הבלוג של שרון סער - coacherit

שרון סער – coacherit

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל... +עוד

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל אלה בדרך להצלחה.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מאוקטובר 2014

רוצים לייצר לעצמכם מציאות שונה? טובה יותר? נוחה יותר? ראויה יותר? יש דרך לעשות זאת. >>> הכנסו לקרוא כאן

19/01/2016

אמש חזרתי לתיאטרון תמונע האהוב עלי כדי לצפות בהצגת היחיד “ותכתוב“.
זהו מופע ספרותי בימתי, יצירה משותפת לסופרת שהרה בלאו שכתבה את ההצגה ומשחקת בה, והבימאית עמנואלה עמיחי. המחזה בעל הנגיעות האוטוביוגרפיות מכניס את הצופים לחדר העבודה של הסופרת ומשתף אותם בסיפורה ולבטיה כאשר היא מנסה לסיים כתיבתו של ספר שעליו היא עובדת, עיבוד מחודש לסיפור יעל וסיסרא, ובמקביל מתמודדת עם פרידה מבן זוגה, זכרונות ילדות ואמיתות (או קלישאות) על הכתיבה עצמה.

1695152-5

בסופו של המחזה, נקשרים הקצוות כולם. היתד הטמון בגופה של שהרה מתאחד עם היתד בו הולמת יעל בסיסרא, והאינטרפרטציה המרתקת של הסופרת לסיפור המקראי לצד הכרזתה ‘אני הורגת את מי שאני אוהבת’ והתובנה שלה כי כתיבה יוצרת מציאות מעלות את החשש הכבד כי במערכה הבאה (אם חלילה היתה כזו) היה גורל דומה לבן זוגה שעזב, וחזר. רק כדי לעזוב שוב.

התובנה הזו - כתיבה יוצרת מציאות ממשיכה ללוות אותי. למען האמת, היא לא חדשה עבורי. אני באופן כללי מאמינה שכל דבר שאנחנו עושים נברא פעמיים – פעם אחת במחשבה, בתכנון, בכתיבה, ופעם נוספת ביצירה עצמה. אני כמובן לא המצאתי את העקרון הזה. נחשפתי אליו לראשונה בספרו של סטיבן קובי שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד, ספר מומלץ במיוחד לכל מי שרוצה לקחת אחריות על חייו, ולהצליח.

אז איך בעצם הכתיבה קשורה להצלחה?

אחד העקרונות להצלחה עפ”י סטיבן קובי (ואין הרבה, רק שבעה) הוא לצפות את הסוף מראש. להתחיל כל יום כשלנגד עיני התמונה של סוף חיי, כמסגרת התייחסות או כאמת מידה. מה אני רוצה שיגידו עלי אחרי מותי? איך אני רוצה שיזכרו אותי? להתחיל כל יום בידיעה ברורה לאן אני רוצה להגיע, ומתוך כך – היכן אני נמצאת היום ומהי הדרך שלי. רק כך אני יכולה להיות אפקטיבית, יעילה בהתקדמות אל עבר המטרות שלי.

היכולת לצפות את הסוף מראש מבוססת על העקרון שהכל נברא פעמיים. כל דבר הוא פרי יצירה מנטלית ראשונית (במחשבה, כתיבה או תכנון) ויצירה פיסית שניה. מבולבלים? חשבו רגע על בניית בית. כל בית. אפשר לבנות בלי לתכנן מראש? ומה יהיה גורלו של בית כזה, שנבנה בלי תכנון?

צילום: shutterstock_115744747

צילום: shutterstock_115744747

ודוגמה נוספת של קובי, מתחום העסקים:  נניח שאתה רוצה להקים עסק מצליח, עליך להגדיר לעצמך בבהירות מהו הדבר שאליו אתה חותר. עליך לחשוב היטב על המוצר או השירות שברצונך להציע במונחים של יעדי השוק שלך, ואחר כך אתה מארגן את כל המרכיבים – כלכליים, מחקר ופיתוח, תפעול, שיווק, כח אדם, מתקנים, וכן הלאה – כדי להגיע ליעדיך. השאלה אם תצליח להקים עסק משגשג תלויה לא פעם במידה שבה ראית לנגד עיניך את היעד הסופי מן ההתחלה. מרבית הכשלונות העסקיים מקורם ביצירה הראשונית, בבעיות כמו חוסר מימון, אי הבנה של השוק או העדר תכנית עסקית.

וכשאני חושבת לעצמי על העסק שלי, הקונדיטוריה שלי בבת עיני , ברור לי לחלוטין שסטיבן קובי צודק, כל כך צודק. כי אני הקמתי עסק מתוך תשוקה ולא מתוך תכנון. כי הלכתי אחרי החלום שלי בלי שהיה לי שמץ של מושג לאן אני רוצה להגיע. ובמשך שנים לאחר מכן עסקתי בתיקון טעויות והתכווננות מחדש. פשוט כך. כמה עוגמת נפש, כאב לב, זמן וכסף הייתי יכולה לחסוך לעצמי אילו הייתי מתנהלת – מראש – אחרת. אילו הייתי מגדירה מראש מטרה ברורה ומכוונת אליה. אילו לא הייתי נותנת לנסיבות ליצור את היצירה הראשונה “שלי”, אלא יוצרת אותה בעצמי. כי כשאני לא יוצרת את היצירה הראשונית שלי בעצמי – מישהו אחר עושה זאת במקומי. אנשים אחרים, נסיבות, הרגלים מן העבר. ואז היצירה השניה שלי, מבוססת על היצירה הראשונית של אחרים, ומשרתת למעשה אותם, מקדמת את המטרות שלהם, לא שלי. 

אז כן, כתיבה יוצרת מציאות. כתיבה יוצרת מציאות כי היא היצירה הראשונה, קביעת היעדים והמטרות. כפועל יוצא מכך הכתיבה היא גם התכנון, התוויית הדרך. ובסופו של דבר הכתיבה מסמנת עבורנו את הנתיב להצלחה. כי רק כשיש מטרה – אפשר להתמקד בה.

אז איך ומה עושים?

1. תרגיל דמיון מודרך – דמיינו את עצמכם בעוד 5 או 10 שנים או אפילו 20 שנה. איפה אתם רוצים להיות? לאן אתם רוצים להגיע? מה אתם רוצים להרגיש כשאתם שם? מה הייתם רוצים שיחשבו עליכם בני משפחיה קרובים? חברים? קולגות?

2. יצירה ראשונית – לאור התשובות שלכם לתרגיל הדמיון המודרך – סמנו מטרות ויעדים, איפה בדיוק אתם רוצים להיות, לאן בדיוק אתם רוצים להגיע ביחס לעצמכם, למשפחה שלכם, ביחס לחברים, לקולגות, הגדירו מטרות עסקיות, סמנו את ההצלחה שלכם.

3. כתיבה יוצרת מציאות – העלו את היצירה הראשונית שלכם על הכתב. שימו אותה במקום בולט וברור לנגד עיניכם. חזרו אליה מדי יום ביומו והזכירו לעצמכם לאן אתם רוצים להגיע.

4. התוויית הדרך – בררו לעצמכם את המקום בו אתם נמצאים ביחס ליעדים שהגדרתם והתוו דרך.

5. היצירה השניה  - צרו את היצירה השניה שלכם. צעדו בדרך שהתוויתם לעצמכם, הגיעו אל המטרות, הגשימו את היעדים. זו ההצלחה שלכם והיא בהישג יד.

צילום: shutterstock_355336316

צילום: shutterstock_355336316

 

ספרו לי על היצירה הראשונית שלכם, לאן אתם מכוונים, ומה הדרך שלכם להגיע לשם.

רוצים ללמוד על עקרונות נוספים להצלחה? אתם מוזמנים להירשם כאן ולקבל עדכונים שוטפים מהבלוג או להצטרף לדף הפייסבוק שלי (ואפשר גם וגם כמובן).

שאלות, השגות, הערות והארות, תגובות ומשאלות – יתקבלו באהבה בתגובה לפוסט זה ויזכו למענה.

שלכם, שרון

 

עוד מהבלוג של שרון סער - coacherit

תצוגה מקדימה

לעשות למען עצמי - ההשקעה החשובה ביותר שאדם יכול לעשות בחייו

בפוסט הקודם ספרתי לכם על תשוקה - תשוקה כנקודת התחלה של כל הישג, תשוקה כמסמנת מטרה, תשוקה ככח מניע אדיר. תשוקה היא הכרח, אבל בהחלט לא מספקת, כי אחרי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

להרגיש צעירה, להיראות צעירה

מה אני עושה כדי להרגיש ולהיראות צעירה? זו שאלה טובה. אני לא לגמרי מכוונת מטרה בענין הזה. אני לא עוסקת בטיפולי אנטי-אייג'ינג, בוטוקוס או ליפטינג למיניהם, אני אפילו לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסימטה - הצגה חובה

שום דבר לא הכין אותי לעוצמה האדירה שהביאה איתה ההצגה על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסמטה. הפרסומים סיפרו על דרמה מוסיקלית המתרחשת כולה - לאורכה, לרוחבה ולעומקה - בזיכרון של דמות אחת ויחידה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה