הבלוג של חן סיון

ספרים ו…

הבלוג הראשון שלי, 'אופנאית' saloona.co.il/chensi, כבר ילד גדול, והולך לבד | אבל עולמה של אופנאית רחב בהרבה, ולכן יצרתי לי כאן מקום להגג על ספרים, תערוכות, מוסיקה וכל דבר אחר שמעסיק את הנפש

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מספטמבר 2014

לקחתי לידי את ‘בעלי לא בבית’ של מירב הלפרין כאתנחתא לאחר קריאה של ספר לא פשוט. אבל הסיפור הזה חזק מספיק שיכול היה להיכתב בשפה אחרת, ובנימה אחרת. למי שזה לא ברור: אני מחמיאה!

22/11/2014

.

בעלי לא בבית + כסא בת הים

.

לקחתי לידי את ‘בעלי לא בבית’ של מירב הלפרין כאתנחתא, לאחר קריאה של ספר לא פשוט, כמו שאומרים היום במקומותינו
‘כסא בת הים’ של הסופרת האמריקאית סו מונק קיד, מחברת ה- רב-מכר ‘החיים הסודיים של הדבורים’, השאיר אותי עם צורך מיידי לספר אחר, שונה ממנו תכלית השוני! ‘כסא בת הים’ הוא ספר לא קל, פיוטי, רומנטי ועצוב שהשאיר בי תחושת ריקנות. ‘בעלי לא בבית’ כך אמרו לי חברות שקראו אותו לפניי, הוא ספר מצחיק מאד, קליל ומהנה, בלי לדרוש עומק אינטלקטואלי או רגשי.
הוא אכן משעשע, כתוב בטון קליל, ממש סטנדאפיסטי, ומכיל נימה בריאה (פלוס פלוס) של אירוניה עצמית בגוף ראשון. אני לא מאלה שצוחקות הרבה, ודאי לא בקול רם, ובקריאתו בהחלט גיחכתי לא אחת.

אבל ‘בעלי לא בבית’ הוא לא רק סטנד-אפ. מתוך הנימה הקלילה והקריאה מאד מגיח סיפור לא קל, שבו גיבורת הסיפור (חסרת השם) מתמודדת עם נטישה של בעלה, לאחר רומן מתמשך עם אשה שהיא על-פני הדברים, אטרקטיבית פחות ממנה באופן ניכר; עם שני מתבגרים בלתי אפשריים בגילי-עשרה; עם אמא נרקיסיסטית, שעל הדרך גם דרסה כמעט-לבלי-תקנה את בטחונה העצמי של בתה; ועם תחושת אשמה עמוקה על מותו של אחיה הבכור.
בקצב מסחרר מגלה לנו מירב הלפרין את פניה המכוערים של התקופה הזו שבה אנחנו חיות, תוצאתה הישירה של המהפכה הפמיניסטית שקמה בתוך עולם גברי-שוביניסטי, שמתעקש לשמר את חוקי המשחק. מציאות שבה כולנו צריכות להיות למופת: אמהות למופת, המנהלות קריירה מפוארת ומכניסה, בעלות מראה (וארון בגדים משופע מותגים) של דוגמנית צמרת.
בין גיחוך לפרץ צחוק מוטחת בפנינו האמת וחורצת לשון ארוכה – עבדו עלינו! אי-אפשר גם לנהל משפחה לתפארת, וגם קריירה ‘גברית’,  לא כל שכן לנסות לעשות את שני אלה וגם להיראות פצצה, להיות סקסית ומעוניינת בסקס (עם בעלך, כן?) וגם להחזיק אותו איתך.
על משהו צריך לוותר. על הדרך, הבעל נושר, הילדים ממלאים את תפקידם בנאמנות ומתמרדים, האמא – דיווה קשישה – ממשיכה למרר את חיי בתה. ומה עכשיו?

גם ג’סי מורגן לבית דובואה, גיבורת ‘כסא בת הים’, מרגישה חסרת בטחון ונטולת יכולת להתמודד עם מציאות חייה. בגיל ארבעים ומשהו, לאחר שבתה היחידה עזבה את הבית לקולג’ מרוחק, והקריירה האמנותית שלה הוקרבה כבר לפני שנים על מזבח ה- בעל-בית-משפחה, היא שמחה לנצל הזדמנות כדי להתרחק ממציאות חייה. הפציעה החמורה של אמא מגיעה בעיתוי מצויין, והיא יוצאת לטפל באם, החיה באי מרוחק. כל זה למרות הריחוק שהתפתח ביניהן במהלך השנים, כשברקע תחושת אשמה חזקה של ג’סי על שהביאה בעקיפין למותו של אביה, כשהיתה רק בת 9. ג’סי מוצאת מחדש את קולה האמנותי רק על אי ילדותה, תוך כדי התמודדות עם הפציעה של אמה, והבריחה מחייה שלה.

שני הספרים שונים זה מזה בתכלית: בסיפור, בשפה ובנימה. או אולי לא
‘בעלי לא בבית’ נכתב כאן ועכשיו, על הכאן והעכשיו, ומתרחש במדינת תל-אביב של 2014, בין דירות מעוצבות ובגדי מעצבים מככיר המדינה. ‘כסא בת הים’ מתרחש באי מרוחק ודמיוני, בלב שמורת טבע עשירה בציפורי מים,  בדרום הישנוני של ארצות הברית, בשנות השמונים, ונכתב במחצית הראשונה של שנות האלפיים.
גיבורת ‘בעלי לא בבית’ היא אשה שמברברת את עצמה לדעת בתוך מוחה הקודח, מדמיינת מצבים בלתי אפשריים בעליל, כאילו הם תוצאות ישירות של מציאות חייה הבלתי נסבלת. כך היא מתמודדת עם חוסר הבטחון העצמי שבו היא חיה, למרות הצלחתה המקצועית המטאורית. האני הדובר בספר הוא בעל אישיות נוירוטית, תוצאה של החיים בצלה של האם המקטינה, ושל הגירושין המפתיעים.
ג’סי מורגן, עוזבת את הבית על מנת להרים את עצמה מתחושת חוסר הערך העצמי, שנוצרה במציאות הביתית של חייה, תחת האהבה המקטינה של בעלה אליה. בזרועותיו של גבר לא צפוי, היא מרימה את עצמה מעמדת הנחיתות הזו, למרות שגם בסביבת אמה היא מרגישה לא מספיקה, אשמה.

בשני הספרים קיימת בגידה באמצע החיים; בשניהם הגיבורה מוצאת את דרכה חזרה את האהבה, לא לפני שמתגלה, לקראת הסוף, הטרגדיה שעומדת בבסיס הסיפור – סיפור המוות, מושא האשמה. בשני הספרים הסיום מביא את הגיבורות למקום טוב יותר, בו הן חיות בשלמות עם עצמן ובתוך מערכות היחסים שהן מקיימות.

הנימה נשמרת – זו של ‘כסא בת הים’ נשארת מלנכולית ועגמומית, גם לצד התובנות החדשות וההשראה. ‘בעלי לא בבית’ מסתיים – איך לא – בפאנץ’ ליין. ללא ספק מצחיק! וגם נוגע

*

שונים בתכלית

ממליצה

על שניהם!

עוד מהבלוג של חן סיון

תצוגה מקדימה

להפוך את כל האבנים

. כשגיליתי שהסרטן ששב לבקר אותי בפעם השלישית, עושה פרצוף רציני במיוחד, חזרתי לחפש את הדרך שתבריא אותי, שתעזור לי. לי היה ברור שיש בעולם משהו שיכול לעזור, וכל מה שאני צריכה לעשות עכשיו זה למצוא אותו. (עמ' 23) ...

תצוגה מקדימה

נס האהבה

\ \ כל סיפור אהבה הוא אקס-טריטוריה. יש לו כללים משלו, מקצב משלו, גיאוגרפיה, טופוגרפיה כל זוג מאוהב בורא לו שפה, ומקום והקשר כך ליאת וחילמי – היא תלאביבית אופיינית, שהוריה ממוצא איראני, והוא פלשתינאי מרמאללה, שמשפחתו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

להצביע = להשפיע

. מחאת האוהלים של קיץ 2011, שחברו לה מחאת הקוטג' ומחאת העגלות, יצרו בי אפקט הפוך מאצל רוב האנשים בעוד הארץ מלאה אופוריה ותקווה, אני הסתובבתי בין האוהלים בשדרת רוטשילד, ממש מתחת לבית שלי, ובכיתי מאחורי משקפי השמש בכיתי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה