הבלוג של קרין מילשטיין

הכל אפשרי …corny

סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)

עדכונים:

פוסטים: 739

החל מדצמבר 2013

מעטים הם האנשים ששמעו על המלחינות שהיו חלק בלתי נפרד מההיסטוריה. מדוע? מוזיקה של נשים לא נחשבה בין יצירות המופת כמו יצירות של מלחינים שהיו חלק מהקנון המוזיקלי.ההיסטוריה הנציחה אומנים גברים. נשים לעומת זאת ביו בבחינת עיטור. ספרה של אדית זק מגולל את סיפוריהן המעניינים של חלק מהיוצרות על רקע התקופה בה חיו.הספר מביא עימו מהן צדק ותיקון היסטורי על ידי הרחבת הידע לגבי כישרונות בלתי מוכרים ומאפשר הערכה מדויקת יותר לגבי תפקידיהן של נשים יוצרות בהיסטוריה.

08/03/2016

AhavatHaSirenot-4s

באנציקלופדיה שמוקדשת למלחינות רשומות יותר מ-1000 נשים שעסקו בהלחנה כלית או קולית, אך מי שמע עליהן מלבד חוקרות מגדר במוזיקה? ומי יודע על הקשיים שעמדו בדרכן ועל המגבלות שחלו עליהן מתוקף היותן נשים?

ספרה של אדית זק מתאר את חייהן של חלק מהמלחינות האלו בין השנים 1098 עד 1990. כולן הגיעו ממשפחות אמידות, חלקן בנות למוזיקאים או אומנים, בכולן התגלה הכישרון המוזיקלי עוד מהילדות, כולן נאבקו בחברה על מנת ליצור ולקבל הכרה.אך,כל אחת ואחת היתה מיוחדת ושונה מהשניה הן בסגנון חייה והן בסגנון המוזיקלי שאותו יצרה.

לצד הרחבת הידע לגבי כישרונות בלתי מוכרים מתאפשרת הערכה מדויקת יותר לגבי תפקידיהן של נשים יוצרות בהיסטוריה. ספר זה מביא עימו מהן צדק ותיקון היסטורי.

האידיאולוגיה המגדרית יצרה מגוון אמונות, מנהגים ודפוסי התנהגות שתמכו בנורמות ובחוקים חברתיים- מהי התנהגות הולמת לכל אחד מן המינים, מהי הציפייה מכל מגדר, מה מותר ומה “נחשב”.
באותה תקופה היתה מוסכמה כי נשים אינן מסוגלות לחצות גבול מסויים של כישרון שהיה נחלתם של מבצעים גדולים ממין זכר.מוזיקה של נשים לא נחשבה בין יצירות המופת כמו יצירות של מלחינים שהיו חלק מהקנון המוזיקלי.ההיסטוריה הנציחה אומנים גברים. נשים לעומת זאת ביו בבחינת עיטור.
“האישה ההופכת ליוצר אמיתי ועצמאי פושטת מעל עצמה את נשיותה. זהו המחיר שעליה לשלם..”- ד”ר אמיל פוירשטיין, מבקר מוזיקה.

נשים שלמדו הלחנה או רצו ללמוד הלחנה ידעו מראש כי עיקר יצירתן תהיה ז’אנרים קטנים שיתאימו למרחב הפרטי.
כדי להגן על עצמן, מלחינות רבות השתמשו באסטרטגיה של הצנעת עצמן ומתן הקרדיט כולו לבעל הכוח הפוליטי שהיצירה הוגשה לו.
רוב המלחינות קבלו ביקורות על עבודתן כמלחינות וכמבצעות, ולא זכו להערכה הראויה להן בגלל היותן נשים.
מקרה חריג היה כשהצרפתים רחשו כבוד גדול לפסנתרנית ומלחינה, אוגוסטה מארי אן הולמס ואף קראו כיכר על שמה, פלאס אוגוסטה הולמס ברובע ה-13 בפריז.

המלחינה ססיל לואיז סטפני שמינאד טענה, בתקופה ההיא אישה צריכה לבחור בין נישואים לבין אומנות שכן לא תוכל לקיים את השניים זה לצד זה. הציפייה מנשים היא שיתפקדו בהתאם למוסכמות של חברה פטריארכאלית, ולפיכך הנישואים הורסים את האומנות.חלק מהמלחינות בספר התחתנו, ואכן הנישואים אילצו אותם לוותר לפחות חלקית על הקריירה המוזיקלית שלהן.

חלק מהמלחינות חייו חיים פחות קונבנציונאליים מבחינת מוסד הנישואים… להלן מספר טעימות מסיפורי חייהן :
מאריה אגאתה שימנובסקה התגרשה וכלכלה את עצמה ואת ילידיה לבדה ואף קבלה חזקה על ילדיה. דבר שלא היה מקובל באותה התקופה.

מנדלה בילתה את חייה במסעות של הופעות בזמן שמימנה את בעלה ואת פלגשו. לעומתה, פאולין ויארד-גארסיה חייתה יחד עם מאהבה ובעלה תחת אותה קורת גג.
אתל סמית ניהלה מערכות יחסים אינטימיות ססגוניות כאישיותה עם גברים ונשים כאחד.

אם החיים כאישה לא היו מספיק קשים עבור יוצרות, אז פלורנס ביאטריצ’ה פריס היתה גם אישה וגם שחורה. מה שלא אפשר לה למרות קורות חייה המפוארים, להתקבל כחברה באגודה למורים למוזיקה במדינת ארקנסו. לפיכך היה לה חשוב כפליים שיכירו בעבודותיה הגדולות.

פרק 19 מוקדש למלחינה הישראלית הראשונה, ורדינה שלונסקי, הנחשבה במשך שנים לאאוטסיידרית בישראל.

האם מלחינות במאה ה-21 מרגישות אחרת מאותן מלחינות שהובאו לעיל? האם הן זוכות לייצוג שיוויוני?
היעלמותה של תרבות “הקומפוזיטורים הגדולים” מתרחשת בד בבד עם תהליך התמקמותן של נשים בחברה המערבית. אך הפער בין גברים ונשים בתעשיית המוזיקה האמנותית ברחבי העולם עדיין גדול.

מאחלת לכל היוצרות באשר הן הצלחה בהגשמת עצמן וקבלת הערכה וההכרה הראויות להן.

XOXO

אחת שיודעת ;-)

עוד מהבלוג של קרין מילשטיין

תצוגה מקדימה

פסטיבל אשה בחולון 2016- ללא מחיצות, קרוב לעין , ללב ולנשמה

אדווה ירמיהו ,פלמנקו. צילום:מיכל מנצר כאישה, זה כייף שיש יום אחד עבורנו. אבל לא פחות חשוב איך נתייחס ליום זה. יום האישה הבינלאומי מצוין בעולם כולו בתאריך ה-8 במארס. יום זה...

תצוגה מקדימה

המסע המופלא שלי בקווסטומניה- מתחם חדרי הבריחה הגדול בישראל

חדרי בריחה הם חדרי משחק אמיתיים, אליהם נכנסים בקבוצה קטנה ומטרת המשחק לפתור כתב חידה, כאשר באמצעות הפיתרון ניתן להיחלץ מהחדר . המשחק אורך עד שעה וכמובן שהמטרה היא להימלט...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

"LITTLE BLACK DRESS"- מופע מוזיקלי של 'ENGLISH ON STAGE'

צלם: הרשל גוטמן המופע "LITTLE BLACK DRESS" הינו מופע מוזיקלי, שבבסיסו שמלה שחורה, המשתנה בהתאם לכל אחת שלובשת אותה (כי כל אחת שונה ומיוחדת) ובהתאם לאקססוריז שלובשים איתה. וכמו...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה