הבלוג של קרין מילשטיין

הכל אפשרי …corny

סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)

עדכונים:

פוסטים: 527

עוקבים: 17

החל מדצמבר 2013

ספר תהלים הוא ספרו של האדם באשר הוא. המילים העבריות שהיו חלק מספר זה, עדיין קיימות ומהדהדות ביצירה העברית החדשה ופוגשות אותה פנים אל פנים בספר זה, ‘התשמע קולי- תהלים ישן חדש’ .

10/12/2017

20171208_152223~2

ספר תְּהִלִּים הוא אחד מספרי התנ”ך בחלק של הכתובים. במסורת היהודית מיוחס הספר בעיקרו לדוד המלך ולאישים נוספים, אולם מספר מזמורים מתוארכים בחקר המקרא לתקופת חורבן בית ראשון ולימי בית שני.
שם הספר תהילים הוא צורת רבים של המילה תהילה, שמשמעותה דבר שבח. הספר הוא קובץ של מזמורים שונים, וכל מזמור עומד בפני עצמו כיצירה סגורה.

יהודים רבים מאמינים כי הקריאה בספר יכולה להועיל לפרט ולזולת. כיוון שיש בו מזמורים המתאימים כמעט לכל מצב. נהוג לקרוא תהילים בשעת רצון, במקרה סכנה, ליד מיטתו של חולה ובכל עת שאדם חש צורך לקרבה עם אלוהיו.
לפי המסורת היהודית היו הלוויים משוררים פרקי תהילים בבית המקדש בשעת עבודת הקורבנות, אך רצוי לאומרם בכל מצב ובפרט בשעת צרה, שכן על פי האמונה היהודית סגולתם לעורר רחמים אלוהיים על האומר אותם.

ספר תהלים הוא ספרו של האדם. כל אדם. הוא אנתולוגיה של חוויות, של אירועים מחוללים ומכוננים, המעצבים את נפש האדם ואת חייו, באשר הוא אדם, ובאשר הוא מבקש לגעת בחיים.
בספר זה, “התשמע קולי- תהילים ישן חדש”, יש ניסיון לקלף את שכבת הקדושה, המרחיקה מעט, ולבוא ולומר כי הספר הזה, תהילים, הוא קודם כל עלינו, על כל אחד מאיתנו, על כל אדם המבקש לפגוש את עצמו.
לכן, גם היה נראה לעורכים נכון לנהל את השיח הזה דרך היצירה העברית החדשה, זו שנכתבה גם היא מתוך תודעה של זמן, של היסטוריה, של מקום ועדיין מבקשת להתמקד בעצמי, באדם מול העולם, והרגש.
ב”התשמע קולי” מתקיימים מפגשים מסוגים שונים בין מזמורי תהילים לבין היצירות שנבחרו להיות משובצות בתוך הספר, מתוך רצון לייצר מעין נקודת מבט, חוויה, ישנה- חדשה, אוניברסאלית במידה רבה, שתעלה מהמפגש העל זמני הזה.
ספר תהילים פרוש בספר זה, כאשר בין המזמורים, עומדים בסמיכות שירים שונים, המהווים מפגש עם מזמורים אלו.
המפגש יכול להיות התכתבות, הקבלה ואפילו התרסה או התנגדות.
להלן כמה דוגמאות להתכתבות והקבלה, אולי אפילו מעין אינטרטקסטואליות:
• בסמיכות למזמור יג’ מופיע שירה של זלדה “הסתרת נפשך”.
היא כותבת:
“הסתרת את נפשך ממני
ולא היה בי עוד קול הנהר המלא,
העולה על גדותיו”
מילים המתכתבות עם מילים מהמזמור: “עד אנה ה’ תשכחני נצח, עד אנה תסתיר את פניך ממני”.

• ניתן לראות הקבלה בין מזמור יט’ לבין שירו של אמיר גלבוע “גדולים מעשי אלוהי”:
“גדולים מעשי אלוהי. הוא בא עמי
בכל המוראות ובכל תאי הבכי…
הנה באה שמחתי. הנה באה ויורדת עלי”.
ובמזמור יט’: “השמים מספרים כבוד האל ומעשה ידיו מגיד הרקיע…תורת ה’ תמימה משיבת נפש עדות ה’ נאמנה מחכימת פתי. פקודי ה’ ישרים משמחי- לב מצות ה’ הכה מאירת עיניים”.
• בשירה “כשכל העולמות נגמרו”, חדוה הרכבי כותבת: “אנשים אינם מצטרפים לאלוהים אלא כשחושך גמור”, משפט המתאר את המסופר במזמור קז’.
• בשירה של אמירה אס, היא כותבת:
” מחפשת באין ולשווא
כי לאן אלך עכשיו?
אנא בוא עזרי עכשיו
לרגע שהיה קיים”

כמו במזמור קמג: “למדני לעשות כרצונך כי- אתה אלוהי רוחך טובה תנחני בארץ מישור. למען שמך ה’ תחייני בצדקתך תוציא מצרה נפשי…”.

דוגמא למפגש, המהווה התנגדות, התרסה והטלה בספק הוא שירו של חיים גורי “הזמן העגול” עם מזמור מו’.
בשירו חיים גורי כותב:
“מן המלחמות ההן יצאנו איכשהו.
בעור שינינו…
חדלת לאיים על הלא רצוי לך.
הוא חוגג את האפשר. מסתדר בשקט בלעדיך…
גם גדולי הנביאים כבר חוששים להתנבא…
בקש מהתופים לשתוק.”
לעומת הכתוב במזמור מו’: “לכו חזו מפעלות ה’ אשר שם שמות בארץ. משבית מלחמות עד- קצה הארץ קשת ישבר וקצץ חנית עגלות ישרף באש. הרפו ודעו כי- אנכי אלוהים ארם בגויים ארום בארץ.”

ובשירו של אביגדור המאירי “ובעיר האלוהים”, או אולי נכון יותר לומר, עיר ללא אלוהים, העיר הזו היא אנטיתזה לעיר האלוהים של מזמור פז’, שהיא עיר קדושה.

מוזמנים לקרוא ולגלות עוד מפגשים בין תהילים הישן ליצירה העברית החדשה.

XOXO

אחת שיודעת ;-)

עוד מהבלוג של קרין מילשטיין

תצוגה מקדימה

פסטיבל אשה בחולון 2016- ללא מחיצות, קרוב לעין , ללב ולנשמה

אדווה ירמיהו ,פלמנקו. צילום:מיכל מנצר כאישה, זה כייף שיש יום אחד עבורנו. אבל לא פחות חשוב איך נתייחס ליום זה. יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במארס. יום זה...

תצוגה מקדימה

המסע המופלא שלי בקווסטומניה- מתחם חדרי הבריחה הגדול בישראל

חדרי בריחה הם חדרי משחק אמיתיים, אליהם נכנסים בקבוצה קטנה ומטרת המשחק לפתור כתב חידה, כאשר באמצעות הפיתרון ניתן להיחלץ מהחדר . המשחק אורך עד שעה וכמובן שהמטרה היא להימלט...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

"LITTLE BLACK DRESS"- מופע מוזיקלי של 'ENGLISH ON STAGE'

צלם: הרשל גוטמן המופע "LITTLE BLACK DRESS" הינו מופע מוזיקלי, שבבסיסו שמלה שחורה, המשתנה בהתאם לכל אחת שלובשת אותה (כי כל אחת שונה ומיוחדת) ובהתאם לאקססוריז שלובשים איתה. וכמו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה