הבלוג של dalitush

dalitush

עדכונים:

פוסטים: 61

החל מפברואר 2014

דווקא שחשבנו שסאגת “חמישים גוונים” הסתיימה, החליטה אי.אל ג’יימס כי היא לא שמה נקודה. “גריי”, הספר הרביעי בטרילוגיה, חצוף יותר, מצחיק יותר ושנון יותר. כדאי!

28/11/2015

קיץ 2011 היה בהחלט הקיץ של אריקה אל. ג’יימס. מי חשב שרומן נועז אחד, על בחור מוזר אחד ובחורה ביישנית אחת, יהפוך לרב מכר מהגדולים שידע עולם בעשור האחרון; על אחת כמה וכמה כשהנושא העלילה – סאדו מאזו – נחשב לטאבו מוחלט ולנחלתם של מועדונים אפלים וחשוכים. אין ספק כי אריקה אל ג’יימס הסיתה את הוילונות ופתחה לנו צוהר לסיפור מרתק שהפך מטרילוגיה שנויה במחלוקת לספר חובה בכל בית.

אך הספר הראשון בסדרה היה רק מנוע החימום. בדיוק ארבע שנים לאחר שראה אור “חמישים גוונים של אפור, החליטה הסופרת להוציא לאור את “גריי” – הספר הרביעי בסדרת הספרים, אך הפעם עם טוויסט – לא עוד ספר נוסף, אלא הספר הראשון מנקודת מבטו של הגיבור כריסטיאן גריי.

"גריי" - אריקה. ל. ג'יימס

“גריי” – אריקה. ל. ג’יימס

כמובן, מרי הגבה לא איחרו להביע את דעתם בנושא. היו כאלה שטענו כי מכונת הכסף מאחורי סדרת הספרים משומנת היטב; היו כאלה שטענו כי מכיוון שהסרט המבוסס על הספר לא צלח את מבחן הקהל על אף שהסתמן כהבטחה, החליטה הסופרת להוציא דווקא אז את “גריי” – כאקט של יחסי ציבור ושיווק.

גילוי נאות. אני חובבת אדוקה ומסורה של סדרת הספרים. את שלושת הספרים הראשונים גמעתי בתוך שלושה שבועות וחצי. לכן, כמובן שמיד קראתי גם את “גריי”.

150 העמודים הראשונים גרמו גם לי להרים גבה. הם מעט דומים, מלבד הבדלים קטנים המספקים לנו הצצה לעולם הגברי. אך לאחר 150 העמודים הראשונים, כאשר עולמה של אנסטסיה סטיל מתנגש לחלוטין בעולמו של כריxטיאן גריי, מתחילה העלילה להיות חצופה יותר, מצחיקה יותר ומלאה בהומור עצמי ובשנינות. הופתעתי למרות ההיכרות שלי עם העלילה.

בתום הספר הגעתי למסקנה אחת – נקודת המבט של כריסטיאן גריי מעניינת יותר, אולי דווקא בגלל המורכבות שלו.  אריקה אל ג’יימס מספקת לנו הצצה לעולם מרתק; עולם מלא בסתירות פנימיות, מחשבות אפלות, יצרים, תשוקה אמתית, לבטים, התחבטויות, ניסיונות, כישלונות ובעיקר למידה, צמיחה ואהבה כדולה שמשנה עבור הגיבור סדרי עולם. בניגוד לגיבורת הספר אנסטסיה סטיל, שבעיניי שומרת על האופי החזק שלה ועל העקרונות שלה לאורך כל הסיפור על אף שגם היא משתנה, השינוי של כריסטיאן גדול ומשמעותי יותר, ותסלחו לי על הצ’יזיות, גם מרגש יותר.

ההמלצה שלי:  

חובבות וחובבי “סדרת חמישים גוונים שעדיין מתלבטות האם לקרוא את הספר – אל תחכו. פשוט תקראו! אלו שעדיין מרימים גבה ומתלבטים האם לקרוא את הסדרה – “גרי” יעשה לכם בהחלט חשק להתחיל ולקרוא. הבטחה שלי – לא תרצו לעזוב אותו מהיד.

“גריי”, א.ל. ג’יימס, הוצאת “ידיעות ספרים”, תרגמה: תמי איינשטיין. 

עוד מהבלוג של dalitush

Thumbnail

הקסם של דיסני מגיע לקריות: אלאדין ויסמין בקרית ים

כל שנה נשאלת אותה שאלה: לאיזה מחזמר ניקח את הילדים בחנוכה הקרוב? "היי סקול פסטיגל"? "הקוסם"? או אולי "פיטר פן"? אין ספק; מדובר בהפקות מושקעות ומוקפדות וכבודן במקומן מונח. אך אי שם בקרית ים ישנה אלטרנטיבה מקסימה, איכותית...

תגובות

פורסם לפני 5 years

"המשקפיים של סבתא": ספר ילדים שהוא שיעור בעזרה, יזמה ונחישות.

הורים יקרים, דודים ודודות, גננים וגננות, אנשי מקצוע לגיל הרך, ואנשים שילדים הם עולם יקר לליבם. הפוסט להלן מיועד עבורכם. קבלו המלצה אישית ממני לספר ילדים מיוחד מאוד, שחי ונושם את רוח התקופה שבה אנו חיים. אזהרה קטנה. אני...