, פחדים כשלונות והצלחות, והיא מביאה הן את הצד של הנער, הן של הוריו, חבריו, מוריו, באופן מעורר הזדהות.

הספר קריא מאוד וכתוב היטב וכמעט סיימתי לקרוא אותו בנסיעה הלוך וחזור ברכבת, אותה אני מקדישה בעיקר לקריאת ספרים, אבל גם להכנת המפגש, לסיכום שלו אחרי, לשיחות טלפון אלה ואחרות, ולעיתים אם הסובבים אותי מספרים סיפורים מרתקים במיוחד, להאזנה לשיחות האלה…

הספר פלא, בנוי מפרקים קצרים, לפעמים אפילו של עמוד וחצי. זו בחירה שאני  מאוד אוהבת, בתור חובבת כתיבה תמציתית ובהירה, בכלל ובמיוחד בכתיבה לנוער, עם זאת הבחירה של הסופרת לתאר את כל  נקודות המבט של הסובבים את אוגוסט היא בחלוקה נפרדת לכל דמות, כך שכל חלק כזה מתייחס לדמות אחרת המספרת את הסיפור מנקודת מבטה.

זו אינו ספר ראשון שקראתי לאחרונה הכתוב בדרך הזו, זו בחירה מענינת להתמודדות עם מספר לא מבוטל של דמויות, אך זו דרך שאני פחות מתחברת אליה. יש בכך משהו שקוטע את הרצף, ועד שמתרגלים לנקודת המבט של הדמות המסוימת, האם, האחות, או החברה הטובה, צריך להפרד ממנה ולהתחבר לדמות אחרת וחסרה לי התמונה הכוללת והיחסים בין כל הדמויות.

הסיפור מביא את סיפור ההתמודדות המופלא של הנער הסובל מלקות איומה כזו שהטילה מום קשה בהופעתו החיצונית עד כדי כך שאנשים נרתעים ונבהלים ממנו עד צעקה.

הספר מתאר את סיפור השתלבותו המופלא בבית הספר, את היחס המקבל והאוהד של המנהל והמורים, את מערכת היחסים עם הילדים בשכבה, שחלקם מתנהגים אליו ברשעות, בעוד מספר לא מבוטל מהם מתעלה על עצמו ומתנהג כלפיו בצורה בוגרת ומפעימה. אכן פלא.

א יצא לי לצערי להתקל

במציאות, כמורה, מנחה ואמא, לא נתקלתי ביחס כל כך אמפטי, מכיל ואוהד כלפי ילדים הסובלים מלקויות קלות בהרבה מאלה שאוגוסט סובל ממנה, אפשר לאמר שאפילו ההיפך מזה.

אבל כסיפור אגדה מודרני בז’אנר “היפה והחיה”, זהו ספר נפלא, המתאים למעשה לכל הגילאים. מומלץ לכל אחד לקרוא אותו, לנוער, להורים, לאנשי חינוך, ולשוחח אחר כך על הנושאים שהספר מעלה. בעיקר על קבלת השונה והאחר ממך.

——————————

כתיבה וצילום: אורית

עוד מהבלוג של אורית שרת פורטר

תצוגה מקדימה

פוסט שכולו מילים על מקובלות חברתית

בתחילת השבוע הוקרן בערוץ 10 הסרט ...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

את יכולה להחזיק לי רגע את בקבוק הקולה?!

הלכתי לפגישת עבודה בעמותה שמטפלת בנשים. נכנסתי לבניין, עמדתי ליד המעלית, לחצתי כבר על הכפתור להזמינה. פתאום נכנס אחרי בחור צעיר חובש משקפי שמש. נעמד לידי, פנה אלי וביקש: את יכולה להחזיק לי רגע את בקבוק הקולה? הופתעתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה