הבלוג של daliagri

daliagri

ייעוץ זוגי, הנחיית משפחה וייעוץ קריירה

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מאפריל 2014

כתבה- דליה גרינבאום- מאמנת אישית וזוגית ומנחת סדנאות.

מהם ערכים?

הערכים האישיים שלנו הם המצפן שדרכו אנו  מוודאים כי אנו פועלים בדרך הנכונה לנו ביותר. פיתוח מודעות לערכים האישיים שלנו יכולה לחסוך לנו זמן, אנרגיה, וסבל מיותר בעבודה, במערכות יחסים ובכל תחומי החיים.

אי אפשר לדבר על אימון מבלי להתייחס לאחד התהליכים המרכזיים ביותר והוא זיהוי ערכים אישיים והפיכתם למרכזיים בחיים של כל אחד.  זיהוי הערכים יכול להיעשות בשלוש רמות: ערכים לצורך הישרדות, ערכים המבטאים רצונות וערכים המתייחסים למאווים (מאסלו).  ערכים קובעים מהו הטוב ומהו הרע עבור האדם.

 החשיבות של זיהוי הערכים האינדיבידואליים שלנו גדולה מאד, שכן הם מקור המוטיבציה הפנימית שלנו. משימות או מערכות יחסים העומדות בסתירה לערכים שלנו, יכולים לגרום לנו סבל רב ולתחושה של מאבק פנימי מתמיד. סולם הערכים האישי הוא מעין מסנן אשר מגן עלינו מפני עשיית הדברים שנוגדים את האישיות שלנו.

מעגל החיים

מעגל החיים

לדוגמה, הדבר המבדיל בין אנשים שומרי חוק לבין עבריינים הוא סולם הערכים השונה. נניח שאדם מגדיר לעצמו מטרה מרכזית בחיים “לעשות הרבה כסף”. ההחלטה לגבי מידת הלגיטימיות של מעשים שונים, תכתיב את הקווים האדומים של אותו אדם.

אם נדמה את חיינו לעץ: הענפים מייצגים את תחומי החיים השונים שלנו, הגזע את האישיות, התרבות והסביבה שלנו, והערכים הם השורשים שלנו מהם אנו שואבים את מקור האנרגיה והחיות.

מהם הערכים החשובים לי בחיי?

שאלו את עצמכם שאלה: מהם 10 הערכים החשובים לכם בחיים? (יש כאלו שיכולים למצוא גם הרבה יותר מ-10). לאחר שזיהתם את רשימת הערכים החשובים, דרגו אותם לפי סדר החשיבות. מה הערך המרכזי ביותר בחייכם? ועכשיו אתם מוזמנים לבדוק כמה ערכים אלו קיימים בחייכם. ערכו טבלה שבועית ובידקו כמה הייתם נאמנים לערכים שלכם מידי יום. בוודאי תמצאו שיש ערכים “מוזנחים” שאינם מקבלים ביטוי בחיים שלכם. אתם מוזמנים להתחיל לנהוג אחרת כך שערכים חשובים אלו יקבלו ביטוי מידי יום.

 כאשר אנו נאמנים לערכים שלנו, אנו מרגישים תחושה של סיפוק והלימה בין איך שאני רוצה לחיות לבין איך אני חי את חיי למעשה.

לדוגמא אם בתוך רשימת הערכים החשובים ביותר כתבתם: משפחתיות, הצלחה, הגשמה אישית וסיפוק, ובחיי היום יום אתם מוצאים את עצמכם נעדרים מרבית שעות היום מהבית, עובדים בעבודה בה כישוריכם אינם באים לידי ביטוי אתם יכולים לשאול את עצמכם כיצד ניתן להכניס ערכים אלו בצורה משמעותית יותר לחיים.

 

אמונות:

אמונה, הינה תפיסת העולם שלי. אמונה יכולה לקדם או להגביל אדם מלהשיג את יעדיו בחיים.

 אם אני מחזיק באמונה, ש”אדם לאדם זאב”, הרי שרוב מערכות היחסים שלי יתאפיינו בחשדנות וריחוק מאנשים. אמונה זו יכולה לחבל במטרתי לבנות זוגיות המושתת על אמון ופתיחות. תהליך של אימון, מאפשר לאדם ללמוד מהו סולם הערכים שלו, ולשנות אמונות מגבילות המחבלות בהשגת מטרותיו בחיים.

מהן האמונות שלי?

כפי שערכתם רשימת ערכים החשובים ביותר בחייכם, אתם מוזמנים להתחיל ולברר מהן האמונות שלכם. אחת מהדרכים לזיהוי אמונות פנימיות קשורה לנוכחותם של הערכים שלכם בחייכם. במקומות בהם אינכם רואים את אחד מהערכים החשובים נוכח בחייכם, התחילו לבדוק איזו אמונה מגבילה אינה מאפשרת לערך זה להיות נוכח בחיים. תהליך בירור האמונות הפנימיות הוא מורכב יותר ותהליך אימוני ממושך מאפשר את זיהוי. אמונה, היא דבר הניתן לשינוי. אמונה יכולה להשתנות כאשר אנו מרחיבים את מגוון הפרשנויות שלנו לסיטואציה ומאפשרים לעצמו להסתכל על אותה סיטואציה מזוויות שונות.

אם אנו חשים שבחיינו המטרות הגדולות שלנו אינן מתממשות, הרי שזו ההזדמנות להתחיל בעבודה אישית ועמוקה אשר מטרתה גישור על הפער בין המציאות הנוכחית לבין מציאות אחרת שאני מייחל לעצמי.
במהלך תהליך אימון אישי לומד האדם לעורר את משאביו הפנימיים ולהשתמש בהם בדרך אל השגת המטרה שהציב לעצמו.

לשאלות ותגובות, ניתן לפנות ישירות לדליה גרינבאום לטל: 054-4854394

או למייל: [email protected]

עוד מהבלוג של daliagri

תצוגה מקדימה

טיפים לזוגיות טובה

טיפים לשיפור הזוגיות - / דליה שוורץ – יועצת זוגית ואישית. 1. הכר את ההבדלים על כל אחד מבני הזוג לדעת ולהכיר בעובדה שלמרות הנישואים עדיין מדובר בשני אנשים שונים. שני אנשים שבחרו לחיות את חייהם יחד אבל לכל אחד יש את הרצונות,...

הדרכת הורים -מבצע צוק איתן

  הדרכת הורים - מבצע צוק איתן אזעקה שנייה בחמש דקות. הפעם חמישה בומים. קודם רק שלושה. הלילה עבר עלינו בפיצוצים ואזעקות מכל הישובים הסמוכים. שלושת ילדיי והכלב, נבהלים כבר בתו הראשון (יש כזה דבר?) של האזעקה ואני משתדלת (ונראה...

אימון אישי -אתה הוא החבר הכי טוב של עצמך....

אתה הוא החבר הכי טוב של עצמך.... כתבה- דליה גרינבאום- מאמנת אישית וזוגית ומנחת סדנאות. "מיליוני אנשים לבד ואם כבר לבד אז שיהיה בתנועה שנתקדם שלא נקפא שלא נשתגע".... שרים החברים של נטשה. זו שורה משיר שאני מאוד אוהבת ולטעמי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה