הבלוג של חדר היועצת

counselor_room

יועצת חינוכית במקצועי. עוסקת רבות באורחות חיים ובכישורי חיים בבית ובבית הספר וכן, בקשר ובתקשורת נכונה בין ההורים לילדיהם ובין ההורים לצוות במערכת החינוך. בבלוג אציג סוגיות מתחום היעוץ החינוכי אשר אני עוסקת בהן , והן... +עוד

יועצת חינוכית במקצועי. עוסקת רבות באורחות חיים ובכישורי חיים בבית ובבית הספר וכן, בקשר ובתקשורת נכונה בין ההורים לילדיהם ובין ההורים לצוות במערכת החינוך. בבלוג אציג סוגיות מתחום היעוץ החינוכי אשר אני עוסקת בהן , והן מעניינות אותי הן מקצועית והן כאמא לילדים במערכת החינוך.

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מדצמבר 2016

ערן טלפון טכנולוגיה הינה חלק בלתי נפרד משגרת יומנו, ובכניסתה אל חיק המשפחה,  היא מכניסה לביתנו חשיפה לתכנים חיוניים ואפשרויות נהדרות .

האינטרנט והרשתות החברתיות מהווים כיום עולם ומלואו, שילדינו יוצאים לשוטט בו – ללמוד, לתקשר, לשחק וליהנות.

האינטליגנציה והידע השיתופי של ‘ההמון החכם’, יוצרים את וויקיפדיה, בלוגים, שיתוף ביוטיוב, החלפת דעות וחוויות ברשתות חברתיות ועוד ,ומאפשרים העשרה ופיתוח של הילדים והמבוגרים כאחד.

הרשתות החברתיות הופכות את השימוש באינטרנט מפעולה שעושה אדם יחיד לפעולה חברתית. הן מעודדות את החברים בהן ליצור תכנים, ולא רק לצרוך אותם. הן משמשות במה לביטוי עצמי, להתפתחות ולהגדרה של זהות,  אגב חשיפה לקהל מגיבים רחב, להתנסויות והכרויות.

הן מאפשרות לדון  ןלשתף בנושאים שיש קושי להעלות אותם בשיחה פנים-אל-פנים.

ההשלכות של השימוש הנרחב ברשתות החברתיות

כתוצאה מפעילויות אלה נוצרת תרבות אחרת, נוספת, המשולבת בזו המוכרת. בתרבות זו, מושגים מוכרים כמו קרבה, אינטימיות, מרחב ציבורי, חברּות, השפעה ועוד מקבלים משמעויות נוספות לאלו שהכרנו בעבר.

המשתמשים הם יצרני התוכן העיקריים, והרשת מאפשרת שיחות רבות משתתפים וחשיפה לתכנים שונים שבחלקם הם תכנים מסוכנים ופוגעים.

ולכן, באותו האופן בו נבקש להשגיח על ילדינו  ביציאתם החוצה, כך נרצה לעשות זאת בעולם הטכנולוגי.

סכנות בשימוש ברשתות החברתיות

היעדר של ידע טכנולוגי, מוביל הורים רבים לחוש כי נושא המחשב מצוי מחוץ לתחום השגחתם. כך, בהרבה מקרים, המרחב הוירטואלי הוא סביבה נטולת מבוגרים אחראיים (אם כי לא נטולת מבוגרים מסוכנים, המנצלים את העדר המבוגרים האחראיים). הילדים עשויים להיחשף לתכנים מזיקים ולפגיעות, כגון, חשיפה לפורנוגרפיה, מפגש וירטואלי עם פדופילים (שיכול להוביל למפגש פנים מול פנים), חשיפה להימורים ברשת, לתכנים מעודדים אנורקסיה,  לתכנים המעודדים פגיעה עצמית ואף אובדנות.

ילדינו עשויים להחשף  למעשים של בריונות ברשת.  הם עלולים לחוות הצקות ופגיעה קשה מצד בני גילם, מה שעשוי להביא לתגובות קשות של בדידות, חוסר אונים ואובדנות.

ילדינו עשויים לשלוח  תמונות לא מתאימות של עצמם, ובכך, הם נחשפים להפצה ולגניבת תמונות ושימוש בהם באתרים לא ראויים.

בנוסף, יש את זמן החשיפה למסכים אשר מדאיג הורים ומורים רבים. החשיפה הפיזיולוגית של העיניים והמוח למסכים משפיעה גם היא על ההתפתחות הבריאה של ילדינו.

אז מה עושים?

השגחה הורית בעולם דיגיטלי

כמו ברוב המקרים, הדרך הטובה ביותר להגיע ולהשגיח היא בהקשבה ובשיח.

כדאי להכיר ולהתנסות באופן אישי באפשרויות שיתוף תוכן , שמזמנים האינטרנט והרשתות החברתיות ולחוש את החוויות שעוברים ילדיכם ממקור ראשון. כדאי להכיר את נקודת המבט של ילדיכם – דברו איתם, שאלו אותם מה מושך אותם, מה מהנה אותם, מה מסקרן אותם, מה מפתה, מה מפחיד, מה מאכזב – בפעילות שלהם ברשתות החברתיות. הקשיבו באמת – אל תשפטו, אל תישללו, אל תבהלו ותתמוטטו (איזה ילד צריך את ההורים שלו מתמוטטים? אתם עמוד השדרה והקיר התומך שלהם). שאלו שאלות, תתעניינו באמת.

אחר כך, הסבירו להם על הסכנות שברשת. הסבירו להם שסמארטפון ומחשב הם דברים נהדרים, ויחד עם זאת לעיתים הם הופכים לנשק רב עוצמה שיכול לפגוע. ממש כמו סכין המטבח שמכינה לנו סלט, אבל יכולה גם לפצוע ואף להרוג.

הזכירו להם שאתם הגב התומך שלהם. שאם הגיע אליהם תוכן או סרטון , שהם מרגישים שצריך להסתיר מכם – אז להיפך, חשוב שישתפו אתכם.

אם הם חשופים להצקה ברשת או שמציקים להם, אם הם נחשפים להצקות לילד אחר – שישתפו, הם לא אמורים להלחם בזה לבד, אתם תעזרו להם. (בפוסטים הבאים ארחיב על הנושאים של התמודדות עם צפיית ילדים בפורנוגרפיה והתמודדות עם בריונות ברשת)

כדאי לדון ביחד איתם בערכים המקובלים בבית, ובשאלה כיצד הם יתקיימו גם בסביבת האינטרנט.

חשוב לא לצבוע את הכול בשחור, גם כשנתקלים במצבים ובהתנהגויות מסוכנות. חשוב להכיר ביתרונות וברווחים של השימוש במדיום, לצד ההתייחסות לסיכון.

 כשמדברים על סיכונים כמו חשיפה למידע פוגעני, חשוב לזכור שבאינטרנט המידע לובש צורות שונות ומגוונות: לא רק טקסטים כתובים אלא גם תמונות, פרסומות וכד’. הרבה מידע לא נמצא דווקא באתרים מסודרים, אלא בבלוגים, בצ’טים, בפורומים ועוד.

שבו עם הילדים והסבירו מהן הגדרות פרטיות ברשתות החברתיות ואת הקלות שבה צילום שנשלח לחבר מגיע לתפוצה גדולה של אנשים.

חשוב להסביר ולהמחיש לילדים מהן הסכנות. כדאי להזהיר במיוחד מנוכחות ילדים באזורים, בעיקר הפרטיים, שבהם לא ברור מיהם השותפים לשיחה.  במשחקי הרשת למשל מתקיים שיח עם ילדים בכל העולם. האם כולם שם ילדים?

אתם אחראים על הילדים שלכם ולכן אל תהססו לבדוק, להסתכל ולגלוש בפרופיל של הילדים שלכם, בהודעות  ולדבר על כל דבר שנראה לכם לא ראוי.

כיום, ניתן להשיג  תוכנות לבקרה  הורית, להתקנה על הסמארטפון או על המחשב וכדאי מאוד להשתמש בהם.

   חשוב שילדכם ידע שאתם בודקים לעתים את ההתכתבויות שלו ברשתות החברתיות. זו אמנם חדירה לפרטיות, אך אם נעשית בידיעה ולא באופן אובססיבי, היא עשויה למנוע סיכונים רבים, בנוסף להימנעות מ”טורפים מקוונים”.  כך גם , ניתן למנוע את זה שילדכם לא יהיה קורבן להצקה של ילדים, ולא יציק לאחרים.

זיכרו – אנחנו אחראיים לבטחון ילדינו, גם ברשתות החברתיות.

בבית

כדאי שהמחשב לא ימוקם בחדר סגור אלא באזור משותף של הבית, שבו מדי פעם עוברים בני המשפחה. כדאי שתהיו בקשר עם הורי החברים של ילדכם, כדי לגבש איתם הסכמות בנושא. זכותכם להגביל את זמני החיבור לרשת. אתם בעלי הבית על החיבור לרשת, וגם אם ילדים שולטים ברזי הרשת יותר מהוריהם, הדבר לא מקנה להם בעלות על המחשב וחיבוריו.

לסיכום

העקרונות החינוכיים עליהם אנחנו מסתמכים בנושא זה הם סמכות הורית, התנהגות הורית גלויה ולא חשאית, קשר הורי עם מערכת החינוך ועם הורי החברים, וכמובן, קשר פתוח ודיאלוג מתמשך עם הילד. 

ממליצה לכם לצפות בסרט “מנותקים”. סרט אמריקאי קצת קיצוני ויחד עם זאת, נותן פרספקטיבה על הסכנות ברשת:  טריילר:  https://www.youtube.com/watch?v=Bdk8oI3HBbQ

מידע נוסף וחשוב ניתן למצוא באתר של גלעד האן  http://www.giladhan.co.il/

עוד מהבלוג של חדר היועצת

תצוגה מקדימה

ברוכים הבאים לבלוג: חדר היועצת

  ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי! הבלוג יעסוק בנושאים מגוונים מעולם היעוץ החינוכי - תקשורת של ההורים עם בית הספר והדמויות בו, סיפורים והגיגים מחדר היועצת. החלטתי...

תצוגה מקדימה

"שלא תשתה לי שמה חשיש". כשהילדים חוגגים את תחילת השנה החדשה

 השנה האזרחית החדשה, תבוא אלינו לטובה ואיתה המסיבות השמחות, שאליהן הולכים הילדים שלנו. מספר אירועים בשנה נחשבים מגבירי סיכון מבחינת שתייה מופרזת של אלכוהול בקרב בני נוער – מסיבות הסילבסטר, פורים, יום העצמאות, ל"ג בעומר...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

יום הורים נעים

יום ההורים, אותו מפגש משולש – הורים – מורה – ילד לא משאיר אותנו, ההורים והילדים אדישים. חלקנו חוששים ממה תגיד המורה על הילד, חלקנו משננים את  התירוץ או הסיבה שיתנו...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה