הבלוג של שרון סער - coacherit

שרון סער – coacherit

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל... +עוד

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל אלה בדרך להצלחה.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מאוקטובר 2014

אמהות אינה אימהיות, ולא כל מי שילדה, יודעת ויכולה להיות אימהית. איפה אתן על הסקאלה? והיכן נמצאות 6 אימהות?

31/10/2016

“אמא, אני פוחדת…” מעירה אותי הקטנה באישון לילה.
“ממה את פוחדת, ילדה שלי?” אני מיד בעירנות מוחלטת.
“אני פוחדת שלא אצליח להירדם בטיול של הצופים… אני פוחדת שאתעורר ותהיה עלטה כמו בטיול הקודם ואני אחשוב שאני מתה… אבל אני רוצה לצאת לטיול, אני לא רוצה לוותר…”
אין ספק, הילדה בהתקף קל של חרדה – היא רועדת, הנשימות קצרות, ‘אני פוחדת שלא יהיה שם מישהו בשבילי’ היא אומרת בלי מילים.
אני אוספת אותה ומחבקת (לפעמים היא מרשה לי…). מרגיעה ומלטפת. דואגת שתנשום עמוק, שתסדיר נשימה, משיאה עצה, מספרת סיפור אחר. אני אמא. זו מהותי. זו הווייתי. זו אני. אמא.
 
PicMonkey Collage

המקרה הזה פוגש אותי שעות ספורות לאחר הקרנת הבכורה של העונה השלישית של הסדרה 6 אימהות. סדרת דוקו שמאפשרת הצצה לחייהן של 6 ידועניות, ועוקבת מקרוב אחרי חייהן כאימהות בבית, בזוגיות, עם המשפחה ובעבודה. את הסדרה עצמה – אני לא מכירה, אבל הנושא קרוב לליבי ומסקרן, ולכן פשוט באתי. צפיתי. הקשבתי. ואהבתי.

אימהות עבורי אינה דבר של מה בכך. בעיני – האימהות היא משימת המשימות של חיי והילדים הם פרוייקט חיי. זה המקצוע הכי קשה בעולם והוא לא נלמד בשום מקום. אחרי 9 חודשים של אופוריה (מי יותר מי פחות) – זה קורה. את יולדת, ומאותו הרגע חייך משתנים לבלי הכר. שום דבר שידעת עד אותו היום לא מכין אותך לאימהות, ובודאי לכך שאין שום דרך חזרה. לטוב ולרע. המצב הוא בלתי הפיך לחלוטין.

אוקיי, ילדת אז את אמא. אבל זה ממש לא נגמר כאן. אימהות (motherhood) היא דבר אחד, אבל אימהיות (Motherliness) – היא הענין היותר משמעותי. אימהיות היא כל אותן תכונות הנחוצות לכל אם (Mother) כדי להיות אמא (Mom) אמיתית…

אימהיות היא תכונה נרכשת מתפתחת, ובעיקר מיוחלת. מדובר בסך כל התכונות המצופות והרצויות חברתית, לכל אם*, ומבטאות עמדה רגשית כלפי הזולת וכלפי עצמנו, ללא קשר לאמהות ביולוגית. מהותה של האימהיוּת נמצאת ברכיב אידאולוגי, המהווה כמושא לשאיפה, והוא המשפיע על תכונות כגון אמפתיה, קרבה, הבנה בלתי אמצעית, הכלה, השתתפות רגשית עמוקה בחוויותיהם של ילדים, חמלה ודאגה לזולת.

*** כמובן שאימהיות אינה נחלתן הבלעדית של אימהות. יש נשים שאינן אימהות אך הן אימהיות וישנם כמובן גם גברים בעלי תכונות אימהיות. אבל זה נושא לפוסט אחר.

מיתוס ה”אימהות” הוא למעשה התגלמות ה”אימהיות”. האמא ה”מושלמת” היא זו שנהנית מכל התכונות האימהיות. אבל… האמא המושלמת היא מיתוס בלבד, ובחיים – כל אמא עושה את דרכה העצמאית ובונה את האימהיות שלה. וכמספר סוגי האימהות – כך גם מספר סוגי האימהיות. ויש גם אימהות שלא רוצות, או לא יודעות איך, או לא מצליחות, והן לא אימהיות. גם זה קורה וקיים.

6 אימהות

6 אימהות – 6 אימהויות

הפער הזה – בין אימהות לאימהיות – הוא שהופך את הסדרה 6 אימהות למעניינת כל כך.

אם את אמא לחמישה וגם אשת קריירה שיוצאת לחו”ל פעמיים בשנה, אבל בעלך אוהב להתבודד בים – מי בעצם מטפל בילדים שלך?
אם את אמא לשלוש בנות, כוהנת לאורח חיים בריא וכוכבת אמיתית – האם את יכולה לקבל ילדה שאינה מתבלטת או מצטיינת?
אם (מכורח החיים והנסיבות) את אמא של שעה בשבוע – עד כמה את באמת מעורבת בחיי ילדתך, עד כמה את נמצאת שם כדי להכיל אותה כשהיא צריכה אותך?
אם את מאמינה שהג’ימבורי הוא מרבץ החיידקים הגדול ביותר עלי אדמות אבל הבנות שלך מתות לשחק שם – מה משמעות הדאגה לשלומן? לאפשר את החוויה או למנוע?
אם את רוצה להגשים את עצמך אבל נאלצת לוותר עבור ילדייך – איפה זה משאיר אותך?
ואם את מקבלת כל החלטה שנוגעת לילדים (או בכלל) – מה הם לומדים? במה את מציידת אותם לקראת מסע החיים?

אלה האימהות, אלה הסיפורים, זהו המסע שלהן מאמהות לאימהיות, וזה הענין האמיתי בסדרה.
אז אם גם אתם סקרנים, שימו לב: פרק הבכורה ישודר היום, יום שני 31.10 בשעה 21:00 בערוץ 2, והמשך הסדרה ישודר בימי חמישי (השבוע יהיו שני פרקים).

6 אימהות

6 אימהות

 
“את רוצה שאספר לך על הסדרה שראיתי היום?” אני מנסה להסיח את דעתה של הקטנה מאיומי הטיול.
כן, היא אומרת.  ואני מספרת.
“אני חושבת שאני אהיה אמא בדיוק כמוך” מסכמת הקטנה וחוזר למיטתה. נו, כנראה שעשיתי משהו טובה אני אומרת לעצמי, וגם אני עוצמת עיניים.
 
אני ואמא שלי
אני ואמא שלי
 

עוד מהבלוג של שרון סער - coacherit

תצוגה מקדימה

לעשות למען עצמי - ההשקעה החשובה ביותר שאדם יכול לעשות בחייו

בפוסט הקודם ספרתי לכם על תשוקה - תשוקה כנקודת התחלה של כל הישג, תשוקה כמסמנת מטרה, תשוקה ככח מניע אדיר. תשוקה היא הכרח, אבל בהחלט לא מספקת, כי אחרי...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

להרגיש צעירה, להיראות צעירה

מה אני עושה כדי להרגיש ולהיראות צעירה? זו שאלה טובה. אני לא לגמרי מכוונת מטרה בענין הזה. אני לא עוסקת בטיפולי אנטי-אייג'ינג, בוטוקוס או ליפטינג למיניהם, אני אפילו לא...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסימטה - הצגה חובה

שום דבר לא הכין אותי לעוצמה האדירה שהביאה איתה ההצגה על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסמטה. הפרסומים סיפרו על דרמה מוסיקלית המתרחשת כולה - לאורכה, לרוחבה ולעומקה - בזיכרון של דמות אחת ויחידה,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה