הבלוג של קרין מילשטיין

הכל אפשרי …corny

סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)

עדכונים:

פוסטים: 702

החל מדצמבר 2013

כמה פעמים בחיים נתקלתם במצב שבו אפילו בהחלטות הכי פשוטות עמדתם אובדי עצות? אתם צריכים להחליט מה להזמין במסעדה, איזה צבע חולצה לקנות, האם ללכת או לא ללכת למסיבה ועוד. ומה נגיד על החלטות כבדות משקל? איזה רכב לקנות? באיזה מהדירות לבחור ואף חשוב יותר עם מי להתחתן??? ספר זה בא להקל עלינו את אופן קבלת ההחלטות שלנו פשוטות כמורכבות, בתקווה שנוכל ליישם את שם הספר “פשוט להחליט”….

28/12/2014

20141227_180705 (2)

סביר להניח שאם בחרנו לקרוא ספר זה, לא ממש קל לנו “פשוט להחליט”. אני בעצמי נוטה להתחבט יתר על מידה בכל נושא (קל כקשה). אני מגיעה למסעדה ואני פשוט לא יודעת מה לבחור… פעמים רבות אני נעזרת במלצרית ושואלת אותה איזה מהמנות שאני אוהבת נחשבת לטובה יותר וכך נופל הפור.
ומה קורה בהחלטות קריטיות יותר? לפעמים יותר קל לי פשוט לקבל את ההחלטה. לגבי רכישת הרכב הראשון שלי, זה היה ממש פשוט ועד היום אני חושבת שעשיתי את הבחירה הנכונה.
אבל כמובן, כמו כולנו, פשוט קשה לי החליט האם להישאר במקום העבודה או להתקדם, באיזה בית לגור ועוד החלטות גורליות רבות.
לכן, כשנתקלתי בספר זה, הבנתי שאני חייבת לקרוא אותו. אולי זה יעזור…

אז מה זה החלטה לפי אורי יהלום?
החלטה הינה בחירה בין מספר אפשרויות.אם אין לנו אפשרות בחירה, ההחלטה מאבדת ממשמעותה. ההחלטה “לא להחליט” היא החלטה בפני עצמה.
לטענתו,הדרך בה אנו מקבלים החלטות בדרך כלל הינה פשוטה ויעילה. ברוב המקרים אנחנו מחשבים את הרווח וההפסד הצפוי להתקבל מההחלטה ומגיעים למסקנה מידית מהי ההחלטה הנכונה.
אם יש לנו הבדל משמעותי בין החלופות, קל לנו להחליט. אם ההבדל קטן, אפילו אם הוא ברור- קשה לנו מאוד.

איך מקבלים החלטה?
מאחר ותוצאות ההחלטה מתבררות רק בדיעבד, אין דרך המבטיחה החלטה נכונה במאה אחוז. מצד שני, ניסיון העבר מראה שאם מקיימים תהליך יסודי של קבלת החלטות, הרוב הגדול של ההחלטות מתבררות כנכונות. תהליך כזה נקרא התהליך הבסיסי לקבל החלטות.

כאשר אנו עומדים בפני החלטה בין אפשרות א’ לאפשרות ב’, על מנת לקבל החלטה מקיפה ונכונה, יש לאגד את כל המידע הקיים בידינו כרגע ולסדר אותו בצורה כזאת שתבליט את האפשרות המועדפת.
הדרך הבסיסית והיסודית לקבלת החלטות הינה על פי מודל “טבלת שיקולים ומשקלים”. אך, רוב האנשים אינם משתמשים בה בעיקר מפני שהיא דורשת עבודה יסודית ומקיפה הצורכת זמן, בעוד שהם נוטים לאסוף את מינימום המידע הדרוש להחלטה.
בהחלטה על פי מחיר ההפסד משתמשים כאשר ההפרש בערך המתקבל מבחירה באפשרות א’ או ב’ אינו גדול. ההחלטה על פי מחיר ההפסד פירושה הכנסת המשמעות של האפשרות שלא נבחרה לתוך מערך השיקולים של ההחלטה.
אחד הכלים היעילים ביותר לקבלת החלטה הינו בחינה של תוצאותיה בראיה לאחור. הכלי נקרא: אסטרטגיה. אסטרטגיה במובנה הפשוט ביותר, הינה מענה על שלוש שאלות בסדר הזה:
להיכן אני רוצה להגיע
היכן אני נמצא היום
איך אני מתכוון להגיע מהמקום בו אני נמצא היום למטרתי.
במחיר הטעות נשתמש כאשר אנחנו מתייחסים למאורע עתידי כלשהו, באם יתרחש באם לאו והטעות היא כאשר מתרחש ההיפך מהערכתנו.
תוחלת הטעות הינה הסיכוי שהסיכון יתממש כפול הנזק שיגרם אם יתממש.

כאשר אנחנו רוצים לבצע מטלה מורכבת כלשהי הדורשת תכנון, נרכיב עבור המשימה תכנית וכאשר נדרש למשימה, נפעל על פיה. לעיתים, נצפה מראש בעיות בהוצאתה לפועל של התוכנית. במצב כזה, נכין תכנית חלופית שתכנס לפעולה במידה והראשונה תכשל.
כאשר אנחנו שוקלים את מחיר ההפסד של שתי אפשרויות, אם נצליח לחשוב על תכנית ב’ לאחד או יותר מההפסדים, נקבל החלטה נבונה יותר.

חשוב מאוד להבין וליישם- כל קבלת החלטה היא סוג של פשרה. בכל החלטה שנקבל, נפסיד את האפשרות שבה לא בחרנו. זאת המשמעות של בחירה. לכן, על מנת לקבל החלטות נכון צריך להתרכז במה שמרוויחים מההחלטה ולא במה שמפסידים.
ככל שהמעורבות הרגשית שלנו בהחלטה גבוהה יותר, כן תגבר הנטייה להתרכז במה שמפסידים במקום במה שמרוויחים.
למי שמחליטים על ידי התמקדות במה שמרוויחים מההחלטה קל יותר לקבל החלטה והם יהיו שלמים איתה אחרי שיחליטו.
על מנת לקבל החלטה בין אפשרויות שקולות, או בתנאי אי ודאות, עלינו להאמין ולשכנע את עצמנו שאנחנו יכולים להחליט, ושההחלטה שממנה אנחנו מרוויחים היא ההחלטה הנכונה. שכנוע עצמי זה יעזור לנו להיות שלמים עם ההחלטה, לא להתחרט, לא לזגזג, וגם לממש את תוצאות ההחלטה בצורה עקבית ונחרצת.

לפי אורי יהלום ישנן מספר הטיות החלטה, המשפיעות על דרך קבלת ההחלטות שלנו. הטיות החלטה הן מקרים בהם אנו מקבלים, או עלולים לקבל החלטה הנוגדת את האינטרס שלנו. מדובר בדרך בה אנו מפרשים את הרווח וההפסד המתקבל מההחלטה, בצורה שאינה מיטיבה עימנו.

להלן סוגי הטיות ההחלטה:
• הטיית זמן, המכונה גם הלוואה מול חסכון היא דילמה בקבלת החלטות, כאשר הרווח וההפסד אינם מתקבלים באותו הזמן, אלא בזמנים שונים. להטיה שתי צורות: רווח תחיל והפסד אחר כך, ולהיפך- הפסד תחילה ורווח אחר כך. במצבים של הטיה זו, אורי יהלום ממליץ להעדיף תמיד חסכון על פני הלוואה.
• הטיית נכון מול נול גורסת בפשטות כי כאשר עומדת בפני האדם דילמה בה קיימת התנגשות בין מה שהוא מאמין שנכון, לבין מה שנוח לו, רוב הסיכוי שיבחר באפשרות של הנוח ולא בנכון. מטבע הדברים, ההחלטה “הנכונה” שהיתה צריכה להתקבל, היא “הנכון” ולא הנוח.
ההחלטה הנכונה משמעוצה לצעוד קדימה בצורה שתוציא אותנו מאזור הנוחות.זה יהיה מאוד לא נוח, אבל נכון בשבילנו.
• הטיית עוגן מבטאת התייחסות למשהו המתקבע תחילה, ומהווה מדד להשוואה בהמשך.
דרך לא רעה להשתמש בה היא להפוך אותה.
• הטיית פרטי מול ציבורי עוסקת בקבלת החלטות החוצות מעגלי שייכות. לאדם קיימים מספר מעגלי שייכות. כאשר עולות דילמות העוסקות באינטרסים מנוגדים בין המעגלים, הנטייה של האדם תהיה להעדיף כמעט תמיד את המעגלים הפנימיים.
• הטיית לאחרונה פירושה שאנו מעניקים חשיבות רבה יותר לדברים שקרו לאחרונה. כך שאם נידרש לקבל החלטה, ונשקול את האפשרויות שעל הפרק, אלו שקרו, התרחשו, או עמדו במבחן לאחרונה, תראינה יותר משמעותיות ונעניק להן משקל יותר. אין דרך להתמודד עם ההטיה מעבר למודעות.
• הטיית ההילה, או אפקט ההילה, היא הנטייה שלנו להשליך תכונות או התנהגות של אדם מסוים מתחום אחד לתחום אחר ללא קשר הגיוני ביניהם.
• אפקט הבעלות מייצר הטיית החלטה שמקנה לדבר ששייך לי משמעות גדולה יותר, ובמערכת השיקולים של קבלת ההחלטה הוא יקבל משקל יצר, בדרך כלל ללא הצדקה.
הדרך להתמודד עם הטיה זו היא לשאול משהו אחר לדעתו.
• הטיית האופטימיות מגדילה את הערך הנתפס של הרווח ומקטינה את הערך הנתפס של ההפסד. עקב כך, הטיה זו עלולה לגרום לנו לקבל החלטה בה הערך “האמיתי” של ההפסד גבוה מהערך האמיתי של הרווח.
• הטיה מזדחלת היא הטיית ההחלטה שבה לא מתקיימת סטייה דרמטית מההחלטה הנכונה לנו באותו הרגע, אלא מתקיימות מספר החלטות קטנות המתגלגלות לכדי סטייה מהותית מההחלטה שהיינו אמורים לקבל מלכתחילה.
הדרך היעילה ביותר להתגבר על הטיה זו היא פשוט לשאול משהו שאינו מעורב מה הוא היה עושה. התשובה בדרך כלל תהיה נחרצת.

ובטח אתם שואלים מה לגבי האינטואיציה? כמה פעמים אנחנו מרגישים שאנחנו יודעים מה צריך לעשות גם אם אין לנו ממש הסבר לכך?
אחת הדרכים היעילות והנוחות ביותר לקבלת ההחלטות היא על ידי שימוש באינטואיציה. יותר מכך, רוב ההחלטות שלנו מתבצעות בצורה אינטואיטיבית, חלקן אפילו אוטומטית.
חזרתיות עם משוב מהימן מאמנת ומרחיבה את האינטואיציה.
אינטואיציה היא תהליך של copy modify שמתבצעת בתת ההכרה. עקרון של הוצאה מהקשר והשלכה על או חיבור להקשר אחר, כאשר התהליך מתקיים בתת ההכרה שלנו, ללא שליטה מודעת.
הדרך בה משלבים אינטואיציה בקבלת החלטות היא ניסוי וטעייה ולימוד עצמי.
אינטואיציה מרחיבים על ידי לימוד ש תחומים שאינם קשורים במישרין לעיסוק העיקרי.

כפי שהבנתם, אינטואיציה, זה לא רגש. אז מה קובע הרגש או הרציונל?
אדם העומד בפני החלטה יכול להפעיל את החלק הרציונאלי, אך בסופו של דבר הרגש הוא זה שמחליט.
נשאף להגיע לכך שניתוח המצב והאפשרויות העומדות על הפרק לצורך החלטה יעשה בצורה קוגניטיבית- על ידי השכל, בעוד שההחלטה עצמה תכלול חיבור רגשי.
הרגש, גם אם רצוי בתוכן ההחלטה, בדרך כלל מפריע בתהליך קבלת ההחלטות.
גם כשהסיטואציה רגשית, ברוב המקרים הפעלה של השכל מובילה להחלטות נכונות יותר.
להלך הרוח משמעות מכריעה על הדרך בה אנו מקבלים החלטה, שלא לומר על ההחלטה עצמה.

מי שלוקח אחריות הוא זה שגם מקבל את ההחלטות. לכן, קבלת החלטות צועדת יד ביד עם מושג האחריות.
בספרו, אורי יהלום, מציג גם את האפשרות לקבל החלטות בקבוצה כשיש אפשרות כזו. זה כלי שיכול לשמש אותנו במקום העבודה ובהחלט יכול לשפר לדעתי את הצלחתנו בעבודתנו.
לקבלת החלטות בקבוצה ישנם יתרונות: ניתן לאסוף עוד מידע ומתבצעת החלפת דעות וסינרגיה. היא מחייבת ומגייסת את כולם בניגוד להחלטה שרירותית של המונה.
החסרונות בקבלת החלטות בקבוצה הם: ביטול עצמי וחשש להתבטלות בפני חשיבה קבוצתית דומיננטית וירידה ברמת האחריות האישית.

ולסיום, אתם זוכרים את הסרט “YES MEN” בכיכובו של ג’ים קרי?
בסרט ג’ים קרי מצטרף לסדנה שבה מלמדים את המצטרפים החדשים להגיד “כן” לכל הצעה שמציעים להם, ללא קשר לתוכנה. המטרה בלהגיד “כן” לכל דבר, הינה להיות יותר פתוחים ופחות שליליים.
אורי יהלום בספרו, אומר שכחלק מקבלת החלטות כשמבקשים משהו יש לנו אפשרות להיענות ב”כן” או ב”לא”. וכשמבקשים מאיתנו משהו, אם אין סיבה אמיתי לומר “לא”- כדאי לומר תמיד “כן”. “כן, אבל” פירושו “לא”.
מי שעונה בחיוב, גם אם לא יכול לעמוד במאה אחוז בהתחייבותו נתפס באור חיובי ולכן קל ללכת לקראתו ולוותר לו.

כל אחד מוזמן לקחת עימו מהספר את מה שיכול לעזור לו. אבל החשוב הוא, שנוכל “פשוט להחליט”….

XOXO
אחת שיודעת ;-)

עוד מהבלוג של קרין מילשטיין

תצוגה מקדימה

פסטיבל אשה בחולון 2016- ללא מחיצות, קרוב לעין , ללב ולנשמה

אדווה ירמיהו ,פלמנקו. צילום:מיכל מנצר כאישה, זה כייף שיש יום אחד עבורנו. אבל לא פחות חשוב איך נתייחס ליום זה. יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במארס. יום זה...

תצוגה מקדימה

המסע המופלא שלי בקווסטומניה- מתחם חדרי הבריחה הגדול בישראל

חדרי בריחה הם חדרי משחק אמיתיים, אליהם נכנסים בקבוצה קטנה ומטרת המשחק לפתור כתב חידה, כאשר באמצעות הפיתרון ניתן להיחלץ מהחדר . המשחק אורך עד שעה וכמובן שהמטרה היא להימלט...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"LITTLE BLACK DRESS"- מופע מוזיקלי של 'ENGLISH ON STAGE'

צלם: הרשל גוטמן המופע "LITTLE BLACK DRESS" הינו מופע מוזיקלי, שבבסיסו שמלה שחורה, המשתנה בהתאם לכל אחת שלובשת אותה (כי כל אחת שונה ומיוחדת) ובהתאם לאקססוריז שלובשים איתה. וכמו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה