הבלוג של שרון סער - coacherit

שרון סער – coacherit

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל... +עוד

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל אלה בדרך להצלחה.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מאוקטובר 2014

איפה שהוא בדרכי המורכבת עד בלי די והאינטנסיבית עד מאוד איבדתי לחלוטין את כח הרצון שלי, אמרתי נואש. למה זה קרה ואיך אפשר להמנע ממשבר כזה? אתם מוזמנים לקרוא כאן.

03/07/2016

בשבועות האחרונים אני מרגישה מרוקנת לחלוטין מאנרגיות, איבדתי את חדוות היצירה, וכל העסק הנפלא שלי, מפעל חיי, נדמה כאבן ריחיים אחת ענקית על צווארי ועל חיי בכלל. עד כדי כך שאני חושבת – האם בכלל???

רבים שואלים אותי “מה קרה?” מנסים לזרוק רעיון, להשיא עצה, להציע עזרה. “כל כך חבל” הם אומרים לי “יש לך משהו מדהים ביד”… חבל, גם אני מסכימה ושואלת את עצמי שוב ושוב – האם זה באמת בלתי נמנע? האם יש דרך לעצור את הכל? להשיב את הגלגל לאחור?

את העסק הקמתי מתוק תשוקה אדירה, התשוקה הזו היתה המנוע שהניע אותי במשך כל השנים. האמנתי ואני מאמינה גם היום ש”תשוקה היא נקודת ההתחלה של כל הישג. לא תקווה, לא משאלה, אלא תשוקה בוערת שגוברת על הכל” (נפוליאון היל). וזה באמת היה כוחה של התשוקה גם במקרה הפרטי שלי – התשוקה הניעה אותי קדימה ולמעלה, איש לא יכל לה, דבר לא עצר בעדה. התשוקה הזו היתה חזקה יותר מכל דבר אחר, יותר מהקשיים, יותר מההתמודדויות, יותר מכאב השריטות והפציעות שבדרך. חזקה כמו שרק תשוקה יכולה להיות. 

ולא הסתפקתי רק בכך. סיגלתי לעצמי חשיבה ודרך פעולה פרואקטיבית, הגדרתי מטרות ויעדים והייתי חדה וממוקדת בדרכי אליהם, פעלתי מתוך נחישות והתמדה, הוקרתי את עצמי על הצלחות ולמדתי מכשלונות, הייתי חרוצה ומסורה, קשובה ומבינה, ובכל זה לא היה די… וזה לא שאני מזלזלת בכל אלה או חושבת שהם לא נחוצים, אבל על בשרי למדתי, בדם יזע ודמעות, שתכונות כמו נחישות והתמדה הן אמנם מרשימות מאד אבל הן בסך הכול דרישות מינימום – הן לא דרכים מובטחות לתהילה. אין ספק שחסר לי עוד מרכיב במשוואה.

אחרי חקירה ובדיקה ממושכת ומעמיקה מצאתי אותו, את המרכיב החסר, והבנתי שהרכיב שאבד לי בדרך הוא כח הרצון. האינטנסיביות הממושכת, המאמץ הרב שנדרש ממני לאורך חודשים ושנים, שחקו ומיצו עד תום את כל עתודות כל הרצון שלי, ובלי כח רצון – אין דרך להמשיך הלאה.

מחפשת את הדרך | Coacherit - שרון סער

מחפשת את הדרך | Coacherit – שרון סער

למה בדיוק אני מתכוונת?

כח הרצון שלנו הוא משאב מוגבל. גם אם אנחנו רוצים עד מאוד להשיג את מטרותינו ומוכנים לעבוד קשה כדי להשיג אותן –יש גבול לכושר העבודה וכוח הרצון שלנו. כשאנחנו ממצים את כל הרצון שלנו, אנחנו מגיעים למצב של “דלדול אגו” (מונח שטבע הפסיכולוג Baumeister מאוניברסיטת פלורידה סטייט), ובמצב הזה פשוט לא מתחשק לנו לעשות כלום.

זו הסיבה  שאיננו מתלהבים ללכת לחדר הכושר אחרי יום קשה במשרד או לארח את המשפחה המורחבת לארוחה חגיגית אחרי שבוע עבודה עמוס במיוחד. כי בשורה התחתונה - יש גבול לכמות כוח הרצון שאנו מסוגלים להשקיע לפני שאנחנו צריכים הפסקה מעשיה משמעותית או מִקַבָּלַת החלטות.

ועדיין נשאלת השאלה – מדוע לאנשים אחדים יש כוח רצון רב יותר? טוב יותר? חזק יותר? מי זוכה בסופו של דבר – כפועל יוצא מכך – בכוח עמידה פוטנציאלי רב יותר מאשר אחרים?

יתכן שהדבר קשור לסוג ומספר ההחלטות שאנשים נדרשים לקבל מדי יום. לכל אדם יש כמות מוגבלת של “עתודות”. רזרבות של משאבים קוגניטיביים ורגשיים שלו, כמו למשל כח הרצון. עפ”י Mullainathan כלכלן מאוניברסיטת הרווארד, ו-Shafir חוקר התנהגות מפרינסטון כמות העתודות של כל אדם היא תולדה של רשת הביטחון החברתית והכלכלית העומדת לרשותו. וככל שהרשת הזו גדולה וחזקה יותר – כך יהיה אותו אדם בעל “עתודות” רבות יותר, ובטווח הארוך – בעל כח רצון רב יותר.

כל עשיה שיש עמה קושי כזה או אחר, כל החלטה משמעותית שאדם נדרש לקבל בדרך, כל כשלון או תקלה בדרך שמהם הוא שואף ללמוד ולהתחיל מחדש – כל אחד מאלה תלוי בעתודות כח הרצון, וככל שאדם משתמש בעתודות שלו יותר – כך הן נשחקות ומידלדלות.

כאשר לאדם מסויים מאגר עתודות שהוא מלכתחילה אינו גדול במיוחד (כי הוא עובד לגמרי לבד ללא כל עזרה/סיוע/משענת, כי אין לו רזרבות בבנק, כי שעות העבודה שלו ארוכות או כל סיבה אחרת) – במקרה כזה אין לאותו אדם מקום רב לטעויות. גם אם באופיו הבסיסי יש לו יכולת להתאושש ממעידות (מהות כח העמידה), הרי שהמהמורות בדרכו מרובות יותר, המשוכות בפניו גבוהות יותר, ולכן כח הרצון שלו ידלדל מהר יותר.

זה בהחלט מתאר מה שעבר עלי בחודשים האחרונים. כמות המהמורות וגובה המשוכות שניקרו בדרכי יום אחרי יום, שעה אחרי שעה, כמעט ללא הפוגה – בסופו של דבר פשוט הכניעו אותי.

אז מה עושים? איך מתמודדים עם הקושי? בכל מהלך – ובעיקר כשהעתודות שלנו (רגשיות, כספיות או אחרות) מלכתחילה מצומצמות – יש להביא בחשבון אפשרות של תקלות ולהתכונן למהמורות שייקרו בדרכנו. ההתכוננות היא בשני מישורים: ברמה המעשית – איך להמנע או להתגבר על תקלות אפשרויות בדרך, אך לא פחות חשוב מכך, ברמה הרגשית – להשאיר מקום לכישלון, לאפשר לעצמנו רגע של ויתור, רגע של מנוחה, חיסכון בכוח הרצון, לפני שאנחנו עושים את המאמץ הכביר הכרוך באיסוף עצמי לאחר כשלון או תקלה, למידת הלקחים ויציאה לדרך מחדש.

במילים אחרות: כאשר אנו מציבים לעצמנו מטרות ומגייסים כוח רצון ונחישות כדי לכבוש את היעד, חשוב גם להרפות מדי פעם ואפילו לוותר מעט. לתכנן את הכישלון, את חוסר ההצלחה ולהשאיר להם מקום ועתודות. לאפשר לעצמנו מדי פעם סטייה מהדרך, הנאות קטנות, כי הם אלה שיאוששו ויחדשו את עתודות כח הרצון שלנו וימנעו, מאתנו בסופו של דבר, להתייאש מהדרך ולנטוש כליל את המטרה.

אז איך משמרים את עתודות כח הרצון?

1.  חשוב להבין ולזכור – כח הרצון הוא משאב מוגבל. גם אם אני חדורת תשוקה, נחישות והתמדה (ומי כמוני חדור בכל הנ”ל?) – דלדול עתודות כח הרצון עלול לרפות את ידי בהמשך הדרך.

2. הקפידו על “תחזוקה שוטפת” לעתודות כח הרצון – ארגנו לעצמכם שגרת הפסקות מקבלת החלטות. בין משימה למשימה (ולא, אני לא מתכוונת להפסקת עישון), לפני או אחרי העבודה, בסופ”ש או בזמן מתאים אחר – עשו משהו אחר, שלא קשור לשגרת היום-יום שלכם, שלא מחייב חשיבה מאומצת או קבלת החלטות, שמאפשר לכם רגיעה מוחלטת ומלאה.
כשאתם מגיעים הביתה כבו את הטלפון הסלולארי וסגרו את תיבת הדוא”ל שלכם. עסקו ביוגה או מדיטציה, טיפול שיאצו או רכיבה על אופניים, ובלבד שאלה יהיו חלק בלתי נפרד מהשגרה היומית או השבועית שלכם. ואל תוותרו (אפילו לא רק הפעם…) כי ההפסקה הזו חשובה כמעט כמו החתירה למטרה בכל שאר הזמן.

3. לפני כל מהלך עסקי (או אחר) – תכננו כל מהמורה או משוכה אפשרית והתכוננו אליהם, הן ברמה המעשית והן ברמה של עתודות כח הרצון. מי יוכל לתמוך בי בשעת משבר, למי אוכל לפנות לעזרה? מי יהיה שם בשבילי? שריינו את התמיכה הזו מראש. הודיעו לחברים/בני משפחה – אני הולכת לעשות כך וכך. יש סיכון כזה ואחר שמשהו ישתבש בדרך ובמקרה כזה אצטרך את עזרתכם. ציינו מהי העזרה הספציפית לה תזדקקו. קבלו את תמיכתם. המשענת הזו – שאתם יודעים שנמצאת שם עבורכם לשעת צרה – תגדיל פי כמה וכמה את עתודות כח הרצון שלכם.

4. במקרה של כשלון או תקלה או תוצאה בלתי רצויה – חכו שם רגע. לפני שאתם מפיקים לקחים ומסקנות ורצים לתקן – עצרו והמתינו. תנו לעצמכם את השהות של הרגע, זה מותר, זה אפשרי. קחו אוויר, נשמו עמוק, חכו עוד רגע. פרגנו לעצמכם איזושהי פעילות מפנקת - סרט טוב, מסאז’ מפנק, נסיעה קצרה לחופש. עשו הפסקה מקבלת החלטות, נוחו קצת. מנוחה מלאה. מוחלטת.
ורק אז – כשתרגישו שבאמת מילאתם את המצברים – חזרו לפעול. ההפוגה הזו היא שתבטיח שעתודות כח הרצון שלכם לא ידלדלו לחלוטין.

5. לא לוותר על ההפוגה. נכון, אני יודעת שזה קשה, לא תמיד יש זמן או כסף, האינטנסיביות של העבודה מכריעה אותנו לפעמים ואנחנו נשאבים למעגל של עשיה שאין לו התחלה אמצע או סוף… מי כמוני מכירה את זה?
אבל אם אנחנו רוצים לשמר את עתודות כח הרצון שלנו ואת הסיכוי – בסופו של דבר – להצלחה – אנחנו חייבים לשמור על עצמנו מפני שחיקה, מפני התדלדלות כח הרצון ודלדול האגו, שיובילו בסופו של דבר לייאוש ונטישה.

עתודות כח הרצון | Coacherit - שרון סער

עתודות כח הרצון | Coacherit – שרון סער

ספרו לי על עתודות כח הרצון שלכם, מתי ולמה התדלדלו ומה עשיתם כדי למלא את המצברים מחדש?

על תשוקה כנקודת התחלה של כל הישג אפשר לקרוא כאן
על
פרואקטיביות אפשר לקרוא כאן
על התוויית דרך ויצירת מציאות אפשר לקרוא כאן
על הדרך להיות חדה וממוקדת אפשר לקרוא כאן
על נחישות והתמדה בדרך להצלחה אפשר לקרוא כאן
על הוקרות וחשיבותן אפשר לקרוא כאן
על כישלון בדרך להצלחה אפשר לקרוא כאן

רוצים ללמוד על עקרונות נוספים להצלחה? 
אתם מוזמנים להירשם כאן ולקבל עדכונים שוטפים מהבלוג או להצטרף לדף הפייסבוק שלי (ואפשר גם וגם כמובן).

לשיחת ייעוץ אישית – ניתן לפנות אלי ישירות  [email protected]

 שאלות, השגות, הערות והארות, תגובות ומשאלות – יתקבלו באהבה בתגובה לפוסט זה ויזכו למענה.

שלכם, שרון

עוד מהבלוג של שרון סער - coacherit

תצוגה מקדימה

לעשות למען עצמי - ההשקעה החשובה ביותר שאדם יכול לעשות בחייו

בפוסט הקודם ספרתי לכם על תשוקה - תשוקה כנקודת התחלה של כל הישג, תשוקה כמסמנת מטרה, תשוקה ככח מניע אדיר. תשוקה היא הכרח, אבל בהחלט לא מספקת, כי אחרי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

להרגיש צעירה, להיראות צעירה

מה אני עושה כדי להרגיש ולהיראות צעירה? זו שאלה טובה. אני לא לגמרי מכוונת מטרה בענין הזה. אני לא עוסקת בטיפולי אנטי-אייג'ינג, בוטוקוס או ליפטינג למיניהם, אני אפילו לא...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסימטה - הצגה חובה

שום דבר לא הכין אותי לעוצמה האדירה שהביאה איתה ההצגה על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסמטה. הפרסומים סיפרו על דרמה מוסיקלית המתרחשת כולה - לאורכה, לרוחבה ולעומקה - בזיכרון של דמות אחת ויחידה,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה