הבלוג של שרון סער - coacherit

שרון סער – coacherit

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל... +עוד

אימון אישי לעצמאיות/ים, בעלות/י עסקים קטנים, נשים וגברים בתהליך של צמיחה עסקית. כלים ותובנות על פיתוח המצוינות והיכולות האישיות, העצמה אישית והנעת תהליכי צמיחה פנימיים, מיצוי אישי ועסקי ובעיקר האינטגרציה והאיזון בין כל אלה בדרך להצלחה.

עדכונים:

פוסטים: 23

החל מאוקטובר 2014

פוסט שמדבר בעיקר לאמהות עובדות, אבל גם אחרים ואחרות ימצאו בו ענין ותועלת לא מבוטלים.

13/10/2015

מי שזכתה לראות את מופע היחיד המשעשע של אבי קושניר (אי שם בשנות התשעים, נדמה לי) להציל את איש המערות (מזמינה אתכם להיכנס לקישור, בהחלט שווה צפייה גם היום), לא ישכח את הרעיון הנפלא של גברים ציידים ונשים מלקטות. כמו בכל מופע בידור משובח, גם כאן הנושא המרכזי הוא יחסי גברים-נשים ובעיקר ההבדלים ביניהם, שהניתוח נעשה מזווית ראיה היסטורית אבולוציוניות, תיאוריה שיש לה אסמכתאות גם במחקרים פסיכולוגיים מודרניים ולא רק במרתפי הקומדי בר.

הרעיון הבסיסי הוא כזה:

בימי קדם, ימיו של איש המערות, גברים עסקו בציד ונשים בליקוט, משימות הדורשות יכולות קוגניטיביות שונות, שהשתרשו בנו מאז ועד עתה.

הצייד/הגבר מתמקד בדבר אחד בלבד, ננעל על המטרה ומתרכז רק בה. אין לו את הרצון ואף לא את היכולת לעשות שום דבר אחר במקביל, הוא ממוקד באופן מוחלט ובלעדי ביעד שלו. כשהוא קורא עיתון הוא לא יכול להקשיב לך, כשהוא רואה טלוויזיה הוא לא מפטפט עם חברים, וכשהוא צריך לקנות חולצה – הוא קונה חולצה. וזהו.

וכשיש לו עסק/קריירה והוא רוצה להצליח (ומי מהם לא רוצה?) – זה כל מה שהוא עושה. לא רואה את הבית, לא שומע את הילדים, לא מכיר את האשה… ולא, אי אפשר לכעוס עליו הוא פשוט לא יודע ולא יכול אחרת, אלה הכישורים שלו ואין לו אחרים. כל כולו ממוקד במטרה, מכוון לכבוש את הפסגה, וכל השאר – כאילו לא קיים. ככה הם הגברים.

האשה/המלקטת, לעומת זאת, לא יכולה היתה להרשות לעצמה להינעל על פרט אחד בלבד. היא חייבת לראות הכל ומיד, היכן הפירות הטובים והיכן הרעילים, היכן בוסר והיכן הבשיל, איפה הילדים, לאן ברחו התרנגולות, ולאן נעלמה, לכל הרוחות, נעל הבית השמאלית של החמות?! וכשהיא צריכה חולצה – זו חגיגית אמיתית של קניות… מוכר לכן?

להיות חדה וממוקדת הבלוג של שרון סער - Coacherit איור: Shutterstock

להיות חדה וממוקדת
הבלוג של שרון סער – Coacherit
איור: Shutterstock

 

אבל מה קורה כשאשה מנהלת עסק או יוצאת לעבודה? 

כשאת מנהלת עסק וגם בית, כשאת אמא וגם מנכ”ל, כשאת עובדת וגם לומדת, כשאת עונה למיילים ובאותו זמן ממש מנגבת ישבנים ומקנחת אפים (חמודים ככל שיהיו), כשאת מנהלת שיחת עסקית ותוך כדי כך מטגנת שניצלים, או בקיצור כשאת מלקטת – את מפספסת…

אם את בעלת עסק (חדש או קיים) ורוצה לקדם אותו, אם יצאת לעבוד ואת שואפת לקריירה מפוארת, אם את רוצה באמת להצליח –  את חייבת להתחבר לצייד שבך, להיות ממוקדת בעסק או בקריירה, להציב יעדים ומטרות, להתרכז אך ורק בהם, ולהתקדם לעברם ללא שום הסחות דעת או הפרעות מן הצד.

בענין הזה אין חוכמות – התמקדות במטרה היא הדרך האחת ויחידה להגיע אליה.

להיות חדה וממוקדת הבלוג של שרון סער - Coacherit איור: Shutterstock

להיות חדה וממוקדת
הבלוג של שרון סער – Coacherit
איור: Shutterstock

אז מה, את שואלת עכשיו, נשלח את הילדים לפנימיה?

אז זהו, שלא באמת חייבים. אמהות רבות הן בעלות עסק משגשג או קריירה מדהימה, לא מעט נשות עסקים מתחזקות גם בית ומשפחה למופת. איך עושים את זה?  החוכמה היא לשלב את ההתמקדות במטרה יחד עם כל כישורינו הנשיים המדהימים, ובראש וראשונה היכולת לראות ולהבחין בפרטים במהירות, הכושר ללקט אינפורמציה ביעילות, לגלות גמישות (מחשבתית ומעשית) ולטפל בכמה משימות בו זמנית, אבל – וזו נקודת המפתח - בחלוקת זמן ותפקידים ברורה וידועה מראש.

תכלס, מה עושים?

1. מתחילים בהגדרת מטרה – מטרה ברורה ומדידה, מוחשית אך מעוררת השראה, שיהיה לנו על מה לחלום, לאן לשאוף (מבטיחה שיהיה פוסט נפרד לנושא חשוב זה).

2. מתכננים את הדרך למטרה – מה צריך לקרות כדי שאצליח? איזו השקעה כספית נדרשת? כמה שעות עבודה צפויות לי? כמה פגישות עם ספקים/לקוחות וכמה עבודת משרד שאפשר לעשות בשעות פחות שגרתיות? מיהם הלקוחות שלי ואיך אני מגיעה אליהם? איך אני מתמחרת שעת עבודה? איפה אני עובדת (בית/משרד)? מה אני עושה בעצמי ובמה נעזרת באנשי מקצוע (שכירים או פרילנסרים)? מי יכול לגבות אותי בשעת הצורך? האם אני זקוקה לשרות מענה טלפוני לשעות בהן אני פחות זמינה? מה העלויות ומה המחירים (שכירות ונסיעות מול חוסר הפרדה בין בית לעבודה)? מהן ההכנסות וההוצאות הצפויות לי? ובעיקר – מה הרווח? ומה ייחשב מבחינתי כהצלחה – זו המטרה שלי. בקיצור – תכנית עסקית שלמה ומלאה.

3. בוחנים את המערכתית המשפחתית שלנו  - רושמים בצודה מסודרת: כמה ילדים יש לי ובאיזה גילאים? עד כמה הם עצמאיים? מהן השעות שנוכחותי בבית הכרחית? מי יכול להחליף אותי כשאני עובדת ומתי (בן זוג, משפחה, חברה, עזרה בתשלום)? כמה שעות אני מקדישה לבית, שהן שעות קודש מבחינתי, גם אם יתהפך העולם? מהן המשימות שלי בבית ומתי נכון לעשות אותן… וכו’ וכו’.

4. ועכשיו לחלק החשוב – יושבים ועורכים תכנית עבודה מסודרת, מעין מערכת שעות שבה משולבים ענייני הבית והעבודה. רצוי שתהיה רב שבועית וקבועה, כדי שיהיה קל לתכנן שעות עבודה ובעיקר פגישות, אבל כמובן שחייבים לגלות גמישות בהתאם לצרכים משתנים. הכי חשוב – שיתוף פעולה מלא של כל הנפשות הפועלות – ילדים (מסבירים מראש: היום אמא עובדת ואבא יבוא לקחת אתכם מהגן), בן זוג (אם צריך – לא להתבייש להזכיר לו, אנחנו לא רוצות תקלות), בייבי סיטר (קבועה ואחראית) וכיו”ב. על זה יקום ויפול דבר.

בהזדמנות זו תזכורת חשובה מתוך ההווי הפנימי שלי: Super Woman זה נפלא. אבל אם את רוצה גם להצליח, גם לתחזק בית ומשפחה בריאה וגם להישאר שפויה – תלמדי לבקש ולקבל עזרה (בלי להתדרדר לניצול כמובן). אני למדתי לבקש עזרה ולקבל אותה, ועד היום אני מזכירה לעצמי שבסופו של דבר יש רק 24 שעות ביממה, ואת זה אף אשה (או גבר), מוכשרים וחרוצים ככל שיהיו, ואפילו אני – לא יוכלו לשנות.

הנה דוגמה לתכנית עבודה שכזו: בסגול זמן ילדים, בירוק זמן עבודה, בכחול סידורים של הבית (ניקיון, כביסות, בישולים וסידורים אחרים)  ובכתום קצת זמן לעצמנו (כי זה לא פחות חשוב). כמובן, כל משפחה עפ”י הצרכים והיכולות שלה. העיקר שיהיו תכנון ברור וחלוקת עבודה ידועה.

להיות חדה וממוקדת הבלוג של שרון סער -Coacherit

להיות חדה וממוקדת
הבלוג של שרון סער -Coacherit

5. מתחילים לעבוד – נצמדים למערכת השעות שהכנו ומנהלים את כל הלו”ז העסקי והמשפחתי בהתאם אליה, כהשהמטרה הראשית (סעיף 1, זוכרות?) תמיד תמיד לנגד עינינו. יש לי תכנית עבודה מסודרת ואני עובדת לפיה. העסק שלי הוא מנוף להצלחה, זה לא תחביב לשעות הפנאי וכך יש להתייחס אליו. ולכן, כשאני עובדת – אני עובדת, גם אם המשרד שלי בבית. הכלים יחכו וכך גם הכביסה, אני עכשיו ציידת, אני מתקדמת לעבר המטרה, ושמישהו ינסה להסיט אותי מהיעד.

ולעומת זאת – כשאני עם הילדים אני לא מתעסקת בענייני עבודה. אני למשל לא נותנת ללקוחות את מס’ הטלפון הנייד שלי. כשאני כבר יוצאת מהעבודה – חשוב לי להתנתק. מי שמגבה אותי במשרד/שרות מענה טלפוני יודע להשיג אותי במקרה חרום. בערב אפשר לעבור על מיילים, לבדוק הודעות ולטפל בעניינים דחופים.

6. לא לשכוח – בסוף השבוע (או ביום אחר אם בסופ”ש את עובדת) – מנוחה. מתנתקים מהכל (אני ממש מכבה את הטלפון הנייד בסופ”ש), מרימים את הרגליים ונחים עד כמה שאפשר, מקדישים את הזמן לעצמי, לבן הזוג, לבית ולמשפחה ואוגרים כוחות לשבוע הבא. עוברים על מערכת השעות כדי לוודא שאין שינויים בשבוע הקרוב, במידת הצורך – עושים תיאומים קונקרטיים, והעיקר – לא שוכחים להוקיר את עצמנו – על ההתמודדות, הנחישות, החתירה למטרה, הלמידה וההצלחה.

להיות חדה וממוקדת הבלוג של שרון סער - Coacherit איור: Shutterstock

להיות חדה וממוקדת
הבלוג של שרון סער – Coacherit
איור: Shutterstock

נכון, זה לא כל כך פשוט, זה לא תמיד קל, ולפעמים אפילו ממש קשה, אבל אם רוצים להתקדם מבחינה עסקית וגם לתחזק משפחה – אין דרך אחרת לעשות את זה.

 

ברגעים קשים (ויש כאלה, בואו לא נשלה את עצמנו לרגע)  אני מזכירה לעצמי – אני ציידת וזיהיתי מטרה, אני יוצאת לצוד אותה ושום דבר לא יעמוד בדרכי, אין קושי שירפה את ידי, אין מכשול שישבור את רוחי. וכשזו נקודת המוצא – הרבה יותר קל להמשיך.

וקטנה לסיום: מי שעושה מה שהוא אוהב, מי שמונע מתוך תשוקה אמיתית – ימצא תמיד את הכוחות והדרך. בהצלחה!

 

ספרו לי איך אתם עושים את זה, איך משלבים אצלכם קריירה ומשפחה.

רוצים ללמוד עוד? אתם מוזמנים להירשם כאן ולקבל עדכונים שוטפים מהבלוג או להצטרף לדף הפייסבוק שלי (ואפשר גם וגם כמובן).

שאלות, השגות, הערות והארות, תגובות ומשאלות – יתקבלו באהבה בתגובה לפוסט זה ויזכו למענה.

שלכם, שרון

 

עוד מהבלוג של שרון סער - coacherit

תצוגה מקדימה

לעשות למען עצמי - ההשקעה החשובה ביותר שאדם יכול לעשות בחייו

בפוסט הקודם ספרתי לכם על תשוקה - תשוקה כנקודת התחלה של כל הישג, תשוקה כמסמנת מטרה, תשוקה ככח מניע אדיר. תשוקה היא הכרח, אבל בהחלט לא מספקת, כי אחרי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

להרגיש צעירה, להיראות צעירה

מה אני עושה כדי להרגיש ולהיראות צעירה? זו שאלה טובה. אני לא לגמרי מכוונת מטרה בענין הזה. אני לא עוסקת בטיפולי אנטי-אייג'ינג, בוטוקוס או ליפטינג למיניהם, אני אפילו לא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסימטה - הצגה חובה

שום דבר לא הכין אותי לעוצמה האדירה שהביאה איתה ההצגה על פסנתרים ואנשים בתיאטרון הסמטה. הפרסומים סיפרו על דרמה מוסיקלית המתרחשת כולה - לאורכה, לרוחבה ולעומקה - בזיכרון של דמות אחת ויחידה,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה