הבלוג של dalitush

dalitush

עדכונים:

פוסטים: 59

החל מפברואר 2014

עד היום, אני מודה לשתיים מחברותיי הטובות ביותר על שהפגישו אותי עם הספר “ימי שלישי עם מורי” של הסופר מיץ’ אלבום. במילה אחת – נכבשתי.

“הקורס האחרון בחייו של הפרופסור הזקן שלי התקיים פעם בשבוע, בביתו, ליד חלון חדר העבודה שלו… הכיתה נפגשה בימי שלישי, השיעור התחיל מיד אחרי ארוחת הבוקר… הקורס האחרון בחייו של הפרופסור הזקן שלי ניתן לתלמיד אחד בלבד. התלמיד הזה הייתי אני”. כך פותח מיץ’ אלבום את ספרו רב המכר “ימי שלישי עם מורי”; ספר כשבמרכזו אדם אחד – פרופסור מורי שוורץ – המרצה של אלבום מימיו באוניברסיטת “ברנדייס” שבבוסטון.

קיץ 1994. 16 שנה לאחר שסיים אלבום את לימודיו באוניברסיטת “ברנדייס”, הוא כתב ספורט בעיתון “Detroit Free Press”. הוא שרוי עד מעל לראשו בעבודתו, ובעיקר במצוד אחר אייטמים ובעשיית כסף. באותה העת, מתבשר הפרופסור מורי שוורץ כי הוא לוקה במחלת ניוון השרירים ALS ומיום ליום מחמיר מצבו. כמה חודשים מאוחר יותר, במרס 1995, מגיע צוות תכנית האירוח “נייטליין”, של רשת איי.בי.סי, לביתו של מורי כדי לראיין אותו. אלבום צופה בתוכנית ונזכר בפרופסור החביב עליו; הפרופסור שאיתו ניהל בעבר שיחות נפש בזמן ההפסקות או בימי הקבלה שלו, שהתקיימו איך לא, בימי שלישי.

מכאן הכול מתגלגל. אלבום נוסע לבקר את מורי, ומה שבתחילה נראה כביקור חולים חד פעמי ומחווה לפרופסור הזקן, הופך במהרה לדבר שבשגרה. הם נפגשים בכל יום שלישי – כי הרי הם אנשי יום שלישי – ומנהלים שיחות על משמעות החיים, על מוות, על אהבה, על רחמים עצמיים, על חרטה ועוד. מורי פותח בפני אלבום את לבו ומעניק לו תובנות שרק איש מיוחד כמוהו יכול להעניק. לאט לאט נפתח אליו גם אלבום שעד עתה היה סגור ומסוגר; הוא מקשיב, מנהל איתו דיאלוג ומבין שמשהו חייב להשתנות.

ככל שחולפים המפגשים וכך גם דפי הספר, אנו נחשפים לתפישת החיים של מורי, ומגלים איש מיוחד במינו. הוא מעולם לא האמין בצורה עיוורת לכל מה שתרבות המערב “מוכרת” לנו, ומעולם לא קיבל את התרבות כמובנת מאליה. הוא ידע שלעתים היא גורמת לאנשים לא להיות שלמים עם עצמם. כשהרגיש שקשה לאלבום כשהוא מחבק אותו בתחילתו ובסופו של כל מפגש ומרעיף עליו חיבה, הוא אמר:” למה אנשים נרתעים ממגע? כשאנחנו תינוקות אנו חיים כדי שיגעו בנו. אימנו מחבקת אותנו ומערסלת אותנו”.

מורי האמין באופן מוחלט באהבה. הוא חשב שאהבה מנצחת – תמיד מנצחת. הוא האמין גם שאנו צרכים לאהוב אחד את השני או עדיף שנמות; שהאנשים האומללים ביותר הם אלו שחיים ללא אהבה. גם כאשר נאבק במחלת ניוון השרירים, הוא תמיד ידע לתמוך באהוביו ובאוהביו, להקשיב להם ולהעניק להם את מלוא תשומת הלב.

גם כאשר ידע מורי כי מותו קרב הוא שמר תמיד על אופטימיות ועל חיוך. הוא אפשר לעצמו עשר דקות ביום לרחם על עצמו, בדרך כלל בבוקר, ואז חשב על היום הגדול שלפניו. הוא למד לקבל את גורלו באהבה ובהשלמה גמורה. הוא חי במלוא מובן המילה עד יומו האחרון, כי לדידו, ברגע שאתה לומד איך למות, אתה לומד איך לחיות. תובנות אלו ואחרות היו משנתו של מורי והוא חלק אותה עמנו כי  כנראה היה מרצה עד יומו האחרון. מורי מת בשבת בבוקר כשהוא מוקף במשפחתו ואוהביו; שבת בבוקר של ה-4 בנובמבר 1995. הוא מת לא לפני שגולל בפני אלבום את תורתו, ושמח שאלבום הביא עמו לכל מפגש מכשיר הקלטה. בזכות מכשיר ההקלטה ובזכות כשרון הכתיבה של אלבום, זכינו גם אנחנו לכל הטוב שהיה לאיש הזה להציע.

tuesday2tuesdays

עוד מהבלוג של dalitush

תצוגה מקדימה

הקסם של דיסני מגיע לקריות: אלאדין ויסמין בקרית ים

כל שנה נשאלת אותה שאלה: לאיזה מחזמר ניקח את הילדים בחנוכה הקרוב? "היי סקול פסטיגל"? "הקוסם"? או אולי "פיטר פן"? אין ספק; מדובר בהפקות מושקעות ומוקפדות וכבודן במקומן מונח. אך אי שם בקרית ים ישנה אלטרנטיבה מקסימה, איכותית...

תגובות

פורסם לפני 4 years

"המשקפיים של סבתא": ספר ילדים שהוא שיעור בעזרה, יזמה ונחישות.

הורים יקרים, דודים ודודות, גננים וגננות, אנשי מקצוע לגיל הרך, ואנשים שילדים הם עולם יקר לליבם. הפוסט להלן מיועד עבורכם. קבלו המלצה אישית ממני לספר ילדים מיוחד מאוד, שחי ונושם את רוח התקופה שבה אנו חיים. אזהרה קטנה. אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

השנה אני בוחרת בי

אני מטיילת לי בשכונת הילדות שלי בכרמיאל והכול שקט ורגוע. פתאום רצה אליי ילדה בלונדינית ממש קטנטנה עם חיוך שובה לב, ורק לאחר שנייה אני מבינה שזו אני בת החמש. היא מגיעה אליי ומחבקת אותי מאושרת עד הגג. אני מביטה בה באהבה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה